| Ameelia a întrebat:

sunt amalia am 9 ani si va rog sa imi spuneti povesti cu fantome. unele reale.va rog. dau fundita va rog raspundeti repede.si exista fantome?

Răspuns Câştigător
| AlexUnder a răspuns:

Sar putea sa da dar eu optez pentru nu deoarece nu sunt dovezi sigure si doar pacaleli

10 răspunsuri:
| vladvlad23 a răspuns:

Nimeni nu a dovedit ca exista dar nimeni nu a dovedit ca nu exista.

| ?Name? a răspuns:

Nu se stie, fantomele fin doar la necredinciosi, daca nu te sperie la fel de tare ca pe mine, uita. da pe google fantome, si apoi mai jos va scrie citatepedia, si acolo sunt mullltttee

| Amaliutss a răspuns:

Te cheama amalia? sh pe mine.Deci vrei povesticu fantome? iti spun una care mi s-a intamplat mie ok?big grin...deci eram la mosul meu in bucuresti, sh seara m-am dus la etajul 2 ca sa iau o patura cu fratele meu, sh am vrut sa urc sh m'a tras cineva pe mine de piciore, nu avea cum sa fie fratele meu ptc el era in fata. dupa aia am tipat sh mi-a dat drumul, atatbig grin nu stiu daca exista fantome, nu prea cred da nah daca s-a intamplat asa cred ca exista fundita te rog?

| ღArySოﺁℓεღ a răspuns:

Cee? Nu vezi cat s-a chinuit Pink sa-ti scrie vreo 100 de randuri de povesti? Si cum ii dai funda lui alexunder? El/Ea a scris 2 rasndurii! Esti cu capu?

| Ameelia explică (pentru ღArySოﺁℓεღ):

Tine-ti pliscu nesimtito.Cine zice ca trebuie sa dau funda cui vrei tu? Doamneee.

| ßarbie a răspuns:

Nu exista ! si daca vrei povesti,uite,dar sper ca finda mi-o dai mielove struck :
O fosta vecina spunea ca intr-o dimineata cand a deschis ochii deasupra ei plutea un nor de aburi. Stia cu siguranta ca era sora ei moarta la o varsta foarte mica datorita unei neglijente medicale

O asistenta medicala, prietena de familie, povestea ca intr-o tura de noapte pe care o facea la un moment dat s-a asezat pe un scaun pentru a se odihni si a atipit. Cateva minute dupa a auzit prin somn un zgomot iar cand a deschis ochii o femeie necunoscuta a trecut pe coridor prin fata usii deschise. S-a ridicat si s-a dus pe coridor dar femeia disparuse in mod ciudat deoarece nu exista nici o alta usa sau fereastra in apropiere.

O sora a bunici povestea ca dupa moartea sotului il simtea noaptea in pat iar plapuma lua forma corpului lui. Bunica spunea la moartea bunicului ca il asteapta seara sa mai discute iar cand ea insasi a murit o femeie care ajuta cu inmormantarea a avut vise infricosatoare.

Celalalt bunic cu cateva zile inainte sa moara, bolnav fiind, vorbea cu sora sa moarta de mai multa vreme.

O alta prietena s-a trezit intr-o dimineata dintr-un vis in care zbura deasupra norilor ajutata fiind de niste fiinte ciudate. Cand a deschis ochii a observat ca mana care o strangea in vis nu era inchipuire ci era absolut reala.

CE POT FACE FANTOMELE

Erau trei prieteni: Razvan, Nicu si Paul. Ei. la scoala, si-au dat intalnire acasa la Nicu. El s-a mutat in oras acum doua luni. In fine. La ora 15:00 deja Razvan si Paul erau acolo. Erau singuri, parintii lui Nicu fiind prin oras. Ei s-au jucat la calculator. Se uitau la chestii cu fantome. Se distrau, mancau, si aveau o zi minunata, dar nu pentru mult timp. La ora 17:09 au vrut sa plece in oras la casa bantuita. Nicu nu a vrut sa mearga pentru ca parintii nu-l lasau. Apoi toti trei s-au dus la calculator din nou ca sa se uite la chestii cu fantome, ei fiind intainte in bucatarie, sa serveasca prajituri. Deci, toti trei s-au dus la calculator. S-au uitat la fantome, apoi mouse-ul se misca singur, prajiturile cadeau pe jos spre nefericirea lui Paul, care e mancacios de felul lui. Geamul s-a deschis. O fantoma intra pe geamul acela si inca una din calculator. Amandoua se duc cu cutitul spre ei. Nicu s-a dus dupa usturoi, dar chestia asta nu merge la fantome. A crezut ca nu va mai fi bantuit de fantome cu usturoii legati de gat. Apoi telefonul suna si fantomele au disparut. O voce groasa zice: "Ei bine, v-ati legat de trimisii mei! Deci am sa ma leg si eu de voi!". Si apoi un ras malefic, dupa care a inchis. Ei bine, Paul a deschis frigiderul pentru a cauta mancare, crezand ca s-a terminat. Cand l-a deschis era capul lui Razvan acolo. S-a speriat. Nicu a sunat la parintii lui, dar aceeasi voce intra pe fir: "Nu mai poti contact ape nimeni!" si apoi acelasi ras malefic. Cei doi au vrut sa mearga la vecini dar usile au disparut. Nici geamuri nu mai erau. Nicu a fugit dupa cruciulita de pe birou. Cand a luat-o in mana era fierbinte si rosie. S-a uitat la icoana de pe perete, iar in loc de sfinti erau demoni cu coarne, coada si furca. S-a dus repede la ghiuveta sa se racoreasca la maini de la arsura. Dar in loc de apa curgea sange. A vrut sa incerce dar in vana era Paul. L-a rapus si pe el. O voce s-a auzit din sufragerie: "Vino aici! Daca nu vi, nu vei mai fi in viata!". Usa avea un geam. Prin gean a vazut doar niste ochi, coarne, coada si o furca rosie. Creatura a fugit spre el. L-a prin de picior. Dar dintr-o data usa aparu si au venit parintii lui Nicu acasa. I-a pupat, le-a spus ce s-a intamplat, iar mama ei ii povesti ca in casa lor a trait un Satanist. Cand a pronuntat cuvantul "satanist", o stea cu cinci varfuri aparu pe tavan din care a inceput sa curga sange, si zice: "Vede-ti! S-au intamplat lucruri stranii!". Apoi un cutit scrie pe perete: "Ai grija Nicu!". Telefonul suna din nou si vocea zice: "Fugi daca vrei sa traiesti!". Fantoma l-a chemat din nou: "Hai dupa mine!". Nicu nu a ascultat. Nicu zice: "Vedeti! Asta mi se intampla si mie cand am fost cu Paul si Razvan!". S-a intors spre parinti. Ei erau rosii si pe frunte scria 666. Acestia l-au omorat si pe Nicu. Se spune ca de atunci trei copii si doi adulti bantuie pe oricine ii iese in cale.

**Fantoma
Era într-o zi frumoasă de vară.Eu într-o zi cu prietena mea Georgiana am mers la o prietenă pe nume Silvia.Ea locuia într-un bloc la etaju- 3.Părinţii fetei plecaseră la munte.Eu Silvia şi Georgiana ne jucam la calculator şi dintr-o dată se aud nişte zgomote la usă.
Noi ne-am speriat foarte tare şi am mers în altă cameră unde ne-am apucat să citim.La fereastră s-a văzut o umbră.Silvia ne-a atras atenţia şi am fugit în baie.Lumina băii s-a stins iar apa de la chiuvetă a început să curgă şi s-a văzut o mână albă care ieşea d-acolo.Noi am luat-o la fugă sa ieşim,dar toate uşile erau încuiate.Nu ştiam unde suntem deoarece toată casa se întunecase.
Eu cu Georgiana am propus să ieşim pe geamu- de la baie. În calea noastră a ieşit o fantomă albă .Noi am ajuns la cimitir unde ne-am ascuns după un sicriu, iar fantoma se apropia din ce în ce mai mult de noi. Eu cu Georgiana am fugit iar Silvia s-a împiedicat şi a căzut.Fata simţea ca mâna fantomei o stragea de gât din ce în ce mai tare.
Eu am întrebat-o pe georgiana:
- Da-…unde e Silvia?
- Păi nuştiu…sper că nu a prins-o fantoma!
- Hai să ne întoarcem ănapoi so căutăm!
Noi ne-am întors înapoi so căutăm pe Silvia.Am mers ce am mers şi am dat peste fată care era lesinată jos si plină de sânge.
Noi am mers la cea mai apropiată casă de unde am luat un pahar de apă şi am stropit-o pe fată şi am şters-o de sânge.Eu Georgiana şi Silvia am plecat acasă.
Când am ajuns părinţii ei dormeau. Noi ne-am dus în cameră şi ne-am culcat.Peste câteva ore cleanţa uşii se auzea mişcându-se cu forţî.Noi ne-am speriat.
Erau părinţii fetei care o căutaseră prin toată casa.Silvia a fost bucuroasă că a ajuns teafără acasă.Părinşii ei au propus ca Eu Georgiana şi Sivia să fim toate cele mai bune prietene.Noi am fost de acord şi ne-am dus să ne culcăm din nou după foarte multe peripeţii.
A fost o zi foarte înfricosătoare pentru Silvia!

