| SnicK a întrebat:

Care e media ca sa intri la Profesionala, adica nu ca sunt de media aceea dar vreau sa vad asa pentru colegi, adica de la ce medie mica poti intra, adica in fine Daca un elev de ex are media 6.50 unde poate intra? Mai sunt alte licee sau intra automat la Profesionala?
De ex. Scoala de arte si meseri poti intra de la media 6.50 de ex.
Ma intereseaza de la ce medie te iau cei de la Scoala de arte si meserii, adica...stiti voi, de la 5-6? Nu?

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, poți intra și la un liceu slab.
Pa, pa.

| Demoiselle a răspuns:

Sa-ti explic happy
Adica la Scoala de Arte si Meserii se intra pe baza de proba de aptitudine.Adica te duci acolo si dai o proba gen sa desenezi un obiect, asta daca vrei sa intrii la profilul tehnic -constructie si arhitectura). Un alt exemplu... daca vrei sa intrii la teologie...nu-ti trebuie practic medie, poti sa ai 6. 50:-J trebuie doar sa dai probele pentru aptitudine: muzica, ai nevoie de ceva voce pentru ca te pune sa canti(pentru preot) sau pictura/sculptura(pentru patrimoniu cultural). De obicei pentru admiterea la teologie ar trebui sa se verifice si cunostintele religioase prin proba scrisa, dar tinand cont de faptul ca nu se prea `bat` baietii(sau fetele) pentru acest profil se ramane doar la probele pentru aptitudinile artistice.
Sunt indradevar licee cu profil teoretic la care se intra cu media 6. 50, chiar si mai putin dar acestea sunt licee slabute. Un sfat : atunci cand completezi optiunile pune cat mai multe ca altfel vei ramane pe dinafara si in cel mai bun caz vei intra, cum ai zis tu la Profesionala. In cel mai rau caz te repartizeaza la un liceu din alta localitate la care vei fi nevoit sa inveti primul semestru pentru ca nu te poti transfera decat din al 2lea semestru al clasei a 9a.
Adica sper ca m-am facut inteleasa si te-am ajutat catusi de putin. Adica daca mai ai vreo intrebare eu te pot ajuta pentru ca si eu am trecut prin `febra` admiterii.
Adica pa!:*