| ionuttatar a întrebat:

Care din aceste coolere le recomandati pentru un A4 5300?
http://www.pcgarage.ro/compara/296863,369865

Răspuns Câştigător
| 3v1lM1nD a răspuns:

Cel albastru pentru ca cel negru nu are guler si atunci aerul scapa si pe lungimea palelor ceea ce duce la consum de energie si eficienta scazuta.
Cel albastru directioneaza aerul catre lamele de aluminiu mult mai bine decat cel negru.
De preferat este cel cu rulmenti dar ma indoiesc foarte tare ca cele 2 variante au rulment.
Daca nu pui si o pasta buna gen arctic silver degeaba te uiti dupa coolere.
Cel negru va fi si mai zgomotos pentru ca dirijeaza aerul in toate partile lovind lamele de aluminiu in toate unghiurile posibile cum spuneam cel abastru se foloseste de carcasa pentru a indrepta unde trebuie fluxul de aer.

Un sfat ar fi sa ii dai inca de cand este nou cu un spray de mobila antistatic. Macar o perioada de timp nu va sta praful pe el.

Spor.