| TommyVercetti a întrebat:

M-am gandit sa solicit ajutorul vostru!
Deci..sunt confuz! Premiul 1 se acorda elevului cu cea mai mare medie generala din clasa sau tuturor celor cu peste 9.50? Sau totusi..depinde de diriginte?
Ma gandesc ca daca s-ar acorda tuturor persoanelor cu peste 9, 50..atunci am fi prea multi cu premiul 1 worried
Multumesc anticipat si sper ca ma puteti ajuta!
Ps:Scuze categoria big grin

48 răspunsuri:
| Katakimiku a răspuns:

Depinde de diriginte. happy

| Andruşcă a răspuns:

Premiul se da dupa cum vrea conducerea fiecarui liceu/scoala. Aia cu 9.50 e o aberatie pe care nu stiu de unde ati scos-o.

La mine-n liceu se da premiul I primului din clasa. Daca cea mai mare medie ar fi 7, ala cu 7 ar lua premiul I. Apoi, premiul II se da aluia cu a 2-a medie din clasa, premiul III celui cu a 3-a medie. Si apoi se mai dau niste mentiuni la cativa. Asa-i in liceu, in scoala generala de exemplu, se dadea premiul I primilor 3. Adica erau 3 elevi cu premiul I, apoi inca vreo 4 cu premiul 2, inca vreo 4 cu premiul III si inca vreo 10 cu mentiuni. Deci toata clasa lua premiu sau mentiune, ca sa nu se supere nimeni.

Depinde de la scoala la scoala, nu scrie nicaieri dupa ce criterii se dau premiile.

Si fara sa va supar, eu consider ca cu cat ai media mai mare, cu atat esti mai prost. Ar fi cazul sa nu va mai laudati ca ati avut media 9.80 la BAC, ca ati termnat clasa cu 9.96 si altele. Notele se iau dupa capacitatea de MEMORARE, in nici un caz dupa inteligenta, asa tampit e sistemul de invatamant. Oricine invata definita si formula ca un papagal, are 10. Oricine invata un comentariu literar pe de rost si il reproduce in scris, are tot 10. Adica si un autist ar putea avea media 10. Trebuia doar sa deschizi caietul si sa memorezi tot ce scrie in el, ca pe o poezie.

| michelia a răspuns:

1. Ca sa iei premiul intii trebuie obligatoriu sa ai media peste 9, 50.

2. Daca sint mai multi in situatia asta, totul tine de diriginte : poate sa dea doar primului, poate sa dea primilor 2-3-4 ( daca sint cu medii extrem de apropiate, la 1-2 sutimi), sau poate da tuturor celor cu media peste 9, 50.
Copiii mei au fost in ultima situatie mereu, la generala, pentru ca toata clasa sa ajunga sa ia premiu sau mentiune ( ca in clasele 1-4).

3. Daca e vreun geniu in clasa care se detaseaza spre 10 si apoi vin o droaie care se duc spre 9, 50 - 9, 60, orice diriginte, oricit de permisiv ar fi, va da un singur premiu intii, cui il merita de facto.

| loorentzoo a răspuns (pentru michelia):

De unde ati scos asta cu 9, 50 e o aberatie. Nu cred ca toti copii de la licee sunt genii si nu in ziua dea zi cand sunt mai prosti decat prevede legea sa zic asa care nu au altceva in cap decat cum sa fie interlopi sau fotabalisti, poate exista unul 2 care chiar invata dar daca sa zicem ca are media 9, 40 ce face ii zice: imi pare rau baiete nu ai 9, 50 nu poti sa primesti decat premiul 2 si premiul 1 se raporeteaza pentru anul urmator. Ganditi putin inainte de a raspunde

| michelia a răspuns (pentru loorentzoo):

Exact asa se intimpla.
Exista un regulament privind organizarea si functionarea unitatilor de invatamint preuniversitar care prevede si marjele pentru acordarea premiilor scolare.
Si da, sint clase unde nu ia nimeni premiul 1 sau 2 sau 3.
Premiul 1 ( pentru ca despre el era vorba) nu arata doar ca esti cel mai bun din clasa ci si ca ai acea medie mare.
Urmind logica ta, ar insemna sa poata fi premiat si unul cu 6, 50 doar pentru ca e cel mai bun (! ) dintr-o clasa slaba.
Aici nu e de fapt vorba de logica, ci de regulament si gata.

| loorentzoo a răspuns (pentru michelia):

Atunci inseamna ca acele licee care au aceste reguli au niste directori incompententi doarece este vorba de un premiu, daca copilul ala a muncit cat a putut el si este cel mai bun de ce sa nu ii dai acel amart de premiu 1, nu ii faci nici o favoare ii dai ce merita, nu ii facilitezi un post in nu-s ce instiutie si asa mai departe unde da chiar trebuie sa indeplinesti anumite bareme si cu asta am incheiat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Premiul 1 ia elevul cu media mai mare. Daca sunt mai multi cu aceeasi medie iau toti premiul 1.

