| Georgi748 a întrebat:

Bună TPU!
Eu plec pe 1 iunie până pe 3 iunie intr-o excursie cu colegii la munte. Noi o sa urcam pe munți.

Va rog sa mă ajutați cu ce sa-mi iau la mine. Va rog

Dau funda

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incaltaminte adecvata (nu adidasi, cizme, pantofi, sandale, papuci) ar fi bine bocanci, ghete pentru munte. Imbracaminte groasa de rezerva si pe cat posibil din bumbac. Pe munte situatia este des schimbatoare si se trece brusc de la o extrema la alta. Materiale sanitare de prim ajutor (poti intreba la farmacie daca nu stii). Materiale pentru reparatii si protectie: sfoara, plastic (saci sau folie), briceag sau cutit, foarfeca, bricheta paravant, lanterna, baterii de rezerva daca lanterna nu este cu acumulatori, ac si ata si multe pungi de diferite marimi. Fluier, busola si harta ar fi excelenta. Cu harta este mai usor ca o printezi de pe net dar busola trebuie cumparata. Fluierul este necesar daca te-ai ratacit. Alimente pentru perioade scurte, de preferat conserve, batoane, etc. Alimente care nu necesita pregatirea prin foc. Apa sa nu fie minerala si nici sucuri. Ar fi buna si o baterie pentru reincarcat telefonul si incarcatorul aferent. Mai gasesti cate un loc unde este curent.
Asta le stiu din experienta mea de militar.
Mai uita-te si pe aici:
http://www.carpati.org/......_zile/161/