| LoVeYoU222 a întrebat:

Care este dif. dintre mate info. si stiinte ale naturii.
Adica ce poti iesi din ele, slujbe. Vreau cat mai multe pareri.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiinte ale naturii tine de chimie-biologie. De aici poti face medicina linistita. Iti recomand mai degraba asta, decat sa iti bati capul cu teoreme la matematica.

| IZABELLA_5617 a răspuns:

Stiintele naturii e mai potrivit daca vrei sa urmezi medicina... iar mate info pentru politehnica, arhitectura big grin funda?

| sellyz a răspuns:

Stiinte sunt:chimie, biologie, fizica
din acest profil poti urma:
biologia
fizica
chimkia
ingineria
mecanica
sau medicina

mate-info este :matematica si informatica(dar poate fi uneori si engleza)

din acest profil poti urma: engleza
matematica
informatica
stiinte economice
etc.

in principui astea sunt meseriile.
sper ca te-am ajutat! funda?

| DimLight a răspuns:

Nimic nu iesi, chiar si dupa facultate multi stau aproape degeaba cu diploma de la ambele profile poti sa te duci la aproape orice altceva oricum de la anul o sa se introduca probe obligatorii din cate am inteles pentru admiterea la facultate... daca ai in gand vreo meserie/job incearca sa urmaresti ramura si sa te specializezi; liceul e in proportie de 60% inutil intrucat in 4 ani te-ai putea specializa mult mai repede si ai putea continua la facultate insa asta e sistemul si generalizarea din momentul de fata nu iti permite prea mult decat daca faci niste scoli/facultati particulare

| RegalusDekaron a răspuns:

Teoretic..nimic. Nu ai nici o diploma dupa terminarea liceului, dar daca vrei la facultate dupa e perfect. Care ar fi diferenta? La matematica-informatica:matematica este mereu cu o ora in plus fata de stiinte al naturi, si mai grea (M1 fata de M2). Orele de romana, L1(limba 1), L2 sunt aceleasi. La fizica, ambele profile au in fiecare an 3 ore. Biologie si chimie, in primii 2 ani se studiaza cate 2 ore la fiecare profil, in urmatorii 2 la stiinte ale naturii raman la fel, la matematica informatica doar cate una (si materia mai usoara pentru eventual bac). Informatica se face (parca) in primii 2 ani cate o ora la fiecare profil, iar in urmatorii nu se mai face la stiinte ale naturii si 4 ore la MI. Diferente nu ar fi chiar atat de majore incat sa nu poti alege o facultate de pe drumul celelalt si sa nu te descurci. Presupun ca cel mai bine ar fi sa alegi ce-ti place.