FANTOMA DIN CASA MEA

Danut era un copil foarte bun, cuminte, silitor si nu supara pe nimeni. Intr-o zi a ramas singur acasa. Tata era la servici si mama era la niste prietene in vizita. El s-a hotarat sa puna muzica. E dansa. Apoi s-a oprit. Se duce la calculator si vede un scris rosu:"Ce-ai zice sa dansam impreuna? Uite cum arat eu!". Apoi, pe ecran a aparut o poza cu fantoma respectiva si se si misca. A fugit in pat langa ursuletul Fluffy. Fluffy a inceput si el sa se miste. A rostit aceleasi cuvinte ca ale fantomei de pe ecran. A fugit in baie. In prag era o coasa. Era sange pe jos. Pe geamuri a inceput sa tasneasca sange, dar nu stia de unde. Pe scurgerea de la vana iesea un cap rosu. S-a bagat in pat sub plapuma si a aprins televizorul. Oriunde se uita, aceeasi fantoma era. Ii suna telefonul. Vocea ii zicea:"Vrei sa dansam? Dar nu orice dans, ci dansul mortii!". Apoi un ras malefic. Si a inchis. A inceput sa se roage, dar acesta nu mai stia sa isi faca cruce sau sa spuna o rugaciune. A vrut sa iasa din casa, dar dupa usa era un zid sip e zid era scris :"Haide sa dansam! Semnat 666." Apoi a incetat totul si parintii au ajuns acasa. Noaptea, suna cineva la usa. Danut a vazut pe jos un mort. Ii era frica sa treaca de el, dar intr-un sfarsit, trece. Deschide usa, si era satana care il lua in maini si fugi cu el. Dimineata un bilet pe noptiera mamei:"Danut nu mai e! Duceti-va sa vedeti!". Parintilor lui Danut ii erau frica sa se duca, apoi suna telefonul. Numarul era necunoscut. O voce zicea:"Nu vreti sa va duceti sa vedeti ce s-a intamplat cu Danut?". Intr-un final s-au dus. Era cadavrul lui. Dar spiritual s-a alaturat iadului. L-au inmormantat. Apoi dupa 13 zile s-au intamplat tot felul de fenomene stranii prin casa. Au chemat si preoti si tot felul dar nu putea contrala ce se intampla. Era prea puternic. Apoi intr-o zi au vrut sa il dezgroape, sa vada ce e cu el. Cand s-au dus in cimitir, parintii au vazut ca acesta dansa cu o fantoma. Cand au observat ca parintii lui Danut se apropie, acesta a sarit in mormant. Dup ace il dezgroapa, a observat langa el, un alt cadavru. Si amandoi erau cu fata in jos. Danut in tine ape Fluffy in mana. Cand au inceput sa acopere mormantul s-a ridicat din pamant o mana. Era Danut. Parintii, de frica au inceput sa alerge acasa. Pe usa lor era semnul satanistilor. Au intrat. Casa era schimbata. Morti stateau pe canapele, dansau, si faceau tot felul de lucruri prin casa. Au iesit si au batut la vecini. Nimeni nu raspundeau. Nici chiar rudele lor. Au sunat si la telefon, dar tot nimic. Scara s-a transformat intr-o incapere. Mama lui Danut avea o cruciulita la gat, dar a disparut. Au facut un pas si au cazut
printr-o trapa, intr-o camera cu un pat si niste scheleti. Au fugit apoi la un buton pe care scria : "Salvarea". O usa se deschide in fata lor. Intra si erau doua fotolii. Apoi un televizor mare apare din tavan si le arata un filmulet. Avea si o poveste. Aceea era o casa bantuita. Acolo traia o baba, care era o vrajitoare in devenire. A gresit ceva la incantatie si au inceput demonii sa bantuie casa. Lucifer si-a facut prezenta si a zis: "Cine va pune piciorul in casa asta, nu va mai iesi viu.". Cand s-a gatat filmuletul au ramas incremeniti. Fotoliile i-au catapultat in fata si au aterizat in picioare. S-a luat curentul dintr-o data. Niste pasi se auzira in spatele lor. Nici nu stiau pe unde mergeau dar au continuat sa fuga. Au descoperit ca acea casa avea un etaj. Au urcat pe scari si au intrat intr-o camera in care erau numai morti si chestii de satanisti. Acolo era depozitul lui Lucifer. S-a auzit un raset malefic apoi tacere. A sunat un telefon. Parintii au raspuns. Cine i-a sunat, zicea: "NU VRETI SA VA UITATI IN SPATE?". Atunci au incremenit. Nu s-au uitat. Apoi o mana mare si rosie a pus mana pe umerele lor si i-au ars. Era Lucifer, care i-a omorat pe amandoi. S-au alaturat lui Lucifer si au inceput sa bantuie.

Asta nu e inventata! E chiar adevarat! Tata mi-a zis-o!
Deci. Intr-o seara, doi prieteni au inceput sa joace carti, in casa unuia dintre cei doi. Dupa cateva minute, a inceput sa sune cineva la usa. S-a dus unul dintre prieteni la usa dar nimeni. Mai se repeta asta de inca de cateva ori si apoi celalalt a zis sa ramana la usa si s-a deschida repede sa vada cine e. Cineva a sunat iar la usa si acesta deschide repede usa dar tot nimeni. El era speriat de ce se intamplase. Nici un om nu putea sa sune si sa fuga asa de repede.

Poveste:

Un vecin de-al meu mi-a spus o poveste,si nu stiu daca este adevarata pentru ca eu l-am tot intrabat daca este adevarata si de 3 ani im tot spune ca este adevarata si ca nu are de ce sa ma minta, asa ca vo spun si voua.
A spus ca este la tara la el o casa parasita si ca el cu verisorul lui si cu fratele lui stateau pana seara si se distrau pe acolo.Un prieten de-al lor un om batran isi mai lasa oile prin gradina casei pentru ca este iarba buna pentru oi.Si intr-o zi ei au gasit o oaie moarta, si au ingropato in gradina si au pus un semn la ea ca sa stie unde au ingropato.In acea zi ei au incuiat usa casei acelea si au pus niste scanduri pe usa ca sa nu intre nimeni pentru ca becurile si prizele sunt alimentate cu curent , si sa nu intre cineva ca sa consume curent.Si a doua zi au plecat la lucru pe camp. A treia zi au venit si au descuiat usa si ce credeti ca au gasit in casa, oaia moarta cu matele scoase si plin de sange pe pereti.Dar vecinul meu mi-a spus ca nu avea cum sa intre nimeni in casa pentru ca numai ei aveau cheia si au batut scanduri in usa si au sigilato.
Un batran de acolo le-au spus ca in casa aceea a murit o femeie electrocutata, si ca se mai aude seara zgomote ciudate venind din casa. Dupa ce s-au intamplat acestea ei nu au mai intrat in casa si stateau numai prin curte,si intr-o seara au vazut ca pe acoperis ca niste tigle care au inceput sa se miste si dintr-o data a inceput un vant puternic si s-a trantit poarta foarte tare.Cand au vazut au fugit spre poarta si cand au dat sa o deschida nu au putut, poarta era incuiata. Atunci au sarit poarta si nu au mai mers acolo niciodata.

