| Mi16 a întrebat:

Vream (eu impreuna cu sora mea de 6 ani) sa ne convingem parinti sa mergem la mare. Am mai fost 3 ani la rand (anul trecut nici nu aveam de gand dar parintii au zis sa imi faca o surpriza pentru. ca am luat premiul 1 dar anul asta am avut media 9.97 iar anul trecut 9.73 deci am depasit-o cu mult pe cea de anul trecut dar nu vreau sa le zic sa ma duca la mare ca am avut media mare ci cumva sa isi dea seama ca si sora mea isi doreste mult, acum trecem printr-o pasa proasta cu banii, mama e plecata in italia dar va veni in curand si atunci vreau sa le spunem) ceva idei? Funda si voturi

Răspuns Câştigător
| alexandrame a răspuns:

Buna! Eu propun sa-ti intrebi parinti daca nu mergeti undeva in vacanta asta. Mai bine le spui direct ca tu si sora ta va doriti foarte mult sa mergeti la mare in aceasta vacanta si ai putea totusi sa aduci vorba si de media pe care ai obtinut-o(Felicitari pentru media obtinuta) poate ca asa o sa faca un efort ca sa te rasplateasca dar daca sunt probleme cu banii si nu puteti sa mergeti anul asta ar trebui sa intelegi si sa nu fii dezamagita. Vacanta placuta si sper ca o sa-ti petreci vacanta la mare! Sper sa te ajute sfatul meu.

4 răspunsuri:
| Adredemesconf a răspuns:

Salut!
Pai in primul rand poti sa faci mai multa curatenie in casa, sa fii mereu ajutatoare parintilor si poti sa le spui ca daca vei merge la mare, nu o sa mai ceri bani o bucata de timp. Poti sa le zici ca daca mergeti o sa incercati sa economisiti bani si roaga-i mult.Zi-le ca iti doresti mult mult mult sa mergi la mare(dar sa nu fii chiar foarte insistenta). Succes si sper sa-ti iasa asa cum vrei tu cu sora ta!
O zi frumoasa!

| spxinsane a răspuns:

Ai rabdare pana se intoarce mama ta acasa.
Daca zici ca sunteti intr-o pasa proasta cu banii trebuie sa intelegi ca anumite lucruri nu se pot tot timpu.

Eu zic sa ai rabdare si vezi ce o sa zica si mama ta cand se intoarce.

Vacanta placuta

| Lilly_5848 a răspuns:

Fa si tu niste apropouri: ceva de genu: doamne ce-as face o baie, sau : mama, ai auzit? pe X-ulescu parintii o duc la mare. nu stiu, ca si eu ma rog de ai mei. eu am avut media 10 in fiecare an, trebuie sa am alta abordare

| steaua_1670 a răspuns:

Dami numarul ei de telefon sau a lu taicatu ca se rezolva problema