| heartslow a întrebat:

Care este cartea voastra prefereta? (si sper sa nu gasesc raspunsuri gen, "amintiri din copilarie" sau "cartea junglei" etc) serios vreau sa vad ce carte va placut cel mai mult si daca va inspirat happy

Răspuns Câştigător
| Georgy090 a răspuns:

Sall mie mi-au placut mai multe carti (Iliada, Robin Hood, Colt Alb,, Cavalerii mesei rotunde).Dar ce mai mul mi-a placut ''Print si cersetor". Sper ca te-am inspirat. Funda?

19 răspunsuri:
| Daria a răspuns:

Floare de zapada si evantaiul secret de Lisa See.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Viaţa pe un peron de Octavian Paler.

| さいゆき a răspuns:

Am multe carti pe care le consider preferate insa dintre acestea cel mai mult imi plac 3 carti.
Prima este Kafka pe malul marii de Haruki Murakami. Cartea asta este foarte frumoasa si mi-a placut inca de cand am citit primele randuri. Prezinta doua povesti, cea a tanarului kafka care pleaca de acasa pentru asi gasi mama si sora, si cea a batranului Nakata care poate vorbi cu pisicile si care este in cautarea unei pietre magice, piatra care l-ar face un om obisnuit din nou. Actiunea se complica pe parcurs si apar tot felul de obstacole dar in final totul se termina cu bine.
A doua este Vampirul Armand de Anne Rice. O alta carte foarte buna, este cu vampiri si cred ca acesta este si motivul pentru care am citit-o la inceput. Imi place foarte mult povestea si de multe ori cartea m-a facut sa privesc lumea dintr-un alt unghi si sa imi dau seama de multe lucruri. Povestea il pentezinta pe Armand si incercarile prin carte trece acesta pentru a ajunge un vampir. Cartea este si usor romantica, doar ca aceasta contine un altfel de romantism. Unul mai ciudat as putea spune cu care noi nu suntem obisnuiti.
Si ultima este Padurea Norvegiana de Haruki Murakami. Este un carte psihologica. Cartea prezinta povestea a trei prieteni. Unul dinre ei Kizuki moare la cea de 17-a animversare a sa. Pentru ceilalti doi, Toru si Naoko lucrurile se schimba. Toru simte influenta mortii peste tot iar Naoko simte ca a pierdut o parte din ea. Cei doi care au mai ramas se intalnesc destul de des consolandu-se unul pe altul. Pana la urma cei doi ajung sa se indragosteasca unul de celalalt iar cand Naoko implineste 20 de ani Toru ii ofera un cadou mai special sa zic asa. Dupa aceasta intamplare Naoko ii lasa o scrisoare prin care il anunta ca are nevoie sa fie singura o vreme si aceasta se interneaza la un sanatoriu. Toru o mai viziteaza de cate ori pe Naoko, dupa ceva timp acesta primeste o scrisoare de la prietena acesteia Reiko prin care il anunta ca Naoko s-a sinucis. Problemele psihologice sunt prezentate la fiecare pas si cartea urmareste evolutia acestora. O carte foarte buna pe care o recomand tuturor.

| Phantasmagoria a răspuns:

Sinuciderea fecioarelor- Jeffrey Eugenides
Crima din Orient Expres-Agatha Cristie
Cantec de leagan-Chuck Palahniuk
Romanul cocainei-M.Agheev

| ѕოiℓε01 a răspuns:

P.S Te iubesc- de Cecelia Ahern
O plimbare de neuitat de Nicholas Sparks.
Draga John- Nicholas Sparks

| GeorgianaStefaniaa a răspuns:

Romeo & Julieta
Mara
Maitreiy
Romanul adolescentului miop
Invitatie la vals
Cismigiu&comp.
Morometii/ Viata ca o prada
Rem/ Gemenii/Travestii
Cam atat:* p`paawave

| James_2956 a răspuns:

Carte preferata?
Elevul Dima dintr-a saptea,

| Cry11 a răspuns:

O calatorie spre centrul pamantului de Jules Verne.

| Iahimder a răspuns:

O intrebare buna, o sa raspund sincer : desi nu mai am timp sa citesc, mi-a placut aventurile lui Karl May si ale lui Jules Verne... Doi scriitori de exceptie, iti recomand operele lor happy

| KyraW a răspuns:

Jane Green-Life swap.E o carte despre 3 femei cu vieti toatal diferite, care fac schimb de vieti pentru a vedea daca "iarba e mai verde pe partea cealalta".Dar afla ca vietile lor sunt perfecte asa cum sunt.Si eu am invatat acelasi lucru,dar cartea asta, pe langa faptul ca iti ofera o ocupatie a timpului ddestul de lunga fiindca este o carte mare, te face de foarte multeori sa razi.happy

| CoquineNoire a răspuns:

Panza de paianjen; Cartea Mironei- Cella Serghi
Cel mai iubit dintre pamanteni - Marin Preda
Scrisoare de dragoste - Mihail Drumes

| deea_5125 a răspuns:

Doi ani de vacanta.de jules verne:d

| misu2315 a răspuns:

O calatorie in centrul pamantului de Jules Vernewinking happy

| Alysée a răspuns:

Marii initiatia ai indiei si parintele paisie http://bisericasecreta.wordpress.com/......le-paisie/
sincer eu nu prea citesc dar cartea asta am sduso pana la capat.si as mai incerca si altele gen spiritualitate legende care sunt adevarate din egipt india grecia antica africa.

| Alysée a răspuns:

Heartslow
pai si ce astepti sai dai funda?

| deea_4470 a răspuns:

Laleaua neagra-Alexandru Dumas

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haidi.

| heartslow explică:

In caz ca vreti sa stiti care e cartea mea preferata este, una pe care inca n-am terminato de citit dar mi se pare foarte interesanta "elevul Dima dintr-a saptea" si ma bucur ca si James este de aceeasi parere ca si mine. Vo recomand, eu am ales-o din lista de lecturi din clasa a 8-a (am trecut intra 8a ) si e usor de inteles si interesanta cum am mai spus happy

| Maria_8264 a răspuns:

Paulo Coelho - Brida
Paulo Coelho - La raul Piedra am sezut si-am plans
Marc Levy - Si daca e adevarat
Nora Roberts - Parfumul iubirii