Aceasta intamplare este una veche dar cat se poate de reala.
In luna aprilie a anului 1977,o creatura ciudata venita din alta lume a semanat groaza mai bine de
24 de ore in Dover,un cartier luxos de le periferia orasului Boston.
Creatura a aparut prima data in seara zilei de 21 ,unor tineri in numar de 3 care mergeau cu masina
spre nord.Cel de la volan a avut impresia ca vede ceva cataranduse pe un zid scund de piatra care se
afla in stanga lor.Apoi farurile au luminat ceva ce nusi ichipuiau ca vor vedea,nici in vesele lor cele
mai smintite.
Creatura a intors incet capul si si a scunfudat privirea in fasciculul de lumina.Atunci s-au putut vedea
doi ochi mari fara gene stralucind ca doua portocale de marmura si o fata cu trasaturi informe lipsita
de nas.Capul avea forma unui pepene verde tinut la verticala si era aproape la fel de mare ca restul cor-
pului care era fin si in forma de fus.Pielea goala fara par aproape ca avea consistenta unui smirghel ud.
Acea inaltimea ceva mai mare de un metru si probabil ca se strecurase de-a lungul zidului agatandu-
se de pietre cu unghiile lui lungi.
Aceasta aparitie la lasat pe baiat fara glas.In cateva secunde farurile masinii au depasit creatura.
Se pare ca urmatoarea zi demonul din Dover a disparut la fel de repede cum a aparut si de atunci nu
a mai fost vazut si nici nu s-a mai auzit de el.

Era o
zi de vara…eu shy prieteni mei ne plimbam prin orash!deodata la o
fata pe nume Camy ii vine ideea sa mergem la casa strabunicului ei care
este mort.mergem noi.eu intru primul vad un omcu parul alb cu barba si
mustata imbracat in negru si il intrb ce cauta in casa aceea
parasita.shy yel imi zice ca acolo locuyeshte.cand ma uit in spate
prieteni mai disparusera si omul acela mya spus sa nu ma speri ca
probabil au plect sa se plimbe…stau de vb cu yel.imi da sa
mananc!si imi petrec noaptea acolo!ma duc in camera intru in pat si
ma invelesc!deodata scartzaye usha shy se aud batay in geam …ziceam
ca omul acela a plect afara cad ma uit la geam vad un spanzuratde copac
si picioarele lui bateau in geam!atunci am fugit in camera la omul
acela care locuya in casa aya dar n may yera nimeni yera decat un
sicriu in mijlocul cam3r3y! cand ma uit il vad acolo mort.o iau la
fuga pe si cand sa deschid usa sa yes afara dau de el.ma intreaba ce
sa intamplat shy ii spun ce am vazut el imi spune ca am avut o
halucinatie.dar yeu jtyam ce am vaut ma duc in camera si nu may yera nici un sicriu yar la geam nu may yera nici un spanzurat! o
sun pe mama sa vina sa ma ia de acolo ca ma speriasem.vine mama si
cand se uita spre mine mi sa parut ca avea furnici pe fata si yera
sfashyata pielea…atunci lesi si ma trezesc in patul meu acasa la
mine!
ii spun lu camy ce vazusem in casa strabunicului ey mort si de omo ce
era acolo yam explicat cu arata si mya spus ca yera chyar strabunicul
ey…!shy am mai intrb de omul spanzurat shy a zis ca acolo sa
spanzurat un om pentru ca a faqut la fel ca mine si jya petrecut noaptea
acolo…deodata ma trezesc iara in casa parasita!de data asta yerau 2
spanzurati si yerau doua sicriie in camera cand ma duc sa vvadd in
sicriu yeram eu si unu dintre spanzurati yeram tot eu atunci yes din
ksa si ma trezesc intro padure.o lumina puternik vinse spre mine si ma
trezesc la spital…cobor din pat si cand intru in alt salonma trezesc
yara in casa parasita si incep sa ma inchin atunci deodata un cutremur
darama casa shy yeu ma trezesc aksa…yam spus mamei spunand ca si ei i
sa intamplat acelasi lucru cand era copil!am fost la prot si protu a
venit si a dat cu apa sfintzita si a doua zi casa nu may yera acolo si
eu mi-am dat seama ca totul deabia incepuse…dupa 3 ani ma trezesc yara
in casa aceea da de data asta eram pregatit cand a aparut acel om om
luat o cruce si iam puso pe cap atunci capa a inceput sa arda si omul
mya spus inposibil!lay invins pe satana!o sa plateshty si ma trezesc
la spital de atunci nam mai patit nimic dar…st pregatit pentru orice
dupa ce mya spus ca o sa platesc!

part 2

recuse catziva ani de
atunci…credeam ca sa terminat!pana intro noapte,cand,ma bag in pat
sa dorm aud zgomote la geamul meu.si ma uit era o creatura cu pilea
sfashitata ochii rosi si cu urme de carne de om printre dinti
aprin repede lumina si ma trezesc iara in acea casa cu omul acela
zicandumi ca sunt blestemat si ca nu voi scpapa nicioadata!atunci
dispare si apare acea creatura ma iaa de gat simteam cum ma sfashaye
piela!ma ardea nu mai puteam sa respir si atunci am inchis ochi
crezand ca o sa mor!dar o lumina verde inflorescenta vine spre mine si
creatura dispare!deadata apar in mijlocul unei paduri!gandinduma cum
sa scap de acea casa si o voce imi zice nu o sa scapi si pe urma rade
cu un ras diabolic!ma uit de unde vine vocea si ma uit langa mine era un
spanzurat langa alti si imi spune ca acestia sunt toti care au trecut
prin asta i pe copacu de care erau spanzurati erau scrijelite numele
lor.apre din nou acea casa cu mine inauntrul ei …si vad un om pe
care il mancau sobolani atunci mi-am dat seama ca eu eram deja mort dar
in moarte cerebrala.intre vis si ralitate mai aveam shanse sa imi
revin!in spatele meu apare batranelul cu un bici de cai ma loveste si
ma spanzura cu acle bici atunci ma trezesc la spital!…stiind ca
totul sa terminat.sa nu intrati niciodata intro casa bantuita singuri
ca exista sanse sa nu mai ieshiti niciodata

CASA CASATORIILOR

Aceasta poveste este inventata de mine pe baza unor povesti "reale".
*Numele nu sunt cele reale!

