| Chrysstian a întrebat:

Cum se intretin incaltarile din piele intoarsa?

3 răspunsuri:
| Trynda a răspuns:

Se curata de murdarie cu o carpa umeda si se lasa la uscat. De asemenea sunt spray-uri speciale pentru a impiedica intrarea apei. Am eu un spray si e foarte bun. Nu intra apa deloc dupa o aplicare.

| jj95 a răspuns:

Uite asa
E bine sa ii speli cat mai rar, iar atunci cand o faci sa folosesti un sampon "2 in 1", adica din acela cu conditioner. Mare grija, samponul sa nu contina colorant verde, albastru, roz etc, ca poate strica culoarea pielii.
Nu freca cu peria, nici cu mana, ci cu un burete.
Nu cumva sa folosesti apa fierbinte!, ci apa usor calduta (cat sa nu fie rece-rece).

(Daca foloseti detergenti obisnuiti si/sau apa fierbinte, pielea se scorojeste.)

Daca exteriorul pantofilor este deschis la culoare iar captuseala este inchisa la culoare, ori ii speli cu mare grija, asumandu-ti totusi marele risc de a vedea cum culoarea captuselii pateaza exteriorul, ori renunti la idee si dai pantofii la curatat chimic.
bafta