| molocemarius a întrebat:

am venit din nou cu o intrebare mai stupida! Vreau sa stiu cum pot dilua o solutie de acid sulfuric pentru ca stiu ca nu functioneaza cu apa! P.S Nu este tema! ( Dau FUNDA!)

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Acidul sulfuric, H2SO4 este un acid corosiv, uleios, incolor, cu cea mai mare tarie dintre acizi. Acesta se topeste la 10.36 grade Celsius si fierbe la 340 de grade Celsius, fiind solubil in apa. Cand acidul sulfuric este amestecat cu apa, se degaja caldura. Acest acid concentrat arde pielea si carnea, si poate provoca orbirea la contact cu ochii.

2 răspunsuri:
| ProfDeMate a răspuns:

Fi foarte atent! Este o operatiune cu grad de pericol ridicat! NU SE TOARNA APA IN ACID SULFURIC! PERICOL DE EXPLOZIE! Diluarea se realizeaza prin turnarea acidului in apa, in cantitati foarte mici pentru a permite degajarea caldurii de reactie, aceasta fiind puternic exoterma. Dilutia se realizaza cu apa distilata in cazul in care doresti sa prepari electrolit pentru o baterie de acumulatori cu plumb. Ai mare grija! Este o operatiune foarte periculoasa! Pot fi imprastiati stropi de acid si vapori de acid.

| adrian3333 a răspuns:

Acidul sulfuric, H2SO4 este un acid corosiv, uleios, incolor, cu cea mai mare tarie dintre acizi. Acesta se topeste la 10.36 grade Celsius si fierbe la 340 de grade Celsius, fiind solubil in apa. Cand acidul sulfuric este amestecat cu apa, se degaja caldura. Acest acid concentrat arde pielea si carnea, si poate provoca orbirea la contact cu ochii.