| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat de groasa trebuie sa fie creanga de salcam pentru un arc? mersi anticipat.

2 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Lemnul e un material pretentios. Daca nu-i bine ales dai de noduri care nu-s bune deloc la arcuri, sau se curbeaza aiurea, se crapa. Un arc trebuie sa fie usor de cuprins in palma ta, nici prea gros-nici prea subtire.
Am un filmulet haios in care indianul are un arc.Nu conteaza subiectul, se vad bine lungimile, sagetile, coarda etc.
http://www.youtube.com/watch?v=ZoM96P5uIAk
Daca vrei precizie, intra pe forumuri romanesti pentru arcasi.

| theLOVEsc a răspuns:

Pentru a confectiona un arc mai bine il faci dintr-o bota de alun este mai flexibila si mai rezistentawinking