| lusiii a întrebat:

Buna` Seara! Am un prieten foarte bun, e ca si un frate pentru mine. Acum un an a vrut sa fie iubithul meu si eu l`am refuzat, iar acum vrea din nou. si acum l`am refuzat din nou. il vad in fiecare zi, vine la scoala numai pentru a ma vedea pe mine. si ma conduce pana acasa. iar azi se uita foarte insistent la mine si s`a apropiat de mine si m`a sarutat. Si acum nu stiu ce sa fac, sa raman cu el sau nu. vreau sa precizez ca nu`mi place d el straight face. Il iubesc pentru ce este el adica pentru felul lui cum se poarta cu mine si pentru ca mi-a fost alaturi in cele mai grele momente, si ma simt foarte bine cand sunt cu el, cand vb cu el. dar mi-e frica sa nu-l pierd, adica mi-e frica sa raman acum cu el si sa intervina ceva si sa nu imi fim nici prieteni straight face. vreau un sfat sad! ce sfat o sa`mi fie de folos va primi FUNDA!:X multumesc.

Răspuns Câştigător
| Sperman a răspuns:

Buna!
Daa un baiat care nu stie ce inseamna "nu".
Sfatul meu este urmatorul, atunci cand mai vine dupa tine la scoala si te conduce acasa ar fi bine sa discuti cu el. Sa-i spui ceea ce ai pe suflet. Ii explici intr-un mod calm si il iei cu usuerlul.
"X eu tin la tine dar nu ca si la un iubit, imi face placere sa te am in preajama, sa discut cu tine, sa radem impreuna etc...
Imi pare rau sa-ti spun dar nu vreau sa fiu cu tine impreuna, vreau doar sa ramanem prieteni foarte buni, si sper ca aceasta decizie nu-ti va schimba parerea despre mine. Intalege-ma, nu pot sa ies cu o persoana pe care nu o iubesc, doar de dragul de ai face pe plac. Vreau doar sa ramanem prieteni asa cum am fost pana acum si sa nu se schimbe nimic intre noi. Tin la tine, imi esti o persoana draga, un prieten adevarat, mi-ai fost alaturi atunci cand am avut nevoie de tine si sper sa fii in continuare, iar eu la fel. Te rog, intalege-ma!"
Nu cred ca nu v-a intalege, daca nu asta e, oricum el are de pierdut. Sper ca ti-am fost de ajutor, pa pa!

5 răspunsuri:
| Ir0nMaN a răspuns:

Ai putea sa ii spui ca nu vrei sa fii cu el.ca vreti doar sa ramaneti prieteni, dar intr-un mod mai placut.

| ELLSSA a răspuns:

Te intreb doar, ce ai simtit cand te-a sarutat? Ti-a placut?
Cu siguranta daca ar mai face asta inca o data nu ai mai avea dubii in aceasta problema...

| DoK a răspuns:

Principalul e sa nul ranesti. Si nu il amagi explica-i ca tu nu ii esti fata potrivita.

| dany5555 a răspuns:

In situatia asta am fost si eu.

acum sunt cu el.totul merge super bine.

nu m`am certat niciodata cu el.

dar si mie mi-e frica tot de acelasi lucru.sa nu afecteze cu ceva prietenia noastra.

| dandelion a răspuns:

Salut! Din cîte văd, eu nu sînt unica care a avut asa situație! Eu eram prietenă cu un băiat de cînd eram mici (chiar de la grădiniță). Eu îl consideram cel mai bun prieten, tovarăs de joacă si năzbîntii. Făceam totul împreună. Sîntem vecini si părinții nostri se cunosc destul de bine. Apoi am crescut... Deja jocurile nu ni se mai păreau interesante. Apoi el a venit la mine într-o bună zi si mi-a dat întîlnire. Eu am rămas uluită însă am acceptat. Noi ne-am plimbat, ne-am dat cu barca si acolo el mi-a spus că mă iubeste, că ar face orice pentru mine... Eu l-am refuzat pentru că-l iubeam mult ca pe un frate si nu aveam ochi să-l văd ca pe un potențial boyfriend. A urmat ceea ce-i mai strasnic: el nu a vorbit 3 ani cu mine. 3 ani. Aceasta era cel mai insuportabil, îmi era foarte dor de el, doream să-i împărtăsesc cele mai tainice lucruri, însă nu am putut. M-a respins de vreo 2-3 ori si nu l-am mai deranjat. Însă eu de multe ori am vrut să mă împac cu el. El nici nu se uita la mine în ochi. Apoi eu pur si simplu m-am dus într-o bună zi la el, am bătut în usă si nu am dat de el vreo 2 zile. Apoi el m-a sunat si noi ne-am întîlnit. Cînd l-am întrebat ce s-a întîmplat cu noi, mi-a răspuns "Nimic, hai să o lăsăm asa cum este!". După aceasta noi am început să ne salutăm cînd ne vedem în stradă. Însă, deja nimic nu mai e ca înainte. Nu mai avem aceeasi afectiune. Ți-am spus asta ca să vezi cu ce s-a terminat la mine.

Îți pot spune doar un lucru în această privință: trebuie să vorbesti cu el, să-i explici cît de mult ții la el ca prieten, că nu ai vrea să distrugi o astfel de relație frumoasă si că vreai să fii în continuare prietena lui. Zii că e cel mai bun prieten al tău si că nu vreai să-l pierzi din cauza asta. Încearcă să-i explici că dacă tu ai accepta să fiți împreună, aceasta s-ar sfîrsi foarte si foarte urît si că la urma urmei, această relație ar fi din milă.

P.S. Atenție: Dacă tu într-adevăr nu simți nimic pentru el, tot ceea de mai sus e valabil. Dar dacă totusi ai ceva pe inimă, pur si simplu evită tot ceea ce am scris eu. Baftă!