| sufletsel a întrebat:

am citit zilele astea intr-un ziar despre un om care ar face orice sa fie eutanasiati cainii vagabonti! voi sunteti de acord cu asta? ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| JasonMcCann a răspuns:

Eu nu sunt de acord ca cainii vagabonti sa fie eutanasiati! Si ei au dreptul la viata! Si daca o familie a adoptat un caine de rasa, si nu mai are posibilitate sa il creasca, il arunca in strada...Pe acela l-ati omori? Nu va dati seama ca si ei sunt fiinte,ca noi,toti oamenii? Si majoritatea cainilor de pe strada sunt fricosi si fug de fiecare om pe care il vede pe strada! Pentru ca stie ca majoritatea oamenilor sunt rai si l-ar putea lovi cu piciorul, cu o piatra, cu orice...Recunosc ca si mie mi-e frica de anumiti caini inocenti de pe strada,(dar totusi sunt copil,e normal sa-mi fie frica de ceva,mai ales ca fetele sunt mai fricoase) dar stiu ca este inocent si nu imi va face nimic, asa ca las frica in spatele meu si inaintez! Cainele/cainii vostri sunt la fel ca si cainii vagabonti, chiar daca sunt de rasa sau nu! Sunt tot caini! Cum v-ati simti daca v-ar fi omorat cineva cainele? Toti au dreptul la viata!

24 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu prea ma intereseaza ce le fac. Ideea e sa dispara de pe strazi, pentru ca nu e normal sa trebuiasca sa defilezi zilnic spre si dinspre casa/serviciu printre haitele de maidanezi.
Chestia cu sterilizarea nu prea functioneaza, pentru ca, nu stiu cum naiba, dar vesnic e cate o turma de catelusi printre blocuri. In plus, faptul ca sunt sterilizati nu-i impiedica sa fie agresivi si sa muste.

| InsanelyWicked a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Te aflii intr-o mare eroare, ei sunt agresivi datorita intrarii in perioadele de calduri. daca sunt sterilizati nu mai intra in calduri.
la masculi mi se pare ca sterilizarea presupune indepartarea testiculelor...crezi ca mai pot fi agresivi dupa asa ceva?

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru InsanelyWicked):

Explica-le asta tuturor celor care au fost muscati de cainii "sterilizati" de prin cartier.

| InsanelyWicked a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Eu n-am auzit de vreun caz de caine STERILIZAT care sa fi muscat pe cineva. Nu toti cei care au stampila pe ureche sunt sterilizati.
Eu am avut si caini si pisici sterilizate si stiu cum se schimba comportamentul lor.
Haideti sa vorbim despre ce stim si cunoastem nu despre ce am auzit.
Sterilizarea le schimba comportamentul, intrebati orice veterinar din lumea asta.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna Simonellhappy nu sunt de acord cu eutanasierea lor, dar raspunde-mi tu la o mica intrebare, cum ai proceda daca tu/copilul tau este desfigurat de maidanezi? iubesc enor cainii de aceia am trei, dar totul pana la copii.

| sufletsel explică (pentru caramela):

Da sunt total de acord cu tine nimanui nu i-ar place sa ii muste cainii copii dar pana la urma si ei sunt suflete Dumnezeu ia lasat sa traiasca pe pamant alaturi de oameni nu sa fie omorati ca daca era asa nu ii mai creea!

| caramela a răspuns (pentru sufletsel):

Pai cum se face ca in fiecare an ii sterilizeaza si ei se inmultesc de n-au aer? unde se duc banii alocati sterilizari? iubesc cainii am mai zis, dar daca un copil de al meu ar fi disfigurat, cred ca in acel moment eu m-as duce personal sa cer desfiintarea lor, dar multumesc bunului Dumnezeu ca nu am fost/ sunt pusa intr-o astfel de situatie, cu toate ca eu eu am fost muscata de un maidanez de 3 ori tot de el si tot in acelasi loc.dar pentru copii i-au foccc!

| sufletsel explică (pentru caramela):

Banii pentru sterilizari ii folosesc la altceva sau poate ii sterilizeaza dar nu pe toti!

| caramela a răspuns (pentru sufletsel):

Bani sunt suficienti pentru asa ceva, nu te poti apuca de sterilizat doar cu cativa banuti, numai ca dragii nostri responsabili, au grija de cu totul altceva, si mai apeleaza la mila si bunatatea omului, dar ei ce fac cu banii? au grija sa aiba pitipoance si sa plece in excursii exotice...suntem satui de asa ceva.

| sufletsel explică (pentru caramela):

Asta este tara in care traim!

| caramela a răspuns (pentru sufletsel):

Corect:*

| Holocaust a răspuns:

