| NebunieLaSecunda a întrebat:

Buna Seara sau Buna Dimineata cum va vine voua... Ziceti-mi niste metode de albire a dintilor, ceva care ajuta la albire, o pasta de dinti ceva, ziceti-mi toata metodele va rog...Sarea e adevarat ca albeste dintii? Astept cat mai multe metode!

Răspuns Câştigător
| Luy a răspuns:

Si eu de sare am auzit si chiar am incercat dar banuiesc ca diferentele nu se vad dupa primul periaj.Am incercat si cu bicarbonat dar tot asa nu m-am tinut de el. Poti de asemenea sa mai incerci Sensodyne Whitening pe care o recomanda stomatologii.Sormea si-a luat niste plasturi Whitestrips parca se numeau dar nici ea nu s-a tinut de ei. Daca te apuci de ceva trebuie sa-l duci pana la capat ca altfel nu vezi nici un rezultat.Sau o varianta ar fi sa te duci la un cabinet stomatologic sa-ti faca o albire dar e destul de costisitoare si cred ca-ti afecteaza dintii.Acum nu o sa stau sa caut pe google ca banuiesc ca sunt mult mai multe metode.Ti le-am zis pe care le stiu si am auzit de ele.Cand am fost cu sora mea la stomatolog i-a recomandat sa se spele cu sensodyne whitening pentru albire iar pentru gingii inflamate tot de la sensodyne e una si paradontax.Pe langa asta un lucru bun de stiu (eu una nu-l stiam si poate nici tu nu-l stii) : Corect e sa te speli cu periuta de sus in jos nu de la stanga la dreapta cum facem mai toti. Sper ca ti-am fost de ajutor si vei obtine rezultatul dorit.Somn usorhappy

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna, uite ceva ce poti face acasa fara prea multi banutismug
Metode naturale de albire a dintilor

Puteti incerca metode naturiste de albire a dintilor:

- Tratament cu infuzie de menta. Peste 4-5 frunze de menta (izma) se toarna 100 ml de apa fierbinte (imediat dupa ce a clocotit) si se acopera vasul respectiv cu un capac cat mai etans. Se lasa jumatate de ora dupa care respectiva solutie se va folosi dupa spalarea pe dinti, clatindu-se gura de trei ori pe zi dupa fiecare masa.

- Bicarbonatul de sodiu. Se recomanda ca seara, inainte de culcare, dupa ce v-ati periat deja dintii ca de obicei, cu pasta de dinti si i-ati clatit, sa ii periati mai apoi timp de 3-5 minute cu bicarbonat de sodiu. Clatiti apoi bine gura cu apa din abundenta.

- Clatire cu zeama de lamaie. Se stoarce o lamaie peste care se adauga o cantitate egala de apa.

- Decoct de busuioc. Intr-o cana de apa rece (200ml) se pun 2 lingurite de frunze uscate de busuioc si se lasa la macerat 10 minute, apoi se pune pe foc si se da un clocot, se lasa acoperit 15 minute. Se clateste gura dupa fiecare spalare pe dinti.

- Consumul de mere. Consumati cateva mere verzi pe zi, ajuta la curatarea si albirea dintilor.happy

| NebunieLaSecunda explică:

Multumesc tuturor de raspunsuri, o sa le practic pe toate si o sa revin cu un raspuns mai prompt (asta daca o sa aiba vreun efect).O zi buna! Multumesc din suflet

| NebunieLaSecunda explică:

Multumesc frumos inca o data, mi-ai dat multe metode, am sa incep sa le pun in practica cat mai repede, acum sa strang toate lucrurile astea si dupa ma apuc ca sa le am pe toate...ms frumos! :*":::*

| Eddie_4354 a răspuns:

Intradewvar sarea albeste dintii. insa nu e prea placut la gust. poti incerca pasta de dinti colgate witening plus de minin 3 ori pe zi. foloseste gume orbit mai tot timpul. mai exista o pasta de dinti 3d white. si aceea e buna. mai exista o metoda pe care a practicato vecinul meu. avea dintii maro de la tigari. si i-a dat cu putin cif. a pus pe o capusoara si a dat pe ei. albi i-a facut. doar daca alegi aceasta ultima metoda sa te clatesti dupa foarte bine.happy

| eddynn a răspuns:

Cu sarea e cam vache dar din cate stiu eu unele cabinete de stomatologie au un aparat special in albire dar asta costa...acum nu stiu cat.