| paulus a întrebat:

Care este primul aeroport construit vreodata in lume?

Răspuns Câştigător
| laura_7621 a răspuns:

Eu m-am documentat putin din Wikipdia
http://de.wikipedia.org/wiki/Flughafen#Geschichte_der_Flugh.C3.A4fen
si am gasit acest raspuns la intrebarea ta;
Primiul/le aeroport din lume a primit denumirea de AERODROM. Un drum lipsit de pomi, iarba si pe un areal in care vinturile sa bata din toata directiile si pe a carui margine se lasau avioanele. Dar incet incet cind aviatia nu mai era ceva de neconceput si au inceput ca avioanele sa transporte si pasageri, a devenit si o concurenta intr-e anumite firme/tari, astfel incit brazilianul Alberto Santos Dumont a facut in anul 102 o vizita in USA presedintelui Theodore Roosevelt si a prezentat pentru primia data un concept al unui Aeroport.Astfel in anul 1920 a fost gata primul Aeroport international din lume in sudul Londrei - Croydon.

3 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Primul aeroport a fost construit in 1928 in Croydon, in apropierea Londrei in Anglia. A fost aeroportul principal al Londrei pana in 1959 cand a fost inchis. Acum este deschis vizitatorilor.
http://www.rediff.com/money/2006/aug/03quiz.htm

| _gigi_ a răspuns:

Se pare ca exista o disputa pe aceasta tema, insa titlul de primul aeroport din lume este, conform Wikipedia: College Park Airport, din Maryland, 1909.

| anaid_id a răspuns:

Da, asa am gasit si eu.