Răspuns utilizator avertizat
| DavidTTwowTT a răspuns:

Este clar ca celei mai mari medii i se acorda premiul 1 thinking Anul trecut am avut media anuala de 9.78 si o colega a avut media 9.79 si am loat locul 3 si ea 2 big grin

| loorentzoo a răspuns:

Deci cand stau si ma gandesc cine o sa imi palteasca mie pensia mi se face greata. Premiul1 se acorda celui/celei cu cea mai mare medie dintr o clasa, daca cea mai mare este de 8 atunci ia premiul 1 daca exista 2 3 4 sau n cu aceeasi medie gen 9 si aceasta este in acealasi timp cea mai mare medie dintr o clasa atunci toaate acele perosane iau premiul 1. Vorba aia cap ai minte ce iti mai trebuie.

| pkr09 a răspuns:

Doar celui cu media cea mai mare, se ia in ordine descrescatoare pana la locul 3 si de acolo se tot acorda mentiuni pentru cei care au media peste 9, 50

| loorentzoo a răspuns (pentru pkr09):

Desteptule daca cea mai mare medie sa zicem este 9 si premiul doi are 8, 90 iar premiul 3 are 8, 80 atunci prima mentiune paotea sa aiba si media sub 9...

| pkr09 a răspuns (pentru loorentzoo):

Da, ma scuzi ai dreptate, nu stiu cum se procedeaza la tine in sat, eu vorbeam de liceele importantewinking

| loorentzoo a răspuns (pentru pkr09):

Bai semi analfabetule de la oras care nu ai bulevardul, cand o sa ei tu la BAC cat am luat eu cauta ma. plus ca asa e corect. nu cred ca poti sa negi asta daca ai ceva intre urechile alea

| pkr09 a răspuns (pentru loorentzoo):

Singurul lucru pe care pot sa ti-l zic este sa te gandesti cand ai luat tu bacul si ce magarii se faceau atunci si cand l-am luat eu (eu l-am luat anul trecut) deci nota ta de 9 sau 9.50 nu inseamna nimic acumwinking si da ai dreptate, dar daca e o scoala unde chiar se invata nu vezi medii sub 9, 50

| loorentzoo a răspuns (pentru pkr09):

Dar ce ma pe vremea aia nu se invata, nu se facea scoala sau cum? (tin sa te anunt ca erau mai seriosi multi elevii pe atunci ) si daca crezi ca am laut nota mare la bac ca nu-s ce iti imaginezi u am laut pentru ca mereu am invata din clasa 1 pana si in ziua de azi la facultate. am avut o medie generala de 9 50 in clase 5-8 o medie generala de 9 in liceu, la un liceu care era in primele 3 pe judet si multe altele asa ca scuteste ma

| pkr09 a răspuns (pentru loorentzoo):

Nu e vorba ca nu se invata, unii invatau, unii aveau bani si cu asta am zis tot. Referitor la faptul ca tu imi zici ca sunt semi analfabet, arunca o privire la ce ai scris mai sus,winking dar nah acum toti suntem niste genii si ceilalti sunt analfabeti, eu i-am dat exemplu de la fostul meu liceu.

| loorentzoo a răspuns (pentru pkr09):

Da ma si daca esti asa de intelgent incat versi pe afara uimeste ma la ce facultate esti?

| pkr09 a răspuns (pentru loorentzoo):

UAIC Fizica-informatica, tu?

| loorentzoo a răspuns (pentru pkr09):

Arhitecutra, te am halit ca sa folosesc si un jargon. in timpul asta cat fac eu o facultate faceam 2 ca tine

| pkr09 a răspuns (pentru loorentzoo):

laughing da bafta, ai idee cati studenti termina facultatea de fizica in fiecare an in Romania? Si cati termina arhitectura?

| loorentzoo a răspuns (pentru pkr09):

Pai in buc pot sa iti zic ca termina cam 300 pe an

| loorentzoo a răspuns (pentru loorentzoo):

Si poate mai sunt 100 la tm 100 la cluj si 100 la Iasi deci in jude 600 pe an

| pkr09 a răspuns (pentru loorentzoo):

Aha, perfect, bafta la gasit un loc de munca, facultatea de fizica in fiecare an in Romania este terminata de maxim 100 de studenti, de ce faci o facultate? ca sa ai o diploma? O facultate o faci ca sa te poti descurca in viata, sa ai un job bine platit. Degeaba faci o facultate de 6 ani daca dupa asta esti somer.