Sunt de acord,daca deodata cu eutanasierea maidanezilor,acelasi lucru sa pateasca si el,daca e asa de hotarat omul.
Sau mai bine nu(poate o fii nebun).
Cainii nu trebuie eutanasiati, ce na***!? Au drept la viata, ca oricare dintre noi.Scuza-ma,dar din cate stiu,un caine nu sare sa te muste fara motiv. Daca vezi un grup de caini,si ti-e frica,ocoleste-l,dar bineinteles ca lenea-si spune cuvantul,si lumea alege calea usoara,nepasandu-le de pierderea de vieti a unor creaturii nevinovate dupa mine.
Si chiar de i-ar eutansia, nu ar fi poate dureros, dar e aiurea.
Rasa omeneasca e de ca.cat.,si totusi, spun asta de animale.
Eu cred ca e mai buna varianta cu sterilizarea.

| superdorex a răspuns:

Atunci ala nu e un OM... daca are un asa suflet! Sunt atatea metode, afara sunt prisi, sterilizati si bagati in adaposturi speciale! La noi e tara lui Papura Voda!

| Tavy100 a răspuns:

Eu am avut incidente, dar unii caini sunt asa de cuminti love struck am unu care se tine dupa mine destul de mult dupa mine si cand sunt atacat el ma apra, dar aia care ataca straight face eu am luat un aparat cu ultra sunete.
Eu sunt jumate PRO si jumate CONTRA

| Ncl_9813 a răspuns:

NU! Cum sa omori un animal nevinovat?! Daca cineva l-ar omor pe el i-ar mai convenii, normal ca nu. Poate unii ar vrea sa nu mai vada catei pe strazi dar ei sunt luati si dusi in niste adaposturi care sunt vai de ele si care se umplu ft repede.Dar cel care vrea asta nu poate fi numit om!

| InsanelyWicked a răspuns:

Nu sunt de acord. Cei care gandesc asa ar merita ei eutanasiati! -.-
sterilizarea e cea mai buna solutie, ei isi pierd agresivitatea cand sunt sterilizati.
Viata unui caine maidanez e de maxim 10 ani, daca ar fi sterilizati toti si nu s-ar mai inmulti in cativa ani n-ar mai fi caini maidanezi pe strada.

| InsanelyWicked a răspuns:

Cea mai buna si umana solutie e sterilizarea :
1) pentru ca nu mai sunt agresivi;
2) viata lor e scurta deci in cativa ani nr lor s-ar reduce serios.
Insa daca nu se face o campanie serioasa de sterilizare a tuturor cainilor atunci nu se rezolva nimic

| RaZvYtHeMaFiA a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu asta.

| raresik95 a răspuns:

Eu sunt total de acord.Am trecut prin multe incidente cu "cei mai buni prieteni ai omului", eutanasiati toti cainii vagabonzi! Unde o sa vezi afara caini pe strada, sa sara la oameni sau altele?

| DuddăBântuită a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine ar fi asa : caintii batrani sa fie eutanasiati, si cei bolnavi la fel, catelele sa fie castrate, iar ceilalti sa fie impartiti fiecare la cate un adapost. Daca nu avem adaposturi sau mancare pentru ei, sa ne dea Domn' Presedinte si sa nu ii mai cheltuie pe prostii.hee hee

| Catalina1388 a răspuns:

Da' cine se crede? Dumnezeu? Cu ce drept hotaram noi cine merita sa traiasca si cine nu?
Tot aud replica "in afara nu vezi aia si aia". Treziti-va! Nu traiti "in afara". Aveti conditii de viata si salarii ca "in afara"? Va permiteti sa mancati si sa va imbracati ca "in afara"? Si atunci? De ce sa ii luam pe altii ca exemplu in cazul asta? Avem probleme mai mari in tara asta care ar trebui rezolvate "ca in afara". Si cainii e una din cele mai mici!

Răspuns utilizator avertizat
| yuuki a răspuns:

NU sunt de acord cu eutanasierea.Sub nici`o forma.Bietele animale nu au absolut nici`o vina ca sunt pe strada, si ca nu au un adapost.Nu am avut niciodata probleme cu ei, si nu mi-e frica.Nu cred ca un caine musca sau se repede degeaba.Probabil cand o face, se simte amenintat de ceva, sau poate chiar de frica.Nu stiu cum sunt altii dar mie mi se rupe inima cand le privesc ochii si unii au niste ochi atat de blanzi si calzi... de parca zic "Ajuta`ma" sad

| g3loo a răspuns:

N'ai cum sa fi de acord cu asa ceva, in primul rand eutanasierea inseamna moarte cruda, in al doilea rand totul se intampla pe banii nostri care de fapt intra in buzunarele lor. ''captureza'' cainii de pe strada de oameni platiti de noi, ii tine intr'un adapost o saptamana sau doua timp care ar trebui hraniti acesti cani tot din banii populatiei ori noi n'avem de unde sa stim ca acesti bani vor fi cheltuiti pe mancare, in final injectia letala...nu mi se omenesc, cea mai buna metoda ar fi sterilizarea pentru ca nici adunarea de pe strazi si tinuti in adaposturi nu este ok ca nu vor primii de mancare, deci vor muri de foame ...parerea mea este sterilizarea!