| MestecGuma a întrebat:

Buna TPU

Mai am putin si termin liceul. Nu sunt in clasa a 12 a dar mai am foarte putin. As vrea o facultate ceva legat de media. Ex: Productie si regie, scenaristica, jurnalism etc. care ar fi cea mai potrivita alegere in media si de ce care sunt avantajele si dezavantajele?

funda!

2 răspunsuri:
| Florenta16 a răspuns:

Este frumoasa Facultatea de Jurnalism, dar iti vei gasi cu greu post, sau daca vei gasi imediat dupa, iti va trebui multa munca si experienta, ca sa ajungi ca cei la televiziun pe care ii trimite pe teren, sau sa citesti de pe un prompter. Si vei avea mult timp salariu mic pana vei avea vechime. La productie si regie nu stiu cine in ziua de azi ar mai regiza un film romanesc. poate ca da, dar trebuie sa te asiguri ca ai inspritatie buna si creativitate sporita, sa vii cu o idee noua care sa preia initiativa. Si Scenaristica face parte din regie, deci bafta in alegerea a ce vrei tu mai departe!
Craciun fericit!

| ioanaKevlar a răspuns:

Am terminat Jurnalismul in urma cu 3 ani. Nu vei invata in facultatea asta lucrurile pe care ar trebui sa le inveti. Nu ti se spune nici macar care este structura unei stiri, mai ales continutul. Am lucrat in presa un an si jumatate, dar nu facultatea m-a ajutat. Am avut norocul sa beneficiez de un training in cadrul televiziunii cu care semnasem contractul. Daca vrei sa lucrezi in media, mai util decat sa pierzi bani si cativa ani cu o facultate, mai bine faci un curs la una dintre scolile de televiziune (Tudor Vornicu sau IMA).