| andi a întrebat:

Care merge la cules de ciuperci? daca tot a plouat afara, asteptam sa iasa soarele. eu as merge dar nu prea mai stiu pe unde se mai gasesc, am fost pe camp dar nu am gasit, poate acum dupa ploaia asta...

9 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Ai grija!
ciuperciile pot fi foarte inselatoare! ...sa nu te tenteze culorile imbietoare rosu aprins, sau alte nuante puternice.
Prefera-le pe cele simple.
Nu poti sa-ti dai seama cat de periculoare pot fi, otrava lor poate surveni decesului unui om intr-un interval de 2-5 ore.

| andi explică:

Eu culeg numai cele albe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu ma pricep sa le aleg. In afara de faptul ca cele frumoase, stiu ca sint otravitoare, mai sint si unele banale care pot fi otravitoare. In plus cele care cresc in apropierea ciupercilor otravitoare, chiar daca ele nu sint, pot deveni datorita vecinatatii. Asa ca le prefer pe cele de la supermarket. Alea sint crescute in sera si sint sigure.

Bula
| Bula a răspuns:

"Cresc ca ciupercile dupa ploaie", spune o zicala veche. Foarte putine feluri de ciuperci exista care traiesc cu apa putina, ca urmare, pe vreme de seceta mai indelungata, numai in paduri putem gasi putine, dar in locuri mai dese, umede.

| lily1970 a răspuns:

IN ACEASTA PERIOADA INCA NU AU APARUT CIUPERCI COMESTIBILE PE CAMP SAU IN PADURE; PRIMA DATA APAR "BURETII DE PRUN " CRESC IN LIVEZI PRINTRE PRUNI DE ACOLO SI NUMELE,"BURETII DE ROUA" LA CARE CHEAR TREBUIE SA FII ATENT PT CA MAI SUNT CARE LE SEAMANA FOARTE BINE DAR SUNT FOARTE OTRAVITORI SI CAM DEODATA CU EI MAI APAR SI HRIBI (pitoance)TESTAROSA IN PADURILE DE FAG CU MUSCHI.
SI EU AM FOST, DAR NU AM GASIT INCA IN ZONA MEA; CUM NU PLOUA NU AU CUM CRESTE; IMI PLACE FOARTE MULT SA MERG LA CULES CIUPERCI MAI ALES VARA LA PADURILE DE BRAD.

| andi explică:

In sulina pe camp, acum cam 2 saptamani iesisem la plimbare cu atv-ul si vazusem cateva ciuperci albe, dar deja erau trecute, daca le vedeam cu o zi in urma erau bune... dar de atunci s-a mai incalzit afara, ar trebui sa fie mai multe acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
O plimbare mișcare în natură est bine venită. Și totuși consum ciuperci din comerț, sunt verificate și mă simt în siguranță în momentul când încep să le prepar și să le consum.
Pa, pa.

| andi explică:

Asa e, sunt verificate, dar si pretul lor e mare... dar totusi sanatatea pe primul' loc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu merg si nu prea stiu unde sa gasesc ciuperci scuze