| cristinaObrien a întrebat:

stie cineva sa compuna o problema de clasa a 4a prin exercitiul urmator?
275-275:5=
Va rog am mare nevoie! funda vot!

Răspuns Câştigător
| MissxD a răspuns:

Intr-un cos se afla 275 de cirese. Daca Ana ia de 5 ori mai putin, cate cirese au ramas in cos?

4 răspunsuri:
| MyMyutza a răspuns:

Intr-o livada sunt 275 de meri, de 5 ori mai putini caisi. Daca scadem din numarul merelor numarul caisilor, obtinem numarul ciresilor.Aflati cati ciresi sunt in livada. SPER CA TE-AM AJUTAT.SUCCES!

| thelasthero a răspuns:

Ana are 275 de mere. Ea le imparte la 5 copii(inclusiv ei). Cate mere a daruit Ana?

| BaiaTv3rSaT a răspuns:

La un magazin s-au adus 275 mere.De 5 ori mai putine visine decat mere. Stiind ca, daca scazi merele cu visinele vei obine numarul de pere.
Cate pere sunt in magazin magazin?

| Papusica29 a răspuns:

Wow nu stiu sa fac o problema da clasa a 4-a gandeste-o!