| EDIBOSS a întrebat:

Care e raspunsul la testul lui Einsten? (daca se poate si rezolvarea)

Răspuns Câştigător
| ruzycciocolata a răspuns:

Buna.Rezolvare:
Pe o foaie facem un tabel cu 5 coloane, fiecare reprezentand o casa.
1. din i. => norvegianul in prima coloana.
2. din m. si 1. avem ca a doua casa e albastra.
3. din g. => punem in coloana din mijloc laptele.
4. din d. => casa verde e ori in a treia ori in a patra coloana. in prima nu poate pentru ca atunci in dreapta lui ar fi cel cu casa albastra, iar in a 2 nu se poate din ipoteza. a cincea casa e ultima, deci nu se poate.
5. din e. si 4. => a patra casa e cea verde deoarece in a treia se bea lapte iar in ce verde se bea cafea.
6. din d. si 5. => ultima casa e alba.
7. din a. => casa din mijloc e rosie si in ea locuieste britanicul deoarece casele 2, 4 si 5 avea culoarea deja desemnata iar in casa 1 statea norvegianul.
8. din 7. => casa norvegianului e galbena.
9. din h. si 7. => norvegianul fumeaza Dunhill.
10. din ca. si 9. => cel din casa a doua are cal.
11. din c. => in casa a doua sau a cincea se poate bea ceai. in prima locuieste norvegianul iar in 3 si 4 se bea lapte respectiv cafea.
12. din l. => bere se poate bea doar in casa 2 sau 5 deoarece in casa 1 se fumeazaa Dunhill iar in casele 3 si 4 se bea lapte respectiv cafea.
13. din 11. si 12. => in casa 1 se bea apa, fiind singura bautara ramasa. Funda?
14. din o. => cel din casa 2 fumeaza Marlboro.
15. din l., 14. si 12 => in casa 5 se fumeaza Winfield si se bea bere.
16. din 15. si 11. => in casa 2 se bea ceai.
17. din 16. si c. => danezul locuieste in a doua casa.
18. din 17. si n. => germanul locuieste in casa 4 si in casa 4 se fumeaza Rothmans.
19. din 18. => in casa 4 se fumeaza Pall Mall deoarece in toate celelate case stim ce se fumeaza.
20. din f. si 19. => pasarea se afla in casa 3.
21. din si. si 20. => pisica e in casa 1.
22. din 18. => suedezul locuieste in ultima casa, el fiind singurul ramas.
23. din b. si 18. => cainele e in ultima casa.
24. din 23., 21., 20., 10. , => acvariul cu pesti e in casa germanului.

2 răspunsuri:
| BlueVik a răspuns:

Raspunsul era ceva legat de german sau de pesti, nu mai stiu sigur.Iar rezolvarea nu o mai am, am facut-o pe niste foi de matematica si a fost foarte greu testul.Bine ca am fost si 2 creiere la munca si nea luat o gramada de timp.