| Mihaela_cernea a întrebat:

Care e diferenta intre muzica indie si cea alternativa?

Răspuns Câştigător
| eliza_capatana_38 a răspuns:

Muzica indie e mai dulce, mai putin violenta, mai sensibila si, zic eu, cu versuri ceva mai inteligente...

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indie vine de la independent, deci tine de modul in care e produs un album. Poate sa fie rock, folk, electro si ce mai vrei. Deci daca The Ixulesti au album la Sony, chances are nu sunt indie, oricat de indie ar suna.
Alternativul se refera la rock. Porneste din curentul indie, in genere, si se formeaza ca un gen de muzica distinct, cu precizarea ca are ca sursa de inspiratie punk-ul anilor 70.

| nicoleta_vaduva a răspuns:

ca maneaua nu-i nimica! rolling on the floor