| smiley16girl a întrebat:

am si eu o intrebare de gramatica...la verbul a fugi care este forma pentru modul nepersonal Participiu?

Răspuns Câştigător
| DanceLolipop a răspuns:

Cred ca fugit
big grin

7 răspunsuri:
| diamar a răspuns:

Fugit! O zi frumoasahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fugit

| DreamingAboutYou a răspuns:

Fugit

| Adrian123457 a răspuns:

Fugit pentru ca verbele la modul participiu se termina in s sau t dar cateodata mai are si desinente

| Maria20 a răspuns:

Daca spui "a fugi", verbul este la modul infinitiv, pentru participiu este "fugit", pentru gerunziu "fugind", si pentru supin "de fugit"winking

| shawol a răspuns (pentru Maria20):

Ti a cerut doar participiul nu toate modurile impersonale. Stai linistita respira happy

| DennySa00 a răspuns:

A fugi forma de participiu -FUGIT