| teoodora02 a întrebat:

.si de data asta am nevoie de voi. vreau o reteta..sa zicem o negresa.foarte raipda si cu putine ingrediente..sau ce prajituri mai stiti si voi.tot deaste cu putine ingrediente si simple de facut Funda!♥

Răspuns Câştigător
| OaNaArEcOnTpEtPu a răspuns:

Uite aici un blog cu foarte multe prajituri si alte mancaruri si deserturi! Sper sa-ti fie de folos! http://bucatariaalynusei.blogspot.ro/

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,Teodora!
1.NEGRESA CU CIOCOLATA
200 g. unt
120 g. ciocolata amaruie sau cu lapte
320 g. zahar
4 oua
100 g. faina
2 lingurite (rase) praf de copt
-100 g. ciocolata (alba, neagra sau cu alune) taiata bucatele
sos de ciocolata pentru decor (optional)
Preincalzeste cuptorul la 180 grade C.
Tapeteaza cu hartie de copt si unge cu grasime (unt/margarina) tava de copt.
Topeste la bain-marie, sau la microunde, ciocolata (120 g.) rupta in bucatele impreuna cu untul.
Bate ouale cu zaharul pana cand obti o compozitie spumoasa. Adaug-o in crema de ciocolata si unt si amesteca usor. Incorporeaza faina si praful de copt (ambele cernute) si bucatile de ciocolata tocate cu cutitul(100 g.). Amesteca usor, cu o spatula.
Toarna compozitia in tava si lasa negresele in cuptor timp de 30-35 de minute.
Lasa prajitura sa se raceasca in tava timp de cca. 10 minute, apoi tai-o bucati si pune-le pe un gratar metalic, sa se raceasca complet.
Servesti negresele simple sau cu sos de ciocolata!
2.PRAJITURA FIGARO
6 ouă
500 g. zahăr
300 g. făină
200 g. unt/margarină
gem de caise
nuci sau ciocolată rasă
arome (coaja de lamaie sau portocala)
Se freacă 250 g. zahăr cu unt/margarina. Se adaugă 2 ouă întregi şi 4 gălbenuşuri şi se omogenizează compoziţia. Se încorporează făina şi aromele şi se dă la cuptor, la foc potrivit (180 grade), timp de 35 minute. Se bate albuşul cu un praf de sare şi 250 g zahăr.
După ce s-a copt blatul se întinde în strat subţire de gem şi se adaugă albuşul. Se lasa la cuptor 10 minute si inca 10 in cuptorul stins. Deasupra se presară nucă sau ciocolată rasă.
3.PRAJITURA CU NUTELLA
Ingrediente blat:
1 cup unt (nesarat, si nu margarina)
1 cup zahar
3 oua intregi
1 cup faina
1 lingurita praf de copt stins cu lamaie
Ingrediente crema :
1 lingura unt
3 linguri nutella
Blatul :
Untul moale se freaca cu zaharul, cind devine cremos se adauga cite un ou pe rind pina se incorporeaza cele 3 oua, apoi faina la fel cite putin pina se incorporeaza si apoi praful de copt stins cu lamaie.
Blatul arata ca o crema mai goasa, daca ridici mixerul sus nu curge, ci sta frumos.
Se coace la foc redus, pina de devine auriu si apoi se lasa la racit.
Crema: 1 lingura unt + 3 linguri nutella se freaca bine cu mixerul si apoi se intinde peste blatul rece.
Deasupra se presara ce ai prin casa, eu am pus peste jumatate de tava niste chestii colorate si peste celalata jumatate nuca de cocos, dar se poate pune ciocolata alba rasa, sau orice ai.
Te pup dulce, dulce!♥