| syjey a întrebat:

Cam cat ar dura sa invat franceza la perfectie, daca locuiesc in Franta

5 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

3-5 ani!
.una e sa o inveti bine.si alta e la perfectie!
din pacate exista romani care nu stiu la perfectie limba romana...

| ZEU93 a răspuns:

Cateva luni

| FucktheSystem a răspuns:

O limba se invata mult mai repede daca ai ocazia sa o vorbesti. De exemplu daca o sa stai 2-3 luni in Franta si o sa vrei sa vorbesti si o sa incerci sa iti faci cat mai multi prieteni sau sa comanzi la restaurant sau magazin in franceza o sa inveti foarte rapid. Normal o sa ai nevoie si de niste carti din care s ainveti gramatica ca aia nu se invata pe auzite, dar vocabularul este usor de invatat. A in adica si eu de cand eram mica am mers prin diferite tari si mereu am incercat sa vorbesc in engleza, si cand nu stiam normal ma ajutau parintii, dar chiar ei ma incurajau sa vorbesc in engleza si din aceasta cauza am invatat foarte rapid engleza, desigur mai am probleme cu scrierea [ manac litere, adaug uneori[ si cu gramatica [ mai incurc timpurile], dar nimeni nu e perfect. Succes in frata, sa stii ca este o tara acre merita vazuta si mai ales Parisul.

| Sophie a răspuns:

Bună.
Dacă te străduieşti şi chiar îţi doreşti să o înveţi...în jumătate de an.cam 5.6..luni.
Pa-Pa.

| DenisaAntonia09 a răspuns:

Eu cred ca 2 ani fara facultati, 1 an jumate cu o facultate si 1 an cu doua facultati.
Dar acum depinde, inveti pe parcur mai auzi cum vorbesc celilalti sau pur si simplu te pasioneaza. Fundita?