| XCoryZ a întrebat:

Care este cea mai mare apa curgatoare care scalda tara noastra? Dau funda! Mersi mult la toti!

Răspuns Câştigător
| xChampiionOrLooser a răspuns:

Dunarea care curge in Marea Neagra

11 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Dunărea: Al doilea fluviu din Europa ca dimensiuni și debit (după Volga), având 2860 de km lungime, dintre care 1 075 km se află în România. Izvorăște din munții Pădurea Neagră, prin râurile Breg și Brigach, suprafața bazinului hidrografic fiind de 805 300 km². Sectorul inferior, de la Baziaș la vărsare, are 1 075 km, dintre care 144 km sunt parcurși printr-un defileu, cu o porțiune numită „Cazane". Dunărea este un important drum fluvial internațional, curgând prin 10 țări (Germania, Austria, Slovacia, Ungaria, Croația, Serbia, Bulgaria, România, Republica Moldova și Ucraina) și are afluenți în alte 7 țări. Trece prin 4 capitale de stat: Viena, Bratislava, Budapesta și Belgrad.

| 0PopaPorno a răspuns:

Fluviul Dunarea, care face granita cu Bulgaria, logic straight face

| AndreeaIM a răspuns:

In tara noastra... DUnarea

| SDC a răspuns:

Dunarea

| veronica3513 a răspuns:

Dunarea

| LMAO a răspuns:

Dunarea
izvoraste din munti padurea neagra din Germania trecand prin10 tari si 4 capitale formand defileu la portile de fier si despartinduse astfel in 3 brate chilia sulina si sf.gheorghe.e se opreste la margine romaniei. fuNda

Răspuns utilizator avertizat
| georgexxl a răspuns:

Dunarea

| georgexxl a răspuns:

Dunarea

| alexk314 a răspuns:

Dunarea logicstraight face