| alynatheone a întrebat:

Unde as putea gasi cum se folosesc timpurile in limba franceza?(ma refer la o situatie de genul in care mi se cere sa pun timpul care se potriveste la trecut de unde stiu daca trebuie imparfait, plus-que-parfait sau passe compose?

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tasteaza pe Google "concordanta timpurilor la indicativ, limba franceza". Sunt convinsa ca o sa gasesti ceva.

| georgiana_6517 a răspuns:

Invata concordanta timpurilor :
daca in propozitia principala ai un timp prezent in secundara vei avea: prezent (daca e un raport de simultaneitate), viitor(posterioritate), passe compose (anterioritate).
Daca in propozitia principala ai un timp trecut vei avea : imperfect(simultaneitate), conditional prezent (posterioritate), mai mult ca perfectul (plus-que-parfait pentru anterioritate).
Daca mai ai nelamuriri trimite-mi un mesaj.