La mine in spatele blocului, este o casa parasita, care era CASA CASATORIILOR. Usa era incuiata, dar geamurile erau sparte si se putea intra in cladire. Este o cladire mare. Intru eu, Sebi, Alex, Paul, Dragos, Razvan, Marian, Narcis, Claudiu. In stanga era o toaleta. In dreapta era o usa daramata si un pic mai la stanga era un hol lung. Toti inafara de Sebi au intrat in camera din dreapta ca s ail sperie. El s-a dus mai incolo, iar in capatul holului era o oglinda mare pe tot peretele. Sebi s-a uitat atent in oglinda si s-a vazut pe el, iar langa el era o fantoma. S-a uitat in spatem, nu era nimeni. A urcat la etajul unu, cladirea fiind de 5-6 etaje. Ceilalti se intrebau de ce nu mai vine sa ii caute. Sebi urca treptele si a vazut un om omorat pe jos plin de sange. A observat ca pe pereti erau niste semne se satanisti, si niste nume scrijelite pe pereti. La etajul unu erau 15 camere. A intrat in fiecare camera ca sa gaseasca o scapare, strigand de pe geam. Dar cand intra in fiecare camera aceasta nu mai avea geam si era bezna. Intra intr-o alta camera cu speranta sa gaseasca un geam sa strige dupa ajutor. Intr-o camera tot asa ca in celelalte, bezna, dintr-o data a fost tras inauntru de o creatura. El dadea din picioare si a scapat. Cand a ajuns in a 15-a camera, aceasta avea un neon aprins, iar pe masa erau niste ziare cu numele "Fantoma din casa bantuita da lovitura din nou, omorand 8 persoane" , adica cati au intrat. Iesind repede din camera acesta a fugit pe holul lung si s-a impiedicat de ceva moale. Era trupul lui Paul. Dintr-o data a vazut un cutit care scrijelea pe perete numele lui Paul. El fuge la etajul doi si alearga pe hol catre o usa dubla. Acesta a intrat si era o camera si apoi urma un balcon, dar fantoma l-a tras inapoi prin geam. Fantoma a disparut. Sebi era intins pe jos in camera. Era un pic ranit, dar si-a adunat puterile si s-a intors din nou pe holul intunecat. Apoi vede o fantoma care zice: "Pe aici!" Lui Sebi nici nu i-a trecut prin cap sa se duca dupa ea. El era speriat de moarte. A intrat intr-o camera care avea inscriptionat pe usa "Camera Mortii". Acesta nu a citit. Acolo era o fantoma imbracata in comisar, cu o coasa in mana. Se vedea la lumina becului care palpaia. Acesta i-a spus: "Du-te dupa sora mea altfel esti mort!".(adica acea fantoma care l-a chemat). Acum acesta nu mai stia unde sa o gaseasca. A urcat la etajul trei. De tavan era spanzurat unul din prietenii sai, Alex. Si iar a inceput cutitul sa scrijeleasca. Era o camera cu o usa gaurita. Curios s-a aplecat sa vada ce e. Era doar o sticla de sampanie si doua pahare cu fondita, asezate pe o masa de lemn acoperita cu o fata de masa de catifea. Dintr-o data sampania s-a desfacut si se turna in pahare. Apoi paharele s-au ciocnit. Apoi Sebi simte niste picaturi care veneau din tavan. Era sange. Ii era frica sa se uite, dar s-a uitat. Era un mire si o mireasa verzi la fata, care se tineau de mana. Ca sa nu-i mai vada, a intrat intr-o camera care avea un dulap. A intrat in dulap sa se adaposteasca. Dar era foarte frig. A simtit o prezenta, de parca nu era singur. Era Marian, dar doar trupul lui. A iesit repede si a vazut capul atarnat de candelabrul spart. La etajul patru era un geam in capatul holului. Pe geam era fantoma care l-a chemat mai devreme. A intrat pe geam in casa si apoi a intrat intr-o camera. A intrat si el in camera aceea. Nu era nimeni. A simtit ca l-a atins cineva. Era fantoma, care l-a impins in camera si inchise usa. Fantoma se plimba pe langa el, iar intre timp, se auzeau niste pasi. Era Razvan. Deschide usa si fantoma disparu lasandu-l pe Sebi singur cu Razvan. Razvan zice: "Ce bine ca te vad!". Sebi l-a intrebat de ce si acesta a raspuns ca toti au murit si cand a venit aici erau niste nume scrijelite pe pereti si vazu si el prietenii lui morti. Sebi i-a spus sa iasa din cladirea aia. Au deschis usa si o iau pe hol spre parter, spre usa. In fata lor era chiar fantoma comisarului cu coasa. Razvan se duce la comisar si sta langa el, facandu-se ochii rosii, cu coada, coarne si i-a aparut in mana si o furca. Sebi a fugit in sus, la etajul cinci. La acest etaj a gasit cadavrele prietenilor sai. A inceput sa se roage. Sebi inainta spre etajul sase ca sa ajunga pe acoperis. In drum spre acoperis a vazut o usa cu cheie. A descuiat usa si era un portal. Comisarul, fantoma adica sora lui si Razvan iesisera din usa aia si spuneau in cor: "Ai deschis portile iadului! Acum nu mai ai scapare!". A inceput sa planga. Portalul il tragea inauntru. S-a prins de o clanta. Ciudat era ca usa s-a deschis invers. Pe celalalt capat al clantei era un carlig cu sange si un bilet pe care scria: "666" cu sange. Din camera iesi diavolul. Diavolul insusi a inceput sa scrijeleasca numele lui pe perete, langa semnul satanistilor. Sebi a fost prins in portal si s-a dus in iad. Nimeni nu
i-au gasit pe cei 8 si acesta a ramas un mister. Niste oameni au vazut acolo o bratara cu numele Sebi scris pe ea. Dupa o perioada de timp, geamurile s-au acoperit cu lemne, ca sa nu mai intre nimeni.
De atunci nu s-a mai intamplat nimic.

Asta e inventata de mine. Eu inventez povesti cu fantome. Daca vreti sa mai inventez spuneti-mi cu ce personaje, ce loc, si e gata.

O gresala ce avea sa schimbe vieti

Ca intr-o zi obisnuita de vineri Andreea, Robert si Alex (fratele Andreei) se uitau la Discovery la "Fenomene Stranii", iar de aceasta data, erau singuri, parintii fiind toti plecati la o petrecere. In acel episod, arata cum sa invoci fantome. Ei au facut tot ce a zis acel om. Dupa o ora, nimic nu s-a intamplat. S-au plictisit intr-un final, si s-au culcat. Andreea s-a trezit la ora 11:58 fiind trezita de un pahar spart in bucatarie. S-a dus sa vada. Era 11:59. Paharul statea pe masa cand s-a spart, iar ghiuveta era in spatele mesei. Ea statea cu spatele la ghiuveta. Se intoarce sib ea niste apa. Apoi se auzi o cratita care a cazut de la locul ei. Niste bulbuci se aud. S-a intors speriata spre ghiuveta si aceasta se umplea cu sange. Apoi o fantoma o impingea cu fata in sange, dar a reusit sa opuna rezistenta. Se duce spre dormitor, si vede o fata unei fantome, care a disparut. Alearga in continuare. Ii trezeste si pe cei doi. Acestia se baga sub plapuma. Apoi cei trei simt ca ceva s-a pus pe ei. Alex striga:"Unde o fi mama? Vreau sa vina mama!". Apoi o voce exact ca a mamei lor spune:"Mama e ocupata. Mama nu poate veni acum!". Pe noptiera Andreei era o cruciulita. Cand intinde mana sa o ia, o mana rosie, fierbinte o prinde cu mana lipita de noptiera. Robert a inceput sa tipe cat poate de tare iar creatura aceea a lasat-o in pace. Era ora 00:04. La 00:05 a inceput sa curga apa de la robinet, si usile sa se tranteasca. Toti trei au vrut sa se duca la vecini, dar fantomele nu-i lasau. Cand au coborat scarile, cladirea fiind de un etaj, ceva ii impingea de la spate, pentru a-i impiedica. Robert a cazut si a fost luat de o fantoma. El a fost omorat, iar sangele care a ramas pe cutit a fost strans, iar pe perete a inceput sa scrie: "In total sunt trei, au mai ramas doi!" Au reusit sa deschida usa sic and au deschis-o au vazut o femeie batrana fara picioare, stand in aer. Au incuiat usa, apoi s-au dus iar in dormitor. S-au bagat din nou in pat. Dupa un timp, ceva il tragea pe Alex de sub plapuma. Fantoma reaparu si scoase un ras malefic. Aceasta zicea: "Erau trei, a mai ramas unul!". Fantoma disparu. Ca sa nu-i fie frica a vrut sa dea drumul la televizor. Telecomanda era pe o masa, langa televizor. Se duce incet si se auzeau pasi si niste scartaituri pe podea. Masa unde era telecomanda se misca incet. Telecomanda a fost rupta. Apoi o oglinda din coltul camerei s-a spart de televizor. Ea se duce in baie. Se ghemuieste intr-un colt si se uita in oglinda de la departare. Ea vede niste ochi rosii. Cand iese din baie, pe cealalta parte a usii, pe clanta, era sprijinita o furca si un carlig de sange. Se duce in sufragerie. Ca sa ajunga in sufragerie trebuia sa treaca prin bucatarie. In bucatarie lumina palpaia si se vedeau doua cesti de ceai dand noroc. Cand deschide usa de la sufragerie, pe jos era un bilet. Scria:
"VICARIVS=112
5 + 1+ 100+ 0 + 0 + 1+ 5 + 0
FILII=53
0 + 1+ 50+1+ 1
DEI=501
500+ 0+ 1
112+53+501=666"
Numarul 666 era scris cu sangele lui Robert. A dat drumul la televizor. Era fericita ca a reusit sa ii dea drumul, dar dupa doua minute acesta se stinge. Ea reincearca sa il reporneasca, dar nimic. El reporneste dupa alte doua minute. Erau niste oameni adunati la o masa mare, rotunda. Era o aglumeratie. Apoi iese o fantoma din televizor si o omoara sip e ea. A doua zi dimineata, parintii se intorc acasa si vad dezastrul. Parintii lor stiau ca se uitau la fenomene stranii. Au vazut intr-o camera ca erau 23 de lumanari asezate intr-un cerc si in mijloc scria cu sange :"666". Parintii si-au dat seama ca au facut spiritism. Erau dezamagiti de asta. Apoi cei trei copii bantuiau in fiecare noapte acea casa.

