| Visecosmarlucid a întrebat:

Buna seara, am o întrebare și nevoie de ajutor.
De o perioada de vreme am niște vise lucide intr-o oarecare măsura. Realizez faptul ca visez dar totul se duce intr-o turnura foarte ciudata, ma visez pe mine in pat ca dorm și ma trezesc cu capuri de cai morți, bărbați care ma sugruma cu frânghiile. Și mereu reușesc sa ma arunc de la o înălțime foarte mare incât sa mor și sa ma pot trezi. Mereu când fac contact cu solul îmi simt sufletul.
Este foarte trauzamtizanta trezirea.
Am un job foarte solicitant, țin sa menționez ca muncesc numai noaptea. Încerc sa mențin o dieta echilibrata.
Îmi recomandați vizita unui medic psihiatru cât mai rapida?

4 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Poate daca te duci la psihiatru pentru vreun somnifer, ca sa te odihnesti totusi.
Insa pana atunci poti incerca Melatonina Jamieson.
Lipsa de Calciu mai predispune la episoade in genul celor povestite de tine.
Si asa ca o paranteza atipica, posibil sa fie o poveste din alta viata.
Ai putea citi psalmul 22 inainte de culcare, asa ca algoritm de linistire.
Mai poti pune muzica de relaxare in surdina.Te va ajuta sa ai un somn liniștit.
Toate cele bune,

| adryang78 a răspuns:

Nu știu dacă e neapărat necesară vizita la psihiatru. Vise care se repetă are aproape toată lumea, iar la tine e clar că stresul își spune cuvântul. Poate un somnifer ușor înainte de culcare, un ceai de tei, eventual o cană de lapte cald cu gălbenuș de ou frecat cu o linguriță de zahăr ar ajuta.
Problema cea mai mare este că somnul pe timp de zi nu este la fel de odihnitor ca somnul de noapte.

| KovacsB a răspuns:

De psihiatru ai nevoie dar nu din cauza viselor care nu dunt deloc lucide.
Lucide inseamna ca esti lucid in vis si poti controla scenariul, tu nu controlezi nimic.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu e normal să muncești doar noaptea.