| TheTruthBeneathTheRose a întrebat:

Buna TPU! Vreau sa stiu unde pot gasi numele unor plante in japoneza? Spre exemplu se stie ca ciresul japonez este denumit in aceasta limba sakura. Ce astfel de plante mai cunoasteti?

Răspuns Câştigător
| AddaM a răspuns:

Depinde ce fel de plante. De exemplu un copac... piersicul(ca asta mi-a venit acum in minte) este denumit momo, iar pentru flori (hana), bara inseamna trandafir, iar himawari floarea-soarelui. Daca vrei sa stii ceva anume ma poti intreba oricand...

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-un dictionar romano-japonez.

| AndradaRoxana9 a răspuns:

Buna.
Uite aici cateva :
Suisen (Narcisa ), kiku ( crizantema ), botan ( bujor ).
Mai multe informatii pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Flora_Japoniei