| amaadina a întrebat:

Care din urmatoarele aparate sunt mai bune?
Nikon D5000; Nikon D3000; Sony DSLR-A330Y; Sony DSLR-A230Y?
Care dintre ele face si panorame?big grin

Răspuns Câştigător
| xibalba a răspuns:

Eu zic sa iei Nikon D3000, cunosc pe cineva cu un Nikon d60 si face niste poze super, Nikon-urile au in general culori foarte placute. La D5000 nu stiu cat de necesar e ecranul ala, sa zicem mai mobil.

Pentru a te convinge de performantele fiecarui aparat, poti cauta teste facute cu ele, adica poze facute de aceste aparate, sau sa cauti forumuri de fotografi si sa vezi care e parerea lor despre aparate. De obicei pe forumuri gasesti si anumite defecte sau neajunsuri ale aparatelor depistate de utilizatori, lucrurile pe care nu le vei cunoaste atunci cand intrebi un reprezentant de la vreo firma, ca na... el vrea sa vanda produsul.

Daca as fi in locul tau, nu as da foarte multi bani pe kit, mai bine mai pastrezi niste bani si pentru obiective(care sunt scumpe) sau baterii sau alte accesorii care costa destul la un D-SLR.