| anonim_4396 a întrebat:

Cand sunt suparat scriu, ma las dus de val si scriu ceea ce imi trece prin cap, stiind ca mai e putin si incep inscrierile la bac am inceput sa scriu experienta de anul trecut.

Totusi in ultimul ani de liceu am inceput (cel putin el ) o intrecere despre cine invata mai bine... spun ca el a inceput-o deoarece eu nu am participat dar totusi am intrat in joc. La inceput am condus (fara sa invat ), el s-a suparat si a inceput sa invete mai mult... eu nu ce sa zic, nu mi-a pasat despre liceu, am zis ca bac-ul e o gluma (vezi sa nu ).
Prin semestru al doilea a inceput sa isi mareasca notele, eu am ramas la aceeasi mentalitate ce imi trebuie mie invatat, sunt destul de inteligent? Pot sa trec bac-ul si fara sa invat totusi... asa zisii "profesori" nu au fost de aceeasi parere si nu am reusit sa ma inscriu la bac; prima data cand am completat formuralul a disparut. Dupa plangeri la director, dirigintele a venit la mine si mi-a zis "Bai baiatule tu nu vezi ce note ai? crezi ca cu notele astea tu vei trece de examen? Nu ma face sa rad!
Daca te inscroi la Bac eu te las cu mana mea repetent! Si asta e valabil pentru toti" striga el la clasa."
Eu stiind ca e ultimul an i-am zis " domnule diriginte cum sa ma lasati repetent, am note de trecere la toate materiile". In momentul acela se ridica si se duce si ia catalogu'
"astea sunt note (zice el razand), 6 matematica, 6 romana " (desi la matematica si romana aveam note slabe, restul materilor ereau peste 8).
"Tu crezi ca astea sunt note? ".
"Da, astea sunt note (am raspuns eu )".
"Comentezi? TRECI LA TABLA LECIA DE AZI ".
Ma duc la tabla, nu am ce face el, e prfesor, eu sunt un amarat de elev...
"Pentru astazi am avut... ( evit sa dau detalii despre liceul la care am facut deoarece dupa un an tot trebuie sa dau bac-ul si inscrierea se face acolo, nu vreau sa raman inca un an fara examen ).
"Vezi ca esti prost? Nu am avut asta pentru azi. 2. "
"Poftim? 2? c"
"Da, ai vreo problema cu asta? Nu ai stiut lectia si te-am notat ca atare ".
Am plecat din clasa direct la director, directorul de negasit... am plecat acasa...
A doua zi din nou la tabla... ( de data asta am fost pregatit ).
Nu asta e lectia de zi ieri sa predat o noua lectie...
(am rams masca)
Dar domnule dirigine ieri am avut M. nu M... cum se poate sa fi predat alta lectie...
Am fost de acord cu colegi tai sa facem o schimbare in orar daca nu ai fost prezent vina ta 2 treci la loc.
Ora urmatoare din nou.
La tabla lectia de zi...
Dorit sa raspunzd la M... sau la M...
Nu raspunzi la M. ca nu ai note la practica
Poftim? Cum sa nu am note la practica am raspuns de fiecare data.
Daca eu iti zic ca nu ai note la practica, nu ai, si nu mai stau acum dupa tine sa te pun sa demonstrezi ceva spune lectia de zi.
... Nu stiu...
2, stai jos.
Incepe ora si el vine la mine.
Vezi bai baiatule ca nu intri in bac daca vreau asta...
In pauza am fost la director si i-am spus ceea ce s-a intamplat dar spre mare mea surprindere nu am ce sa fac, se apropie inchiderea anului scolar, nu am timp de reclamatii acum, du-te si tu in vara, asta e treaba...
(Asta e ultima mea experrienta din anii de liceu, nu una prea frumoasa ).
(Tin sa subliniez ca asta nu este ceva fictiv, este adevarul ).

5 răspunsuri:
| scully a răspuns:

Nu e normal, situația asta e exact opusul favoritismului, adică pur și simplu i s-a pus pata pe tine și vrea să-ți demonstreze că poate să facă rău dacă vrea. Iar de director, nu știu ce să zic. Probabil profesorul respectiv îi e prieten, și în cazul ăsta întoarce capul în partea cealaltă și zice că nu are ce să facă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum, ce să spun şi eu? Vezi ce spune directorul. Decă nu rezolvă nimic, te poţi muta la un alt liceu. Oricum, nu ştiu ce să zic despre gramatica ta... nu ai pus doi de "i" unde trebuia şi ai ratat nişte cratime.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ori profesorului tău i s-a pus pata pe tine, ori îi nebun. Probabil directorul te-ar putea ajuta. Dacă nu, poate te-ai putea muta la un alt liceu sau la o altă clasă. Presupun că părinţii tăi ştiu această chestiune, deci, ei ar putea să depună o reclamaţie la Inspectorat. Dar dacă or să facă aceasta, bine ar fi să fie anonimă reclamaţia sau să te muţi la un liceu la care dirigintele tău nu predă și să dai nume şi prenume.

| Silkin_Ana_1995 a răspuns:

Eu am ramas masca. Cum sa lasi un elev repetent daca vrei tu? Trebuie sa te bucuri ca vrei si incepi sa-ti corectezi notele. Directorul. nu stiu, n-am de a face cu asa personalitati(in cazuri rele, si nu da Doamne sa se intimple asa ceva cu cineva), insa profesorul este nebun de legat. =D

| FanulMeu a răspuns (pentru Silkin_Ana_1995):

Cu ceva amentiari de procese si televiziunea nu am ramas repetent dar am pierdut un an degeaba fara sa reusesc sa ma inscriu la bac