| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Am o mica problema cu un vecin care sta vizavi de casa mea.Aduce gunoaie din toate colturile orasului la el in curte.Cel mai rau e ca mirosul produs de toate gunoaiele de la el din curte este insuportabil.Vecinul asta e nebun, e nascut cu aceasta problema.Bate oameni,ii omoara si nimeni nu face nimic,nici macar politia,primaria sau spitalul, iar oamenilor le e frica de ce ii poate capul.La el in curte e un infern,animale moarte,sticle arse,gunoaie, haine si alte prostii.Nu mai stim ce sa facem,aduce caini de la capatul orasului si ii bate pana ce devin agresivi cu cei din jur.Mi-e frica sa ies din curte pentru ca e posibil ca animalul sa ma muste,iar seara nu se pune problema sa ies din curte pentru ca poate sa ma loveasca (omul acesta nebun).O parte din familie a fost amenintata de individ,iar unii vecini au fost loviti, unul chiar a fost lovit cu secera.Nimeni nu face nimic si ne-am saturat sa mergem cu frica pe strada doar pentru ca aceasta persoana este libera si absolut nimeni nu face nimic.Ce am putea face?
Appplove struck....se puncteaza si predicativa la examen, pentru cei care nu stiu!
Multumesc!

20 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Politia nu se autosesizeaza? A-ti incercat sa depuneti fiecare vecin cate-o plangere? Poate daca-s mai multe se autosesizeaza si ei...
Naspa de comisiile de corectare pentru ca trebuie sa recorecteze lucrarile, au munca grea in urmatoarele zile.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru unknownn):

Vecinii nu vor sa depuna plangeri deoarece le e frica.Doar parintii mei, bunicii si o verisoara de pe aceeasi strada au mers la politie, prefectura si primarie.

| unknownn a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Du-te la OTV atunci, mediatizeaza cazul.

| Wehrmacht a răspuns:

Adica ala va ataca cu secera/ucide si politia nu face nimic? Eu asi suna la politie si asi spune clar: ori va ocupati de el ori ma ocup eu. Daca tot nu ar face nimic numai de dragul lui asi cumpara o arma(da, stiu ca nu e ca in filme si ia ceva timp si bani).Sau merge treaba si cu o sabie/cutit nu trebuie neaparat arme de foc(asta daca nu cumva are si el una)

Deci, daca politia nu o rezolva o rezolvati singuri(tu, familia ta vecinii tai...etc)

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru Wehrmacht):

Politia vine cand este chemata (bineinteles dupa ceva timp) se uita putin, vede ca e nebun si pleaca.Stiu sigur ca l-au luat in masina de politie si peste 1 ora l-au adus acasa.

| Wehrmacht a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Si au rezolvat ceva daca ala face la fel? Aia nu e tentativa de crima?

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru Wehrmacht):

Nu s.a rezolvat absolut nimic.Sigur ca e tentativa de crima, faza e ca de fiecare data cand cineva il enerveaza face tot posibilul sa ii faca rau, fie ca e copil/animal/adult.

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Man, eu am pus subiectiva de prima data, dar fa un film, si incearca sa intri pe protv.ro si de astea, sa atragi atentie si pe forumurile paparatilor, si un film ar fi binevenit, si pe youtube, pe saite la primatv, protv, atenta, etc

| InsartIuzarneimHiar a răspuns:

Dc nu chemati si armata? Daca as avea o pusca, l-as impusca. Si chiar e asa de nebun? Politia nu stie ce sa faca? Poi nu ii cheama pe aia de la S.W.A.T?

| dragos9234 a răspuns:

Suna la politie. Daca a lovit pe cineva cu secera este imposibil ca politia sa nu faca nimic.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru dragos9234):

A venit politia in locul unde s-a intamplat incidentul si toti au spus ca nu se poate face nimic.

| dragos9234 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Daca ar avea un certificat ca este nebun ar fi bagat la spitalul de nebuni, in nici un caz nu ar fi lasat pe strada.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru dragos9234):

Pai si ce sa facem cand nimeni nu ne baga in seama din punctul acesta de vedere?

| dragos9234 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Duceti-va la seful politiei...

| sebysebyca a răspuns:

Om strangator! putini sunt ca el!

| LittleReasonToSmile a răspuns:

Este eco mai vecinu asta al tau... aduna gunoaiele rolling on the floor

| kaloma a răspuns:

Pentru gunoi poti anunta politia sau inspectorii sanitari.Pentru scandaluri tot politia.Cu cat mai multe reclamatii pe numele lui, cu atat mai bine. Poate se linisteste daca primeste niste somatii sau amenzi

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru kaloma):

Habar nu am! Toti ne spun ca nu se poate face nimic deoarece are acel certificat cum ca este un om cu probleme psihice.

| kaloma a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Eu am avut o vecina cu probleme psihice si de fiecare data cand facea scandal si suna lumea, o luau pentru o perioada la ospiciu, venea apoi acasa si tot asa. faptul ca e nebun nu e o scuza pentru mizerie si deranj.

| bogdan929 a răspuns:

Suni la politie sa vina pe str care stai si spui ce se intampla cu vecinul tau funda?