| Wihaela a întrebat:

sunt in clasa a-v-a si nu stiu o problema straight face. determinati x, stiind ca ax+3bx+7x=380 si 2a+6b+14=152.am rezolvat putin : 152-14=138.138:2=69 au a+3b. mai departe nu mai stiu sad. va rooog. ma ajutati si pe mine rezolvand problema ca la cls a-v-a? crying. multumesc :*fundita.

Răspuns Câştigător
| KlaraWeiss a răspuns:

Nu stiu cum se rezolva ca la clasa a V-a, ce anume si cum vi se preda voua acum. Dar ai facut bine ce ai facut. Mai departe, observi ca prima ecuatie se poate scrie (a+3b)*x+7x=380; inlocuiesti pe (a+3b) cu 69 si ai 69*x+7*x=380; asa poti sa il afli pe x=5

2 răspunsuri:
| DeutzaMika a răspuns:

Pff sunt a 6-a si problema ta ma incurcat! cryingcryingcrying morrrrrrrrrrrr nu mai stiu o problema de a 5-a am diriga de mate! o intreb pe ea!

| Raul000111 a răspuns:

Vai de capu meu asa ceva faceti voi pe a 5 a? :O!?