| PufarinaRoz a întrebat:

Vreau si eu niste povesti sau legende, superstitii, chestii paranormale, creaturi mitologice, zei, tot felul de lucruri de genul asta. Multumesc. big grin

10 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Legenda orasului el dorado care se crede ca este in America de sud la granita de nord a Braziliei cu Bolivia.Se crede ca este acoperit in totalitate cu aur (sau facut din aur), ascuns in padurile de nestrabatut ale Amazonului.Ina se mai intreprind cautari, sau s-a gasit dar nu s-a facut cunoscut din anumite motive.

| valentino52 a răspuns:

Daca Legendele Olimpului ti se par plictisitoare, Percy Jackson and the Olympians este o serie de romane moderne (in genul Harry Potter) care reia practic lengendele olimpului intr-un mod modern (roman recomandat cred ca 10-15 ani pentru mine e mult prea pueril). Spre exemplu personajul principal, elev in nu stiu ce clasa afla ca este semi-zeu si are un destin de urmat si in timp ce se lupta cu medusa sau mai stiu eu ce ii suna iphone-ul etc. Cam stupida ideea dar la americani a prins, partea buna totusi este ca se face referire directa la multe lucruri din Legendele Olimpului si poti invata despre toate creaturile mitologice din Grecia antica si legendele lor intr-o maniera mai modern.

Răspuns utilizator avertizat
| kingD0G a răspuns:

Era odata un om care era monstru si zeu si toate lucrurile de genul asta si si-a luat zborul.
Sfarsit big grin

| Andrei J a răspuns:

Iisus Hristos și femeia coastă.