| AndreeaDeya1 a întrebat:

stiu ca suna ciudat, dar am nevoie de ajutor. Sunt clasa a saptea si intr-o dimineata m-am simtit rau, iar mama nu m-a creazut si a zis sa iau un medicament ca-mi trece, eu am decis sa raman acasa fara stirea mamei. Asta s-a intamplat timp de 3 zile! Dar nu una dupa alta... Apoi... ieri s-a terminat scoala, iar mama a vorbit cu diriga' si a consultat catalogul, in care erau niste note de care nici eu nu stiam. Mama cu toate ca imi stia foarte bine notele si stia ca invat si i-am explicat de ce am lipsit m-a pedepsit si toata vara nu o sa mai pot iesi din casa. Acum ca-mi stiti povestea va rog sa ma ajutati sa ii dovedesc mamei ca sunt de incredere. Planul meu initial era asa sa citesc si sa stau in camera mea si sa plang si sa-mi fac temele. Voi ce ziceti? Ajutati-ma. ofer funda!

Răspuns Câştigător
| DaughterOfDarkness a răspuns:

Presupun că mama ta nu e casnică sau profesoară sau ceva, astfel încât nu o să stea acasă toată ziua. Poți să pleci și tu când pleacă ea, mai ieși și tu. Să stai în casă TOATĂ vara o să te îmbolnavească mental. N-are rost să faci toată ziua teme, e până la urmă vară.
În orice caz, poți să mai citești sau așa și să-i explici că ai înțeles că nu o fost ok ce ai făcut.
Eu nu îți recomand să nu fugi de acasă toată vara cum o scris o altă persoană aici, nu ai 18 să îți poți purta de grijă singură în totalitate.
Ai grijă de tine!

2 răspunsuri:
| Disharmony a răspuns:

Adică să te milogești?! Ia-ți catrafusele și dispari toată vara de-acasă. La întoarcere, o să te întemnițeze în timpul școlii. Eu așa aș face...

| ThatsTheSpirit a răspuns:

Să nu te superi sau să o iei în nume de rău, dar mama ta nu e tocmai în toate minţile, sincer. Nu înţeleg cum să facă aşa ceva doar pentru că ai lipsit de la şcoală O ZI pentru că îţi era rău. Eu zic să îi explici că nu e normal să te ţină sechestrată toată vara pentru un nimic.