| lol1232 a întrebat:

Cand iti moare cineva foarte drag ce faci ca sa uiti, sa scapi de durerea care te apasa din cauza acelei persoane funda.

20 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu ai cum să uiţi. Timpul mai ameliorează din durerea care usucă sufletul!
Atenţie la depresie.
Pa, pa.

| NarcyNarcisa a răspuns:

Te gandesti la momentele frumoase petrecute cu persoana respectiva.Si totusi poate ca mai bine acolo sus, decat aici jos cu oameni rai.Imi pare rau daca tia murit cineva drag.sad

| Kitteny a răspuns:

Niciodata nu vei putea sa uiti si durerea nu va trece nicicum, trebuie doar sa te resemnezi, sa zici: Viata mea merge inainte si sa fi alaturi de persoanele din jurul tau! Bafta

| Tso a răspuns:

Incerc totusi sa imi traiesc viata si ma gandesc ca si celelalte persoane apropiate au nevoie de mine. Pana la urma asta e doar o etapa din viata noastra si, mai devreme sau mai tarziu, ne vom intalni cu totii intr-un loc luminat, unde nu este durere, nici intristare.( singura propozitie din slujba aceea de pomenire, care se citeste la parastase, care ma face sa cred ca toti cei apropiati sunt intr-un loc mai bun, de unde vegheaza asupra mea).
Altceva, nu sunt foarte multe. Incearca sa iti aduci mereu aminte de clipele fericite traite alaturi de ei, sa pastrezi macar un obiect care le-a apartinut, sau sa povestesti undeva, pe un blog sau un jurnal, tot ce iti aduci aminte legat de persoana lor. O sa te simti mult mai bine cand impartasesti gandurile care te apasa si cineva te asculta.
Ai grija de tine. >big grin

| McCadu a răspuns:

Nasol... eu am patit ceva de genul si e nasol, nu prea scapi asa usori. Cand moare cineva anul e ca si cum ar pleca si nu l-ai mai vedea niciodata, ai in cap ideea ca a murit, dispare acea speranta ca o sa mai vezi acea peroana macar odata in viata. La mine de exemplu a trecut mai mult de la sine, adica mi-am impus singur sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu mai exista decat in mintea mea, am petrecut foarte mult timp in compania prietenilor pentru ca atunci cand eram singur imi fugea gandul unde nu trebuia si munca mea se ducea pe apa sambetei. Cam asta a fost tot ce am facut si imi revenisem dupa o luna si ceva doua din demoralizare.

| andreeaaa1 a răspuns:

Eu de un an de cand a murit bunicul meu si acum seara cand e liniste si ma uit la cer imi este dor de el.nu ai sa uiti niciodata durerea provocata de moartea unei persoane dragi. poate vei intelege mai incolo ca nu ai ce sa faci.acolo sufletul nu mai arenici o grija.deci gandeste-te ca el acolo traiesite mai bine decat pe pamant iar cand iti va fi dor impreuneazati mainile si inchipuieti ca una este a lui sau uitate la o fotografie.eu am una in portofel iar cand ma uit la bunicul meu simt ceva in suflet.de fiecare data cand ma culc ma rog ca el sa ne ajute sa trecem peste toate

| Diana_1125 a răspuns:

Buna Valy si eu simt acelasi lucru care il simti si tu deoarece si mie mi-a murit faratela unul dintre ei deoarece am doi unul traieste si are 17 ani dar imi este farate vitrec pentru ca nu avem acelasi tata si fratele meu adevarat e mort si acum dorm cu mama deoarece imi este frica el a murita a doua zi dupa nastere dar este mai mare decat mine si nu am trecut prin ce au trecut ai mei deci daca afli raspunsul spune-mi si mie te rog!laughing

| vallery a răspuns:

Nu ai cum sa uiti, dar cu fiecare zi care trece va fi un pic mai usor. Acorda-ti un timp pentru plans, si cand nu prea mai ai lacrimi incearca sa traiesti fiecare zi asa cum vine ea, zi-dupa-zi. Ai sa spui ca o vorba din filme, dar nu este. Pentru mine a fost cea mai buna metoda, nu ma gandeam ce am sa fac saptamana viitoare, ci doar ce am sa fac azi. Si este obligatoriu sa iesi din casa, chiar daca motivul este ridicol si stupid.
Durerea nu dispare, ci doar se mai amelioreaza, si uneori, mai ales noaptea, vine si te loveste cu forta, si atunci e cel mai greu, dar trece pentru ca vine o alta zi.
Imi pare rau pentru pierderea ta, si iti doresc mult noroc.

| kiparos a răspuns:

