| liliana096 a întrebat:

Ca tot e vara, eu una m-am pus pe citit doar ca nu prea mai stiu ce sa citesc in afara lecturii pentru scoala. Puteti sa-mi dati exemple de carti cu liceeni, cu scoala, cu adolescenti, carti sf si ce va plac voua.
Multumesc.
Si dau funda celui cu mai multe propuneri.

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

SF-Isaac Asimov-Cavernele de oţel, Soarele gol, Roboţii de pe Aurora, celelalte cărţi din seria Fundaţiei, Frank Herbert-seria Dune, Philip K Dick-Ubik, Vânătorul de recompense, Omul din castelul înalt, Poul Anderson-Operaţiunea Haos, Patrula timpului, Coridoarele timpului, Alexei Panshin-Ritual de trecere, Norman Spinrad-Maşinăria rock´n´roll, Kate Wilhelm-Unde cândva suave păsări cântătoare, William Gibson-Neuromantul, Lumina virtuală, Robert A Heinlein-Stea dublă, Infanteria stelară, Roger Zelazny-Domn al Luminii, Nemuritorul, Gordon R Dickson-Lup şi fier, Furtună de timp, Walter Jon Williams-Supercablat, Sebastian A Corn-2484 Quirinal Ave., Dan Doboş-trilogia Abţia, Cole Perriman-Insomnimania, Philip Jose farmer-seria Lumea Fluviului, Ursula K LeGuinn-Lumea lui Rocannon, Mâna stângă a întunericului, Arkadi & Boris Strugaţki-Picnic la marginea drumului, Brian Aldiss-Helliconia, Gerard Klein-Seniorii războiului, Gambitul stelelor, Sceptrul hazardului, Bernard Weber-Thanatonauţii, Orson Scott Card-Jocul lui Ender, Vorbitor în numele morţilor, Xenocid, Copiii minţii, Umbra lui Rnder, Umbra Hegemonului, Umbra uriaşului, Umbra marionetelor, Stăpânul cântecelor.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca dai o cautare pe internet, cu genurile de literatura care iti plac, o sa gasesti multe titluri, inclusiv cu cate o scurta prezentare si o sa poti alege ce-ti place tie si nu ce ne place noua.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Poliţiste-Rodica Ojog Braşoveanu-Cianură pentru un surâs, Bună seara Melania, 320 de pisici negre, Anonima de miercuri, Un stilet cu şampanie, Moartea semnează indescifrabil, Cosma Braşoveanu-Omul fără umbră, Fiara, Un martor incomod, Agatha Christie-Crima din Orient Express, Cei cinci purceluşi, Elefanţii nu uită niciodată, Crima din Mesopotamia, Moarte pe Nil, Doamna McGinty a murit, Cine l-a ucis pe Roger Ackroyd, Crima din casuţa strâmbă, Arthur Conan Doyle-Câinele din Baskerville, Semnul celor patru, Un studiu în roşu, Mary Higgins Clark-Enigme, Prefă-te că n-ai observat, Îi place muzica, îi place dansul, Aminteşte-ţi de mine, Clopoţelul n-are limbă, Revelaţia, Escrocheria, Fără scăpare, Pasărea nopţii, Sfârşit de coşmar, Casa blestemată, Mesaje misterioase, Danila Comastri Montanari-seria Mistere în Roma Antică-Cave canem, Parce sepulto, Morituri te salutant, Cui prodest, In corpore sano, Dorothy L Sayers-O moarte suspectă, Cele 5 piste false, Reclama ucigaşă, Edgar Wallace-Substituirea, Arcaşul verde, Taina călugărului negru, Valea fantomelor, Fiicele nopţii, Sue Grafton-A de la Alibi, B de la Bandit, C de la Cadavru, Raymond Chandler-Adio, frumoasa mea, Rămas bun pentru vecie, Somnul de veci, Fereastra de sus, Sora cea mică, Peter Chambers-Vorbeşte-i de rău pe morţi, Recviem pentru o roşcată, Carlo Manzoni-Aventurile unui detectiv particular, Barbara Paul-Sânge şi rude de sânge, Nocturnă pentru trei pumnale

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Adolescenţi-Anne Brashares-Pantalonii călători, A doua vară a pantalonilor călători, Fete în blugi, Mereu în albastru, Caroline Pitcher-Prăjitura de la ora 11, J D Salinger-De veghe-n lanul de secară, Heather Skyler-Vârsta perfectă, Constantin Chiriţă-Cireşarii, Romantica, Mihail Sebastian-Oraşul cu salcâmi, Ionel Teodoreanu-La Medeleni, Rudyard Kipling-Kim, Stalky&Co, Radu Tudoran-Fiul risipitor, Maureen Johnson-13 plicuri albastre, Giulia Carcasi-Zodia îndrăgostiţilor, Cicely von Ziegsar-seria Gossip Girl, Anna Godbersen-seria Lux(Lux, Suspiciuni, Invidie), Louis Sachar-Secretul din Lacul Verde, Chris Bradford-Tânărul samurai.Calea războinicului, E Rose Sabin-seria Şcoala de vrăjitorie, Holly Blake-Jertfa, Curajul, Neil Gaiman-Pulbere de stele, Robert Muchamore-Clasa A, Cornelia Funke-Stăpânul hoţilor, Anthony Horowitz-seria Alex Rider Micul Spion, Alan Gibbons-Trilogia Legendeer

| blue95 a răspuns:

Elevul Dima dintra- saptea.
Invitatie la vals.
Aventurile lui Tom Sawer.

| MissD a răspuns:

Cismigiu &co de grigore bajenaru (povesteste viata de liceu intr0un stil foarte amuzant), BUna Dimineata, baieti!( e o continuare a cartii cismigiu& co in care autorul povesteste vita sa cand ajunge profesor. elevul dima dintr-a saptea de mihail drumes. mai poti citi seria gossip girl care e extrem de captivanta.

| KellyGreen a răspuns:

Incearca romanul"Cartita"de John la Cart, are cam 246 de pg dar merita.

| liliana096 explică:

Am uitat sa zic si carti politiste.

| vintageheart a răspuns:

Seria Harry Potter, n-ai sa regreti c-ai citit-o.Si eu am fost rezervata putin inainte s-o citesc, insa dupa aceea nu m-am mai dezlipit de ea.

Seria Pantalonilor Calatori-Ann Brashares este despre 4 prietene care se desprat si ca sa le tina unite ele isi trimit una alteia o pereche de pantaloni magici.Este foarte captivanta seria, meritahappy

| sakurabutterfly a răspuns:

La medeleni, lorelei de ionel teodoreanu.

| sakurabutterfly a răspuns:

La medeleni, lorelei de ionel teodoreanu.

| elisarktis a răspuns:

Eu iti recomand cartea "thorment"

| mayapop a răspuns:

Carti politiste- incearca cele de agatha christiehappy 10 negri mititei de exemplu este exceptioanalbig grin carti cu adolescenti... gossip girlhappy iar alte carti care mie mi-au placut :
- cutia cu fantome- joe hill( este fiul lui stephen king dar a folosit un pseudonim)
- carry - stephen king
- cimitirul animalelor - stephen king
- harry potterbig grin is sigura ca ti-ar placeabig grin
- seria amurg
- jurnalele vampirilor
- jurnal pe motocicleta
- foxfire confesiunile unei gasti de fete( este si film dar cartea e mai fainabig grin)

| ancancutzika a răspuns:

Eligma otiliei... e foarte frumoasa, si romanul ion si masca de fier...deci punete pe cititwinking