| TommyVercetti a întrebat:

M-am gandit sa solicit ajutorul vostru!
Deci..sunt confuz! Premiul 1 se acorda elevului cu cea mai mare medie generala din clasa sau tuturor celor cu peste 9.50? Sau totusi..depinde de diriginte?
Ma gandesc ca daca s-ar acorda tuturor persoanelor cu peste 9, 50..atunci am fi prea multi cu premiul 1 worried
Multumesc anticipat si sper ca ma puteti ajuta!
Ps:Scuze categoria big grin

48 răspunsuri:
| loorentzoo a răspuns (pentru Arontyahuucom):

Bine mai atunci esti un,, mitic '' oparit pe care nu il suporta decat cei din IF si ce din MOLDOVA pentru ca jumate din ei sunt acum in buc deci in viuzinea mea tot un guster ramai si nu stiu cum de ai adus discutia cu banii pentru ca nu a zis nimeni nimic de bani si da normal ca conteaza ce ai in cap dar la tine cred ca daca ma uit in ochii tai iti vad ceafa laughing

| Andruşcă a răspuns:

Premiul se da dupa cum vrea conducerea fiecarui liceu/scoala. Aia cu 9.50 e o aberatie pe care nu stiu de unde ati scos-o.

La mine-n liceu se da premiul I primului din clasa. Daca cea mai mare medie ar fi 7, ala cu 7 ar lua premiul I. Apoi, premiul II se da aluia cu a 2-a medie din clasa, premiul III celui cu a 3-a medie. Si apoi se mai dau niste mentiuni la cativa. Asa-i in liceu, in scoala generala de exemplu, se dadea premiul I primilor 3. Adica erau 3 elevi cu premiul I, apoi inca vreo 4 cu premiul 2, inca vreo 4 cu premiul III si inca vreo 10 cu mentiuni. Deci toata clasa lua premiu sau mentiune, ca sa nu se supere nimeni.

Depinde de la scoala la scoala, nu scrie nicaieri dupa ce criterii se dau premiile.

Si fara sa va supar, eu consider ca cu cat ai media mai mare, cu atat esti mai prost. Ar fi cazul sa nu va mai laudati ca ati avut media 9.80 la BAC, ca ati termnat clasa cu 9.96 si altele. Notele se iau dupa capacitatea de MEMORARE, in nici un caz dupa inteligenta, asa tampit e sistemul de invatamant. Oricine invata definita si formula ca un papagal, are 10. Oricine invata un comentariu literar pe de rost si il reproduce in scris, are tot 10. Adica si un autist ar putea avea media 10. Trebuia doar sa deschizi caietul si sa memorezi tot ce scrie in el, ca pe o poezie.

Răspuns utilizator avertizat
| loorentzoo a răspuns (pentru Arontyahuucom):

Deci cand te aud ca o arzi ce cel mai bun liceu,, conteaza ce faci dupa liceu, puteai sa termini si Dacia ca tot aia era daca dupa faci o facultate buna si esti bun acolo si mai ai si putin noroc in viata crede ma ca stiu ce vb dar vb ai anorocul si l mai face si omul cu mana lui. Poate ai vazut si u citatul lui bill gates ca el a mai picat examene si etc dar colegul lui le a luat pe toate si acum lucreaza pentru el asa si tu poate esti cel mai bun dar vine unu care tasu e cineva si habar nu are cum il chema cu buletinul in mana si te trezesti ca o sa lucrezi la firma lui

| Katakimiku a răspuns:

Depinde de diriginte. happy

| DavidTTwowTT a răspuns (pentru pkr09):

Ce ai spus tu este complet ilogic, deci nu te mai da mare cu sat si cu licee importante ca esti... si are dreptate loorentzoo.

| DavidTTwowTT a răspuns:

Este clar ca celei mai mari medii i se acorda premiul 1 thinking Anul trecut am avut media anuala de 9.78 si o colega a avut media 9.79 si am loat locul 3 si ea 2 big grin

| pkr09 a răspuns (pentru DavidTTwowTT):

Ce ai patit mai pustiule ai visat urat? daca zici ceva adu si argumente oh go on dar ce sa ceri daca nu ai de unde. toti vorbim de pe pereti in ziua de astazi. Zi-mi si mie de ce e ilogic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Premiul 1 ia elevul cu media mai mare. Daca sunt mai multi cu aceeasi medie iau toti premiul 1.

| DavidTTwowTT a răspuns (pentru pkr09):

Ti'a rasp loorentzoo, de ce sa imi pierd timpul cu specimene ca tine? 8-)

| Behindyou a răspuns (pentru pkr09):

Bai, ce prost estilaughing
Auz` "la tine in sat".
Da` ce, ti-a zis el ca sta la sat?
Citesti ganduri?