| ßarbie a răspuns:

Nu exista ! si daca vrei povesti,uite,dar sper ca finda mi-o dai mielove struck :
O fosta vecina spunea ca intr-o dimineata cand a deschis ochii deasupra ei plutea un nor de aburi. Stia cu siguranta ca era sora ei moarta la o varsta foarte mica datorita unei neglijente medicale

O asistenta medicala, prietena de familie, povestea ca intr-o tura de noapte pe care o facea la un moment dat s-a asezat pe un scaun pentru a se odihni si a atipit. Cateva minute dupa a auzit prin somn un zgomot iar cand a deschis ochii o femeie necunoscuta a trecut pe coridor prin fata usii deschise. S-a ridicat si s-a dus pe coridor dar femeia disparuse in mod ciudat deoarece nu exista nici o alta usa sau fereastra in apropiere.

O sora a bunici povestea ca dupa moartea sotului il simtea noaptea in pat iar plapuma lua forma corpului lui. Bunica spunea la moartea bunicului ca il asteapta seara sa mai discute iar cand ea insasi a murit o femeie care ajuta cu inmormantarea a avut vise infricosatoare.

Celalalt bunic cu cateva zile inainte sa moara, bolnav fiind, vorbea cu sora sa moarta de mai multa vreme.

O alta prietena s-a trezit intr-o dimineata dintr-un vis in care zbura deasupra norilor ajutata fiind de niste fiinte ciudate. Cand a deschis ochii a observat ca mana care o strangea in vis nu era inchipuire ci era absolut reala.

CE POT FACE FANTOMELE

Erau trei prieteni: Razvan, Nicu si Paul. Ei. la scoala, si-au dat intalnire acasa la Nicu. El s-a mutat in oras acum doua luni. In fine. La ora 15:00 deja Razvan si Paul erau acolo. Erau singuri, parintii lui Nicu fiind prin oras. Ei s-au jucat la calculator. Se uitau la chestii cu fantome. Se distrau, mancau, si aveau o zi minunata, dar nu pentru mult timp. La ora 17:09 au vrut sa plece in oras la casa bantuita. Nicu nu a vrut sa mearga pentru ca parintii nu-l lasau. Apoi toti trei s-au dus la calculator din nou ca sa se uite la chestii cu fantome, ei fiind intainte in bucatarie, sa serveasca prajituri. Deci, toti trei s-au dus la calculator. S-au uitat la fantome, apoi mouse-ul se misca singur, prajiturile cadeau pe jos spre nefericirea lui Paul, care e mancacios de felul lui. Geamul s-a deschis. O fantoma intra pe geamul acela si inca una din calculator. Amandoua se duc cu cutitul spre ei. Nicu s-a dus dupa usturoi, dar chestia asta nu merge la fantome. A crezut ca nu va mai fi bantuit de fantome cu usturoii legati de gat. Apoi telefonul suna si fantomele au disparut. O voce groasa zice: "Ei bine, v-ati legat de trimisii mei! Deci am sa ma leg si eu de voi!". Si apoi un ras malefic, dupa care a inchis. Ei bine, Paul a deschis frigiderul pentru a cauta mancare, crezand ca s-a terminat. Cand l-a deschis era capul lui Razvan acolo. S-a speriat. Nicu a sunat la parintii lui, dar aceeasi voce intra pe fir: "Nu mai poti contact ape nimeni!" si apoi acelasi ras malefic. Cei doi au vrut sa mearga la vecini dar usile au disparut. Nici geamuri nu mai erau. Nicu a fugit dupa cruciulita de pe birou. Cand a luat-o in mana era fierbinte si rosie. S-a uitat la icoana de pe perete, iar in loc de sfinti erau demoni cu coarne, coada si furca. S-a dus repede la ghiuveta sa se racoreasca la maini de la arsura. Dar in loc de apa curgea sange. A vrut sa incerce dar in vana era Paul. L-a rapus si pe el. O voce s-a auzit din sufragerie: "Vino aici! Daca nu vi, nu vei mai fi in viata!". Usa avea un geam. Prin gean a vazut doar niste ochi, coarne, coada si o furca rosie. Creatura a fugit spre el. L-a prin de picior. Dar dintr-o data usa aparu si au venit parintii lui Nicu acasa. I-a pupat, le-a spus ce s-a intamplat, iar mama ei ii povesti ca in casa lor a trait un Satanist. Cand a pronuntat cuvantul "satanist", o stea cu cinci varfuri aparu pe tavan din care a inceput sa curga sange, si zice: "Vede-ti! S-au intamplat lucruri stranii!". Apoi un cutit scrie pe perete: "Ai grija Nicu!". Telefonul suna din nou si vocea zice: "Fugi daca vrei sa traiesti!". Fantoma l-a chemat din nou: "Hai dupa mine!". Nicu nu a ascultat. Nicu zice: "Vedeti! Asta mi se intampla si mie cand am fost cu Paul si Razvan!". S-a intors spre parinti. Ei erau rosii si pe frunte scria 666. Acestia l-au omorat si pe Nicu. Se spune ca de atunci trei copii si doi adulti bantuie pe oricine ii iese in cale.

**Fantoma
Era într-o zi frumoasă de vară.Eu într-o zi cu prietena mea Georgiana am mers la o prietenă pe nume Silvia.Ea locuia într-un bloc la etaju- 3.Părinţii fetei plecaseră la munte.Eu Silvia şi Georgiana ne jucam la calculator şi dintr-o dată se aud nişte zgomote la usă.
Noi ne-am speriat foarte tare şi am mers în altă cameră unde ne-am apucat să citim.La fereastră s-a văzut o umbră.Silvia ne-a atras atenţia şi am fugit în baie.Lumina băii s-a stins iar apa de la chiuvetă a început să curgă şi s-a văzut o mână albă care ieşea d-acolo.Noi am luat-o la fugă sa ieşim,dar toate uşile erau încuiate.Nu ştiam unde suntem deoarece toată casa se întunecase.
Eu cu Georgiana am propus să ieşim pe geamu- de la baie. În calea noastră a ieşit o fantomă albă .Noi am ajuns la cimitir unde ne-am ascuns după un sicriu, iar fantoma se apropia din ce în ce mai mult de noi. Eu cu Georgiana am fugit iar Silvia s-a împiedicat şi a căzut.Fata simţea ca mâna fantomei o stragea de gât din ce în ce mai tare.
Eu am întrebat-o pe georgiana:
- Da-…unde e Silvia?
- Păi nuştiu…sper că nu a prins-o fantoma!
- Hai să ne întoarcem ănapoi so căutăm!
Noi ne-am întors înapoi so căutăm pe Silvia.Am mers ce am mers şi am dat peste fată care era lesinată jos si plină de sânge.
Noi am mers la cea mai apropiată casă de unde am luat un pahar de apă şi am stropit-o pe fată şi am şters-o de sânge.Eu Georgiana şi Silvia am plecat acasă.
Când am ajuns părinţii ei dormeau. Noi ne-am dus în cameră şi ne-am culcat.Peste câteva ore cleanţa uşii se auzea mişcându-se cu forţî.Noi ne-am speriat.
Erau părinţii fetei care o căutaseră prin toată casa.Silvia a fost bucuroasă că a ajuns teafără acasă.Părinşii ei au propus ca Eu Georgiana şi Sivia să fim toate cele mai bune prietene.Noi am fost de acord şi ne-am dus să ne culcăm din nou după foarte multe peripeţii.
A fost o zi foarte înfricosătoare pentru Silvia!

