| millena a întrebat:

Buna TPU cum este limba pasareasca as vrea sa o invat si nu stiu cum plzz dua fundita pentru cel mai bun raspuns! :*:*kiss:X:X::X:X

Răspuns Câştigător
| larrysukk a răspuns:

Limba pasareasca este cea mai simpla limba din lume! eu am invatat-o auzind-o la mama si sora-meaH.nu are o regula stricta, dar ca sa iti spun asa, asta ar fi o regula:desparti cuvantul in silabe, lanaga vocala pui un,, p"apoi pui inca odata vocala dinaintea lui,, p". cand auzi regula asta ti se pare fff complicat asa ca mai simplu o sati scriu cateva cuvinte ca de pilda:
mama=mapa-mapa
tata=tapa-tapa
dragoste=drapa-gopo-stepe
iubire=iupu-bipi-repe
pasareasca=papa-sapa-repe-apa-scapa
limba=lipi-mbapa
si tot asa mai inkolo
este f simplu sa o invetzi daca ai cu kn vorbi!
sper ca te-am ajutat! funda daca vreibig grin
o zi buna!

8 răspunsuri:
| raffy a răspuns:

Pui P si vocala respictiva.
Exemplu : Bupunapa. = Buna.
Cepe fapacipi? = Ce faci?
Topotipi pepentrupu upunupu = Toti pentru unu
Funda? puppy dog eyes

| Mirruna a răspuns:

Stiu eu big grin. lua ca ex. numele meu :
mirruna - miPIruPUnaPA. dupa fiecar vocala se adauga un P si Vocala rspectiva
Prost -proPOstP la un cuvant terina in consoana se adauha un P.

| florinell a răspuns:

Buna, e foarte simplu, in primul rand trebuie sa stii sa desparti foarte bine cuvintele in silabe si la fiecare silaba adugi un ''p'' si ultima litera si silba.De cemplu"ce faci'' e asa''cepe fapa cipi''. Numai bine si o sa inveti sigur pentru ca e usor.Nupu mapaipi bipinepe! Numai bine! Funda?

| larrysukk a răspuns:

Fupun-dapa?big grin

| IoanaAndrei a răspuns:

Toate limbile pasaresti sa apeleze la mine/

| beauspirt a răspuns:

Stie cineva limba pasareasca? e simplu: dupa fiecare vocala se pune pe-pa-pi-pu-po
de exemplu: hapaipi sapa voporbipim ipin lipimbapa papasaparepeapascapa funda plz

| didiana10 a răspuns:

Eu o stiu foarte bine vopoipi?

| clauditsa_6216 a răspuns:

Sapa mapa supu cipi laughing) doar atat stiu si eurolling on the floor