| anonim_4396 a întrebat:

Am fost la piscina si m-am ars pe umeri piept si spate. Pielea e rosie si ma ustura dar m-am dat cu o solutie de hidratare racorire si inca ceva... mi-a trecut usturimea dar tot rosu sunt.In cat timp o sa imi treaca.Am auzit ca s-ar putea sa mi se duca pielea. Ce inseamna asta?

3 răspunsuri:
| Acadela a răspuns:

Si eu am patit la fel. am folosit un spray de calmare si hidratare si vad ca si-a facut efectul.
Dupa ce iti trece usturimea, incepe sa ti se ia pielea. e normal!
Las-o doua zile sa inceapa sa se curete, apoi spala-te pe umeri/spate/fata cu bicarbonat de sodiu ca sa nu-ti ramana urme/pete, etc.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
O zi buna! :*

| ghitza_2903 a răspuns:

O sa iti treaca usturimea cam in 7 zile, iar apoi o sa ti se duca piele, adica pielea moarta cade si ramane pielea cea noua, proaspat regenerata. Pana atunci, te sfatuiesc sa faci dusuri caldutze cu un gel de dus hidratant.

| Maria_1984 a răspuns:

Hm! Bucura-te totusi ca nu te mai ustura! Rosu ramane, bineinteles! Daca continui sa mergi la piscina o sa se prinda alt strat de bronz peste locul inrosit si, depinde si de culoarea tenului tau, o sa prinda o nuanta de maroniu frumos!
Asta doar daca eviti expunerea la soare la orele de varf(12-16)!
Daca ai tenul foarte deschis o sa patesti ca mine cand am fost la mare! Nu m-am protejat cu nici o lotiune, am stat in soare la orele de varf foarte "alba" fiind si, stand numai in apa, m-am ars pe fata, pe umeri si pe spate! Bineinteles ca mie nu mi-a mai trebuit soare! M'a doborat! Am stat doar in camera de hotel cand ceilalti se distrau pe plaja! Am avut febra mare si am dormit mult! Ultima zi am iesit cu palarie, ochelari si mi-am luat si umbreluta! Cand am ajuns acasa pielea incepea sa se curete dar sangera dubios! Pana nu s-a vindecat fruntea n'am mai iesit din casa! E periculos sa te expui razelor UV (la mare in special) fara cateva iesiri la strand pentru a avea trupul pregatiti!