FANTOMA DIN CASA MEA

Danut era un copil foarte bun, cuminte, silitor si nu supara pe nimeni. Intr-o zi a ramas singur acasa. Tata era la servici si mama era la niste prietene in vizita. El s-a hotarat sa puna muzica. E dansa. Apoi s-a oprit. Se duce la calculator si vede un scris rosu:"Ce-ai zice sa dansam impreuna? Uite cum arat eu!". Apoi, pe ecran a aparut o poza cu fantoma respectiva si se si misca. A fugit in pat langa ursuletul Fluffy. Fluffy a inceput si el sa se miste. A rostit aceleasi cuvinte ca ale fantomei de pe ecran. A fugit in baie. In prag era o coasa. Era sange pe jos. Pe geamuri a inceput sa tasneasca sange, dar nu stia de unde. Pe scurgerea de la vana iesea un cap rosu. S-a bagat in pat sub plapuma si a aprins televizorul. Oriunde se uita, aceeasi fantoma era. Ii suna telefonul. Vocea ii zicea:"Vrei sa dansam? Dar nu orice dans, ci dansul mortii!". Apoi un ras malefic. Si a inchis. A inceput sa se roage, dar acesta nu mai stia sa isi faca cruce sau sa spuna o rugaciune. A vrut sa iasa din casa, dar dupa usa era un zid sip e zid era scris :"Haide sa dansam! Semnat 666." Apoi a incetat totul si parintii au ajuns acasa. Noaptea, suna cineva la usa. Danut a vazut pe jos un mort. Ii era frica sa treaca de el, dar intr-un sfarsit, trece. Deschide usa, si era satana care il lua in maini si fugi cu el. Dimineata un bilet pe noptiera mamei:"Danut nu mai e! Duceti-va sa vedeti!". Parintilor lui Danut ii erau frica sa se duca, apoi suna telefonul. Numarul era necunoscut. O voce zicea:"Nu vreti sa va duceti sa vedeti ce s-a intamplat cu Danut?". Intr-un final s-au dus. Era cadavrul lui. Dar spiritual s-a alaturat iadului. L-au inmormantat. Apoi dupa 13 zile s-au intamplat tot felul de fenomene stranii prin casa. Au chemat si preoti si tot felul dar nu putea contrala ce se intampla. Era prea puternic. Apoi intr-o zi au vrut sa il dezgroape, sa vada ce e cu el. Cand s-au dus in cimitir, parintii au vazut ca acesta dansa cu o fantoma. Cand au observat ca parintii lui Danut se apropie, acesta a sarit in mormant. Dup ace il dezgroapa, a observat langa el, un alt cadavru. Si amandoi erau cu fata in jos. Danut in tine ape Fluffy in mana. Cand au inceput sa acopere mormantul s-a ridicat din pamant o mana. Era Danut. Parintii, de frica au inceput sa alerge acasa. Pe usa lor era semnul satanistilor. Au intrat. Casa era schimbata. Morti stateau pe canapele, dansau, si faceau tot felul de lucruri prin casa. Au iesit si au batut la vecini. Nimeni nu raspundeau. Nici chiar rudele lor. Au sunat si la telefon, dar tot nimic. Scara s-a transformat intr-o incapere. Mama lui Danut avea o cruciulita la gat, dar a disparut. Au facut un pas si au cazut
printr-o trapa, intr-o camera cu un pat si niste scheleti. Au fugit apoi la un buton pe care scria : "Salvarea". O usa se deschide in fata lor. Intra si erau doua fotolii. Apoi un televizor mare apare din tavan si le arata un filmulet. Avea si o poveste. Aceea era o casa bantuita. Acolo traia o baba, care era o vrajitoare in devenire. A gresit ceva la incantatie si au inceput demonii sa bantuie casa. Lucifer si-a facut prezenta si a zis: "Cine va pune piciorul in casa asta, nu va mai iesi viu.". Cand s-a gatat filmuletul au ramas incremeniti. Fotoliile i-au catapultat in fata si au aterizat in picioare. S-a luat curentul dintr-o data. Niste pasi se auzira in spatele lor. Nici nu stiau pe unde mergeau dar au continuat sa fuga. Au descoperit ca acea casa avea un etaj. Au urcat pe scari si au intrat intr-o camera in care erau numai morti si chestii de satanisti. Acolo era depozitul lui Lucifer. S-a auzit un raset malefic apoi tacere. A sunat un telefon. Parintii au raspuns. Cine i-a sunat, zicea: "NU VRETI SA VA UITATI IN SPATE?". Atunci au incremenit. Nu s-au uitat. Apoi o mana mare si rosie a pus mana pe umerele lor si i-au ars. Era Lucifer, care i-a omorat pe amandoi. S-au alaturat lui Lucifer si au inceput sa bantuie.

Asta nu e inventata! E chiar adevarat! Tata mi-a zis-o!
Deci. Intr-o seara, doi prieteni au inceput sa joace carti, in casa unuia dintre cei doi. Dupa cateva minute, a inceput sa sune cineva la usa. S-a dus unul dintre prieteni la usa dar nimeni. Mai se repeta asta de inca de cateva ori si apoi celalalt a zis sa ramana la usa si s-a deschida repede sa vada cine e. Cineva a sunat iar la usa si acesta deschide repede usa dar tot nimeni. El era speriat de ce se intamplase. Nici un om nu putea sa sune si sa fuga asa de repede.

Poveste:

Un vecin de-al meu mi-a spus o poveste,si nu stiu daca este adevarata pentru ca eu l-am tot intrabat daca este adevarata si de 3 ani im tot spune ca este adevarata si ca nu are de ce sa ma minta, asa ca vo spun si voua.
A spus ca este la tara la el o casa parasita si ca el cu verisorul lui si cu fratele lui stateau pana seara si se distrau pe acolo.Un prieten de-al lor un om batran isi mai lasa oile prin gradina casei pentru ca este iarba buna pentru oi.Si intr-o zi ei au gasit o oaie moarta, si au ingropato in gradina si au pus un semn la ea ca sa stie unde au ingropato.In acea zi ei au incuiat usa casei acelea si au pus niste scanduri pe usa ca sa nu intre nimeni pentru ca becurile si prizele sunt alimentate cu curent , si sa nu intre cineva ca sa consume curent.Si a doua zi au plecat la lucru pe camp. A treia zi au venit si au descuiat usa si ce credeti ca au gasit in casa, oaia moarta cu matele scoase si plin de sange pe pereti.Dar vecinul meu mi-a spus ca nu avea cum sa intre nimeni in casa pentru ca numai ei aveau cheia si au batut scanduri in usa si au sigilato.
Un batran de acolo le-au spus ca in casa aceea a murit o femeie electrocutata, si ca se mai aude seara zgomote ciudate venind din casa. Dupa ce s-au intamplat acestea ei nu au mai intrat in casa si stateau numai prin curte,si intr-o seara au vazut ca pe acoperis ca niste tigle care au inceput sa se miste si dintr-o data a inceput un vant puternic si s-a trantit poarta foarte tare.Cand au vazut au fugit spre poarta si cand au dat sa o deschida nu au putut, poarta era incuiata. Atunci au sarit poarta si nu au mai mers acolo niciodata.

Aceasta intamplare este una veche dar cat se poate de reala.
In luna aprilie a anului 1977,o creatura ciudata venita din alta lume a semanat groaza mai bine de
24 de ore in Dover,un cartier luxos de le periferia orasului Boston.
Creatura a aparut prima data in seara zilei de 21 ,unor tineri in numar de 3 care mergeau cu masina
spre nord.Cel de la volan a avut impresia ca vede ceva cataranduse pe un zid scund de piatra care se
afla in stanga lor.Apoi farurile au luminat ceva ce nusi ichipuiau ca vor vedea,nici in vesele lor cele
mai smintite.
Creatura a intors incet capul si si a scunfudat privirea in fasciculul de lumina.Atunci s-au putut vedea
doi ochi mari fara gene stralucind ca doua portocale de marmura si o fata cu trasaturi informe lipsita
de nas.Capul avea forma unui pepene verde tinut la verticala si era aproape la fel de mare ca restul cor-
pului care era fin si in forma de fus.Pielea goala fara par aproape ca avea consistenta unui smirghel ud.
Acea inaltimea ceva mai mare de un metru si probabil ca se strecurase de-a lungul zidului agatandu-
se de pietre cu unghiile lui lungi.
Aceasta aparitie la lasat pe baiat fara glas.In cateva secunde farurile masinii au depasit creatura.
Se pare ca urmatoarea zi demonul din Dover a disparut la fel de repede cum a aparut si de atunci nu
a mai fost vazut si nici nu s-a mai auzit de el.