Noi in viata nu puteam alege doar 2 lucruri: nasterea si moartea.
Citeodata amintirile iti provoaca bucurii dar in acelasi timp si durere.
Alergam toata viata dupa ceva si odata trebuie sa le lasam pe toate, si niciodata nu stim cind. Nu ne puteam inprieteni cu timpul. Asa e viata asta pe pamint. Totul e trecator, ne parasesc persoanele cele mai dragi si odata noi o sa facem ca dinsii.
Prietenii nu o sa-i putem uita niciodata sau alte persoane dragi, dar trebuie sa mergi inainte, sa incerci sa fii mai buna, sa incerci sa iti faci persoane dragi ca sa poata sa zica si despre tine la fel.
Este bine cind traiesti pe pamint o viata curata si poti sa fii impreuna in cer cu persoanele dragi. Trebuie sa fii tare, gindestet ca e mai bine pentru persoana aceea ca a scapat de chin pe acest pamint, sau gandeste-te la ceva pozitiv. Si in primul rind roaga-te lui Dumnezeu, numai el poate sa iti de-a putere si speranta, o sa vezi singura rezultatul. Imi pare rau ca persoana draga nu mai este alaturi de tine. Sper ca sa fie totul bine. Victorie prietene!

| Adina a răspuns:

Petrece`ti timpu` cu persoanele dragi ramase in viata.alaturi de tine:]
Vor incerca sa te faca sa razi...sa zambesti.macar asa pentru cateva minute dintr`o zi vei reusii sa zambesti.si vei trece peste chiar daca iti e foarte greu rolling eyes
Incearca sa vezi viata mai roz...chiar daca nu mereu e asahee hee
La un momentdat viata fiecaruia se va oprii rolling eyes
Gandeste ca` el/ea a trebubit sa plece in ceruri...si sa va pazeasca de tot cei rautongue

Bafta.si condoleante.
winking :*

| sinblade27 a răspuns:

Nu poti... numai ca in timp te obisnuiesti cu durerea si te conformezi

| mihaibrasov a răspuns:

Nu ai ce face. In timp, durerea se mai amelioreaza. Totul e sa pastrezi amintiri frumoase cu acea persoana, sa vezi ce a insemnat pentru tine, cum te-a schimbat, sa tragi aer in piept si sa mergi mai departe. Viata merge inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te gindesti ca totusi tu mergi inainte si nu intorci timpul inapoi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e.Regret.Nu pot sa o sarut-sarut crucea.Nu pot sa ma uit la ea, maicuta mea-ma uit la poze.Si stiu ca imi va fi greu toata viata mea, pentru ca totul depinde de dragostea ce o port fata de mama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai Doamne toate mesajele care le-ati lasat m-a facut sa plang in hohote sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi-a murit bunicul ieri si am aceeasi senzatie crying(((( nu stiu ce sa fac

| Chris92angel a răspuns:

Mi-a murit bunicul azi. Nu stiu ce sa fac, cum ar trebui sa ma comport? depindeam de el cu multe chestii, situatia familiei mele financiare este la pamant, respectiv a mamei. Locuiesc cu mama de cand s-au despartit ai mei, aveam 14 ani fara 1 luna sau doua. Simt o durere necrutatoare in suflet si ma abtin sa plang deoarece daca plang eu, daca arat vreun semn de slabiciune mama nu va rezista. Toti imi spun ca trebuie sa fiu puternic, dar nu stiu ce sa fac, simt ca nu mai am nicio speranta, si continui sa ma rog pentru bunul si dragul meu bunic ca Dumnezeu sa-i lumineze calea pe ultimul drum, si sa ne ajute in continuare asa cum a facut-o pana acum.
Fug de depresie, incerc sa zambesc, dar cu ce rost, sunt la pamant din toate punctele de vedere, saptamana asta nu am sa ma pot duce la scoala. Imormantarea va fi peste 2 zile, sper sa am taria sa nu scurg vreo lacrima, bunicul meu nu ar fi vrut asta. Imi va fi dor de tine T__T.

| junkistul a răspuns:

Si mie mi-a murit deja 3 persoane dragi si am incercat sa ma sinucid chiar daca asta nu e o solutie asa ca nu incerca si tu asa o prostie o sa treaca in timp peste vreo 2 luni nu vei mai simti durerea aia asa de mare

| Broadband a răspuns:

Vorbesc cu prietenii acelei persoane despre incident, ies in parc, imi fac prieteni noi, ascult muzica vesela, cam asta am facut cand am aflat de decesul unei prietene si crede-ma ca nici dupa 2 luni nu reusisem sa-mi revin complet si nu va mai ganditi la clipele petrecute alaturi, mai rau va fac, cel putin mie. abia dupa vreo 4 luni am inceput sa mai cred in speranta dar o astfel de intamplare te marcheaza pe viata si nu o sa uiti niciodata, doar timpul mai amelioreaza cate putin si terminati cu sinuciderea, doar oamenii lasi se sinucid. ganditi-va ca acea persoana traieste prin voi si voi ca buni prieteni si sa aratati ca ati iubit-o va continuati drumul cu fruntea sus, sunteti fericiti si radeti tot timpul asa cum poate facea si ea.

| DinamoPCH a răspuns:

Nu cred ca poti uita o persoana care ti-a fost cu adevarat draga. Acum 13 ani a murit cineva foarte drag mie, dar tot nu pot uita. E greu, aproape imposibil. Chiar daca viata merge inainte, iar noi cu ea, inima nu te lasa. :-(