| DavidTTwowTT a răspuns (pentru pkr09):

Ce ai spus tu este complet ilogic, deci nu te mai da mare cu sat si cu licee importante ca esti... si are dreptate loorentzoo.

| pkr09 a răspuns (pentru DavidTTwowTT):

Ce ai patit mai pustiule ai visat urat? daca zici ceva adu si argumente oh go on dar ce sa ceri daca nu ai de unde. toti vorbim de pe pereti in ziua de astazi. Zi-mi si mie de ce e ilogic?

| DavidTTwowTT a răspuns (pentru pkr09):

Ti'a rasp loorentzoo, de ce sa imi pierd timpul cu specimene ca tine? 8-)

| Behindyou a răspuns (pentru pkr09):

Bai, ce prost estilaughing
Auz` "la tine in sat".
Da` ce, ti-a zis el ca sta la sat?
Citesti ganduri?

Doar ti-a aratat ca TU vorbesti degeaba, ca si asa nu sti NIMIC. Si, cand nu sti, e mai bine sa taci.

Acuma, sa raspund la intrebare.

Deci. Premiul unu se ia de cel cu media CEA MAI MARE.
Apoi, premiul doi, trei respectiv mentiunile.
In general, se dau mentiuni la urmatoarele 50 de sutimi.
De exemplu, daca cel mai mare are media 9, 80, mentiunile vor fi pana la 9.30, dar nu-i OBLIGATORIU. Depinde si de diriginte, in legatura cu mentiunile.
Dar premiul unu il ia DOAR primul.

| Behindyou a răspuns (pentru pkr09):

BAC-ul tot asa a ramas. Doar ca acum nu se mai poate copia, pentru ca sunt camere. Nu-ti cauta scuze. Cu logica ta, ma indoiesc ca ai trecut la mate. Poate le romana da`, ca, esti cam rau de gura.
Cat despre mita, mereu se dadea mita. Pana si bunica-ta a dat/a avut colegi, care au dat mita. MITA exista dintotdeauna

| Behindyou a răspuns (pentru pkr09):

FACULTATEA DE FIZICA O TERMINA DOAR 100 PE AN!?
Am trait s-o aud si pe astalaughing. Ce prostie. Facultatea asta o termina de 10 ori mai multi, decat arhitectura.
Profesorii de fizica au facut facltatea de fizica. Si nu sunt putini.
Fizicienii fac fizica. Si nici eu nu sunt putini.
Doar la Cluj termina in jor de 100-150, si tu zici ca termina maxim 100 pe tara?laughing

| pkr09 a răspuns (pentru Behindyou):

Hai sa vad cat esti de inteligent. Daca in fiecare an la fiecare facultate de fizica din Iasi, Cluj, Bucuresti si Timisoara se inscriu aproximativ 30-40 de studenti si pana in anul II raman aproximativ 20 la fiecare universitate cati crezi ca termina? Alta persoana care vorbeste de pe pereti oh go on deci nu pot sa cred ca traim in acelasi secol. Ce scuze imi caut eu? Bac-ul a ramas la fel, difera modul in care il treci, in urma cu 3-4 ani il treceau toti si toti aveau bacul luat pe branza, pot sa zic ca esti capabil sa intri la o facultate daca iei acum bacul (2011, 2012) nu in urma cu cativa ani, cand stateai cu manualele pe banca la bac. Iar cu sat era o referire la notele mici, dar am zis-o si mai sus. degeaba daca nu te duce capul oh go on

| pkr09 a răspuns (pentru Behindyou):

Da, mita exista din totdeauna, dar faza este ca in ultimi 2 ani nu a mai mers cu mita la bac.
Da, ai dreptate nu am luat bacul la matematica, am intrat la facultatea de fizica fara bacul luat la mate si fara logica, acum esti multumit?winking Te rog sa ma scuzi ca folosesc expresia asta, dar... Esti un mare prost.

| InteresanTT a răspuns:

Nu e neaparat.De exemplu daca esti intr-o clasa mai slaba unde copii au medii sub 8, iar tu ai cea mai mare medie din clasa 8.80 (sa zicem) ai luat premiul 1 big grin iar premiile 2-3 mediilor un pic mai mici decat a ta. big grin

| InteresanTT a răspuns:

Exact cum a spus lorentzoo, nu trebuie sa ai media peste 9.50 pentru premiul I

| loorentzoo a răspuns (pentru InteresanTT):

Lasa i in treba lor mai trebuie si oameni la lopata prea multi artisti si intelectuali in ziua de azi...

| AllyNutzZzA a răspuns:

Pai ce-l cu media ce-a mai mare v-a primii premiul 1hee hee