Era o
zi de vara…eu shy prieteni mei ne plimbam prin orash!deodata la o
fata pe nume Camy ii vine ideea sa mergem la casa strabunicului ei care
este mort.mergem noi.eu intru primul vad un omcu parul alb cu barba si
mustata imbracat in negru si il intrb ce cauta in casa aceea
parasita.shy yel imi zice ca acolo locuyeshte.cand ma uit in spate
prieteni mai disparusera si omul acela mya spus sa nu ma speri ca
probabil au plect sa se plimbe…stau de vb cu yel.imi da sa
mananc!si imi petrec noaptea acolo!ma duc in camera intru in pat si
ma invelesc!deodata scartzaye usha shy se aud batay in geam …ziceam
ca omul acela a plect afara cad ma uit la geam vad un spanzuratde copac
si picioarele lui bateau in geam!atunci am fugit in camera la omul
acela care locuya in casa aya dar n may yera nimeni yera decat un
sicriu in mijlocul cam3r3y! cand ma uit il vad acolo mort.o iau la
fuga pe si cand sa deschid usa sa yes afara dau de el.ma intreaba ce
sa intamplat shy ii spun ce am vazut el imi spune ca am avut o
halucinatie.dar yeu jtyam ce am vaut ma duc in camera si nu may yera nici un sicriu yar la geam nu may yera nici un spanzurat! o
sun pe mama sa vina sa ma ia de acolo ca ma speriasem.vine mama si
cand se uita spre mine mi sa parut ca avea furnici pe fata si yera
sfashyata pielea…atunci lesi si ma trezesc in patul meu acasa la
mine!
ii spun lu camy ce vazusem in casa strabunicului ey mort si de omo ce
era acolo yam explicat cu arata si mya spus ca yera chyar strabunicul
ey…!shy am mai intrb de omul spanzurat shy a zis ca acolo sa
spanzurat un om pentru ca a faqut la fel ca mine si jya petrecut noaptea
acolo…deodata ma trezesc iara in casa parasita!de data asta yerau 2
spanzurati si yerau doua sicriie in camera cand ma duc sa vvadd in
sicriu yeram eu si unu dintre spanzurati yeram tot eu atunci yes din
ksa si ma trezesc intro padure.o lumina puternik vinse spre mine si ma
trezesc la spital…cobor din pat si cand intru in alt salonma trezesc
yara in casa parasita si incep sa ma inchin atunci deodata un cutremur
darama casa shy yeu ma trezesc aksa…yam spus mamei spunand ca si ei i
sa intamplat acelasi lucru cand era copil!am fost la prot si protu a
venit si a dat cu apa sfintzita si a doua zi casa nu may yera acolo si
eu mi-am dat seama ca totul deabia incepuse…dupa 3 ani ma trezesc yara
in casa aceea da de data asta eram pregatit cand a aparut acel om om
luat o cruce si iam puso pe cap atunci capa a inceput sa arda si omul
mya spus inposibil!lay invins pe satana!o sa plateshty si ma trezesc
la spital de atunci nam mai patit nimic dar…st pregatit pentru orice
dupa ce mya spus ca o sa platesc!

part 2

recuse catziva ani de
atunci…credeam ca sa terminat!pana intro noapte,cand,ma bag in pat
sa dorm aud zgomote la geamul meu.si ma uit era o creatura cu pilea
sfashitata ochii rosi si cu urme de carne de om printre dinti
aprin repede lumina si ma trezesc iara in acea casa cu omul acela
zicandumi ca sunt blestemat si ca nu voi scpapa nicioadata!atunci
dispare si apare acea creatura ma iaa de gat simteam cum ma sfashaye
piela!ma ardea nu mai puteam sa respir si atunci am inchis ochi
crezand ca o sa mor!dar o lumina verde inflorescenta vine spre mine si
creatura dispare!deadata apar in mijlocul unei paduri!gandinduma cum
sa scap de acea casa si o voce imi zice nu o sa scapi si pe urma rade
cu un ras diabolic!ma uit de unde vine vocea si ma uit langa mine era un
spanzurat langa alti si imi spune ca acestia sunt toti care au trecut
prin asta i pe copacu de care erau spanzurati erau scrijelite numele
lor.apre din nou acea casa cu mine inauntrul ei …si vad un om pe
care il mancau sobolani atunci mi-am dat seama ca eu eram deja mort dar
in moarte cerebrala.intre vis si ralitate mai aveam shanse sa imi
revin!in spatele meu apare batranelul cu un bici de cai ma loveste si
ma spanzura cu acle bici atunci ma trezesc la spital!…stiind ca
totul sa terminat.sa nu intrati niciodata intro casa bantuita singuri
ca exista sanse sa nu mai ieshiti niciodata

CASA CASATORIILOR

Aceasta poveste este inventata de mine pe baza unor povesti "reale".
*Numele nu sunt cele reale!