Doar ti-a aratat ca TU vorbesti degeaba, ca si asa nu sti NIMIC. Si, cand nu sti, e mai bine sa taci.

Acuma, sa raspund la intrebare.

Deci. Premiul unu se ia de cel cu media CEA MAI MARE.
Apoi, premiul doi, trei respectiv mentiunile.
In general, se dau mentiuni la urmatoarele 50 de sutimi.
De exemplu, daca cel mai mare are media 9, 80, mentiunile vor fi pana la 9.30, dar nu-i OBLIGATORIU. Depinde si de diriginte, in legatura cu mentiunile.
Dar premiul unu il ia DOAR primul.

| Behindyou a răspuns (pentru pkr09):

BAC-ul tot asa a ramas. Doar ca acum nu se mai poate copia, pentru ca sunt camere. Nu-ti cauta scuze. Cu logica ta, ma indoiesc ca ai trecut la mate. Poate le romana da`, ca, esti cam rau de gura.
Cat despre mita, mereu se dadea mita. Pana si bunica-ta a dat/a avut colegi, care au dat mita. MITA exista dintotdeauna

| Behindyou a răspuns (pentru pkr09):

FACULTATEA DE FIZICA O TERMINA DOAR 100 PE AN!?
Am trait s-o aud si pe astalaughing. Ce prostie. Facultatea asta o termina de 10 ori mai multi, decat arhitectura.
Profesorii de fizica au facut facltatea de fizica. Si nu sunt putini.
Fizicienii fac fizica. Si nici eu nu sunt putini.
Doar la Cluj termina in jor de 100-150, si tu zici ca termina maxim 100 pe tara?laughing

| Behindyou a răspuns (pentru loorentzoo):

Apoi, nu stie nici eu ce ai cu moldovenii.
Adica, toti suntem Romani.
Tot Romani suntem.

| pkr09 a răspuns (pentru Behindyou):

Hai sa vad cat esti de inteligent. Daca in fiecare an la fiecare facultate de fizica din Iasi, Cluj, Bucuresti si Timisoara se inscriu aproximativ 30-40 de studenti si pana in anul II raman aproximativ 20 la fiecare universitate cati crezi ca termina? Alta persoana care vorbeste de pe pereti oh go on deci nu pot sa cred ca traim in acelasi secol. Ce scuze imi caut eu? Bac-ul a ramas la fel, difera modul in care il treci, in urma cu 3-4 ani il treceau toti si toti aveau bacul luat pe branza, pot sa zic ca esti capabil sa intri la o facultate daca iei acum bacul (2011, 2012) nu in urma cu cativa ani, cand stateai cu manualele pe banca la bac. Iar cu sat era o referire la notele mici, dar am zis-o si mai sus. degeaba daca nu te duce capul oh go on

| pkr09 a răspuns (pentru Behindyou):

Da, mita exista din totdeauna, dar faza este ca in ultimi 2 ani nu a mai mers cu mita la bac.
Da, ai dreptate nu am luat bacul la matematica, am intrat la facultatea de fizica fara bacul luat la mate si fara logica, acum esti multumit?winking Te rog sa ma scuzi ca folosesc expresia asta, dar... Esti un mare prost.

| pkr09 a răspuns (pentru Behindyou):

Sincer sa fiu nu stiu cum ai reusit tu sa treci bacul la romana la ce acorduri faci, sper ca ai ajuns la o facultate unde nu trebuie sa folosesti limba romana prea mult.
P.S. romani se scrie cu litera mica, asa se numesc persoanele de nationalitate romana, Romania se scrie cu litera mare pentru ca desemneaza o tara, sper ca am fost destul de explicit.
Bafta si serios acum mai arunca o privire peste manualele de romana din clasele II - IV, din cauza unor persoane ca tine mai suntem numiti o generatie de analfabeti.

Răspuns utilizator avertizat