| SilviaX a întrebat:

Am si eu cateva intrebari :
1.De ce Coreea de nord nu se impaca cu Coreea de sud?
2.De ce Coreeni urasc Japonia/China?

FUNDA happy

Răspuns Câştigător
| Alexandra6 a răspuns:

Coreea de Nord acuza Coreea de Sud ca aprinderea luminilor unui brad de Craciun chiar langa granita comuna incurajeaza raspandirea ideilor religioase!
Orice gest facut la frontiera inflameaza spiritele. Sudul nu se abtine sa nu-si bazaie vecinul care se supara din orice.

Acum motiv de cearta este o instalatie de pom de Craciun, inalta de vreo 30 de metri si amplasata pe un deal in Coreea de Sud, numai bine sa se vada in Coreea de Nord, aflata la vreo trei kilometri.

Sudul isi apara bradul cu arma in mana, relateaza AFP, in timp ce Nordul se teme ca forma bradului, vizibila de pe teritoriul sau, ar putea raspandi idei religioase in randul aparatorilor patriei!

Si nu este singurul motiv de razboi intre cele doua tari. Seulul a montat langa granita difuzoare ca sa transmita mesaje considerate defetiste de Nord.

N-au fost inca puse in functiune, pentru ca de peste frontiera a venit vestea ca vorbelor li se va raspunde cu gloante, iar difuzoarele vrajmase vor fi ciuruite fara mila cu mitraliera.
După război, Regatul coreean a devenit din ce în ce izolat. Conducătorii săi a încercat să limiteze contactul cu țări străine. În plus, Dinastia Ming a fost slăbită, parțial din cauza războiului din Coreea împotriva Japoniei, care a dus la stabilirea noilor Dinastia Qing. Coreenii au decis sa construiasca frontierele stricte, exercita un control mai mare asupra inter-traficului la frontieră, și să aștepte afară turbulența inițială a răsturnarii dinastiei Manchu de către Ming. Coreea de suferit de pe urma invaziilor de două manciurienii, în 1627 (vezi Prima Invazie Mancuriana in Coreea) și 1637 (vezi A doua Invazie Mancuriana in Coreea). Coreea s-a predat manciurienilor și a devenit un stat vasal al dinastiei Qing.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Coreea de Nord este tara comunista.Ca Romania inainte de`90.Este normal ca ideologia este diferita de a celorlalte tari democratice.

| Alexandra6 a răspuns:

Coreea de Nord acuza Coreea de Sud ca aprinderea luminilor unui brad de Craciun chiar langa granita comuna incurajeaza raspandirea ideilor religioase!
Orice gest facut la frontiera inflameaza spiritele. Sudul nu se abtine sa nu-si bazaie vecinul care se supara din orice.

Acum motiv de cearta este o instalatie de pom de Craciun, inalta de vreo 30 de metri si amplasata pe un deal in Coreea de Sud, numai bine sa se vada in Coreea de Nord, aflata la vreo trei kilometri.

Sudul isi apara bradul cu arma in mana, relateaza AFP, in timp ce Nordul se teme ca forma bradului, vizibila de pe teritoriul sau, ar putea raspandi idei religioase in randul aparatorilor patriei!

Si nu este singurul motiv de razboi intre cele doua tari. Seulul a montat langa granita difuzoare ca sa transmita mesaje considerate defetiste de Nord.

N-au fost inca puse in functiune, pentru ca de peste frontiera a venit vestea ca vorbelor li se va raspunde cu gloante, iar difuzoarele vrajmase vor fi ciuruite fara mila cu mitraliera.