La mine in spatele blocului, este o casa parasita, care era CASA CASATORIILOR. Usa era incuiata, dar geamurile erau sparte si se putea intra in cladire. Este o cladire mare. Intru eu, Sebi, Alex, Paul, Dragos, Razvan, Marian, Narcis, Claudiu. In stanga era o toaleta. In dreapta era o usa daramata si un pic mai la stanga era un hol lung. Toti inafara de Sebi au intrat in camera din dreapta ca s ail sperie. El s-a dus mai incolo, iar in capatul holului era o oglinda mare pe tot peretele. Sebi s-a uitat atent in oglinda si s-a vazut pe el, iar langa el era o fantoma. S-a uitat in spatem, nu era nimeni. A urcat la etajul unu, cladirea fiind de 5-6 etaje. Ceilalti se intrebau de ce nu mai vine sa ii caute. Sebi urca treptele si a vazut un om omorat pe jos plin de sange. A observat ca pe pereti erau niste semne se satanisti, si niste nume scrijelite pe pereti. La etajul unu erau 15 camere. A intrat in fiecare camera ca sa gaseasca o scapare, strigand de pe geam. Dar cand intra in fiecare camera aceasta nu mai avea geam si era bezna. Intra intr-o alta camera cu speranta sa gaseasca un geam sa strige dupa ajutor. Intr-o camera tot asa ca in celelalte, bezna, dintr-o data a fost tras inauntru de o creatura. El dadea din picioare si a scapat. Cand a ajuns in a 15-a camera, aceasta avea un neon aprins, iar pe masa erau niste ziare cu numele "Fantoma din casa bantuita da lovitura din nou, omorand 8 persoane" , adica cati au intrat. Iesind repede din camera acesta a fugit pe holul lung si s-a impiedicat de ceva moale. Era trupul lui Paul. Dintr-o data a vazut un cutit care scrijelea pe perete numele lui Paul. El fuge la etajul doi si alearga pe hol catre o usa dubla. Acesta a intrat si era o camera si apoi urma un balcon, dar fantoma l-a tras inapoi prin geam. Fantoma a disparut. Sebi era intins pe jos in camera. Era un pic ranit, dar si-a adunat puterile si s-a intors din nou pe holul intunecat. Apoi vede o fantoma care zice: "Pe aici!" Lui Sebi nici nu i-a trecut prin cap sa se duca dupa ea. El era speriat de moarte. A intrat intr-o camera care avea inscriptionat pe usa "Camera Mortii". Acesta nu a citit. Acolo era o fantoma imbracata in comisar, cu o coasa in mana. Se vedea la lumina becului care palpaia. Acesta i-a spus: "Du-te dupa sora mea altfel esti mort!".(adica acea fantoma care l-a chemat). Acum acesta nu mai stia unde sa o gaseasca. A urcat la etajul trei. De tavan era spanzurat unul din prietenii sai, Alex. Si iar a inceput cutitul sa scrijeleasca. Era o camera cu o usa gaurita. Curios s-a aplecat sa vada ce e. Era doar o sticla de sampanie si doua pahare cu fondita, asezate pe o masa de lemn acoperita cu o fata de masa de catifea. Dintr-o data sampania s-a desfacut si se turna in pahare. Apoi paharele s-au ciocnit. Apoi Sebi simte niste picaturi care veneau din tavan. Era sange. Ii era frica sa se uite, dar s-a uitat. Era un mire si o mireasa verzi la fata, care se tineau de mana. Ca sa nu-i mai vada, a intrat intr-o camera care avea un dulap. A intrat in dulap sa se adaposteasca. Dar era foarte frig. A simtit o prezenta, de parca nu era singur. Era Marian, dar doar trupul lui. A iesit repede si a vazut capul atarnat de candelabrul spart. La etajul patru era un geam in capatul holului. Pe geam era fantoma care l-a chemat mai devreme. A intrat pe geam in casa si apoi a intrat intr-o camera. A intrat si el in camera aceea. Nu era nimeni. A simtit ca l-a atins cineva. Era fantoma, care l-a impins in camera si inchise usa. Fantoma se plimba pe langa el, iar intre timp, se auzeau niste pasi. Era Razvan. Deschide usa si fantoma disparu lasandu-l pe Sebi singur cu Razvan. Razvan zice: "Ce bine ca te vad!". Sebi l-a intrebat de ce si acesta a raspuns ca toti au murit si cand a venit aici erau niste nume scrijelite pe pereti si vazu si el prietenii lui morti. Sebi i-a spus sa iasa din cladirea aia. Au deschis usa si o iau pe hol spre parter, spre usa. In fata lor era chiar fantoma comisarului cu coasa. Razvan se duce la comisar si sta langa el, facandu-se ochii rosii, cu coada, coarne si i-a aparut in mana si o furca. Sebi a fugit in sus, la etajul cinci. La acest etaj a gasit cadavrele prietenilor sai. A inceput sa se roage. Sebi inainta spre etajul sase ca sa ajunga pe acoperis. In drum spre acoperis a vazut o usa cu cheie. A descuiat usa si era un portal. Comisarul, fantoma adica sora lui si Razvan iesisera din usa aia si spuneau in cor: "Ai deschis portile iadului! Acum nu mai ai scapare!". A inceput sa planga. Portalul il tragea inauntru. S-a prins de o clanta. Ciudat era ca usa s-a deschis invers. Pe celalalt capat al clantei era un carlig cu sange si un bilet pe care scria: "666" cu sange. Din camera iesi diavolul. Diavolul insusi a inceput sa scrijeleasca numele lui pe perete, langa semnul satanistilor. Sebi a fost prins in portal si s-a dus in iad. Nimeni nu
i-au gasit pe cei 8 si acesta a ramas un mister. Niste oameni au vazut acolo o bratara cu numele Sebi scris pe ea. Dupa o perioada de timp, geamurile s-au acoperit cu lemne, ca sa nu mai intre nimeni.
De atunci nu s-a mai intamplat nimic.

Asta e inventata de mine. Eu inventez povesti cu fantome. Daca vreti sa mai inventez spuneti-mi cu ce personaje, ce loc, si e gata.

O gresala ce avea sa schimbe vieti

Ca intr-o zi obisnuita de vineri Andreea, Robert si Alex (fratele Andreei) se uitau la Discovery la "Fenomene Stranii", iar de aceasta data, erau singuri, parintii fiind toti plecati la o petrecere. In acel episod, arata cum sa invoci fantome. Ei au facut tot ce a zis acel om. Dupa o ora, nimic nu s-a intamplat. S-au plictisit intr-un final, si s-au culcat. Andreea s-a trezit la ora 11:58 fiind trezita de un pahar spart in bucatarie. S-a dus sa vada. Era 11:59. Paharul statea pe masa cand s-a spart, iar ghiuveta era in spatele mesei. Ea statea cu spatele la ghiuveta. Se intoarce sib ea niste apa. Apoi se auzi o cratita care a cazut de la locul ei. Niste bulbuci se aud. S-a intors speriata spre ghiuveta si aceasta se umplea cu sange. Apoi o fantoma o impingea cu fata in sange, dar a reusit sa opuna rezistenta. Se duce spre dormitor, si vede o fata unei fantome, care a disparut. Alearga in continuare. Ii trezeste si pe cei doi. Acestia se baga sub plapuma. Apoi cei trei simt ca ceva s-a pus pe ei. Alex striga:"Unde o fi mama? Vreau sa vina mama!". Apoi o voce exact ca a mamei lor spune:"Mama e ocupata. Mama nu poate veni acum!". Pe noptiera Andreei era o cruciulita. Cand intinde mana sa o ia, o mana rosie, fierbinte o prinde cu mana lipita de noptiera. Robert a inceput sa tipe cat poate de tare iar creatura aceea a lasat-o in pace. Era ora 00:04. La 00:05 a inceput sa curga apa de la robinet, si usile sa se tranteasca. Toti trei au vrut sa se duca la vecini, dar fantomele nu-i lasau. Cand au coborat scarile, cladirea fiind de un etaj, ceva ii impingea de la spate, pentru a-i impiedica. Robert a cazut si a fost luat de o fantoma. El a fost omorat, iar sangele care a ramas pe cutit a fost strans, iar pe perete a inceput sa scrie: "In total sunt trei, au mai ramas doi!" Au reusit sa deschida usa sic and au deschis-o au vazut o femeie batrana fara picioare, stand in aer. Au incuiat usa, apoi s-au dus iar in dormitor. S-au bagat din nou in pat. Dupa un timp, ceva il tragea pe Alex de sub plapuma. Fantoma reaparu si scoase un ras malefic. Aceasta zicea: "Erau trei, a mai ramas unul!". Fantoma disparu. Ca sa nu-i fie frica a vrut sa dea drumul la televizor. Telecomanda era pe o masa, langa televizor. Se duce incet si se auzeau pasi si niste scartaituri pe podea. Masa unde era telecomanda se misca incet. Telecomanda a fost rupta. Apoi o oglinda din coltul camerei s-a spart de televizor. Ea se duce in baie. Se ghemuieste intr-un colt si se uita in oglinda de la departare. Ea vede niste ochi rosii. Cand iese din baie, pe cealalta parte a usii, pe clanta, era sprijinita o furca si un carlig de sange. Se duce in sufragerie. Ca sa ajunga in sufragerie trebuia sa treaca prin bucatarie. In bucatarie lumina palpaia si se vedeau doua cesti de ceai dand noroc. Cand deschide usa de la sufragerie, pe jos era un bilet. Scria:
"VICARIVS=112
5 + 1+ 100+ 0 + 0 + 1+ 5 + 0
FILII=53
0 + 1+ 50+1+ 1
DEI=501
500+ 0+ 1
112+53+501=666"
Numarul 666 era scris cu sangele lui Robert. A dat drumul la televizor. Era fericita ca a reusit sa ii dea drumul, dar dupa doua minute acesta se stinge. Ea reincearca sa il reporneasca, dar nimic. El reporneste dupa alte doua minute. Erau niste oameni adunati la o masa mare, rotunda. Era o aglumeratie. Apoi iese o fantoma din televizor si o omoara sip e ea. A doua zi dimineata, parintii se intorc acasa si vad dezastrul. Parintii lor stiau ca se uitau la fenomene stranii. Au vazut intr-o camera ca erau 23 de lumanari asezate intr-un cerc si in mijloc scria cu sange :"666". Parintii si-au dat seama ca au facut spiritism. Erau dezamagiti de asta. Apoi cei trei copii bantuiau in fiecare noapte acea casa.

Funda?love strucklove strucklove struck

| Ameelia explică:

Multumesc pentru raspunsuri alexunder, amyy, vladvlad23, ananame, si pink te rog scrie mai putin ma inebunesti.si imi pare rau nu pot sa dau funda doar primului raspuns.pare rau.si apropo ce inseamna 666?

| FrankiE_5781 a răspuns:

Exista, e un capcaun sub patul tau, un trol in dulap, o fantoma pe balcon, si mata e zombie. Concluzie, singura prietena e zebra din dulap, Succesuri