| Diva a întrebat:

Care sunt citatele voastre preferate?
Incep eu:Fereste-te de oamenii care iti darama visurile. Oamenii marunti intodeauna fac asta, dar oamenii mari te fac sa crezi, ca si tu poti deveni mare.

Răspuns Câştigător
| georgiana a răspuns:

Viata este o tragedie atunci cand e privita in prim-plan si o comedie cand o privesti in plan larg– Charlie Chaplin
Ca un om sa iubeasca pe altul e probabil cea mai grea sarcina care ne-a fost incredintata, sarcina suprema, examenul final, opera pentru care toate celelalte sunt doar un preludiu…. Iubirea e un imbold pentru fiecare sa se desavarseasca, sa devina cineva, sa devina o lume el insusi de dragul cuiva. – Rainer Maria Rilke
Prietenia inseamna un suflet in doua trupuri. – Aristotel
Nu exista nici fericire, nici nenorocire pe lume; ecista doar compararea unei stari cu cealalta, si atata tot. Doar cel care a simtit nefericirea cea mai cumplita e in stare sa simta cea mai mare fericire. – Alexandre Dumas
Exista adevaruri care nu sunt pentru totdeauna; nici pentru toate tarile. – Voltaire

29 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fereste`ma Doamne de prieteni, ca de dusmani ma feresc singur! Nu e tocmai un citatlaughing, da` eu pe asta ma bazez in viata sa zic asa...si Niciodata sa nu spui niciodata!

| BabyPink a răspuns:

Dragostea e ca focul, dacă nu o întreţii, se stinge. (M. I. Lermontov)
love struck

| Diiana232997 a răspuns:

Nu voi fi un om obisnuit pentru ca am dreptul sa viu extraordinar:Xbig grin

| waXonwaXoff a răspuns:

"Eşti cel mai în măsură de aţi cunoaşte defectele şi cel mai în măsură de a le îndrepta".

"Spune-mi cu cine umbli ca să-ţi spun cine eşti!"

"Dacă nu ai un bătrân să ţi-l cumperi".

Nu sunt citate dar proverbele astea 3 imi plac f. mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu ne da mai mult decât putem duce

Mai bine sa regret ceva ce am făcut decât ceva ce n-am făcut.

| Arthur a răspuns:

Unul dintre ele este :
'' Cu omul nescolarizat, te lupti putin si ai scapat
Dar duci o lupta colosala, cu prostul care are scoala. ''

| Anca a răspuns:

Ai grija pentru cine plangi, razi si alaturi de cine te bucuri. Ai grija sa nu urasti tot ce iubeai odata si sa nu suferi maine unde iti faceai planuri ieri.

Traieste clipa ca si cand ar fi ultimul lucru pentru care te-ai nascut si pentru care ai alege sa mori

Le-am compus eu. Imi plac citatele, dar cele care vin " din mine " mi se par cele mai potrivite mie happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Vreau prezentul fără frica trecutului și amintirea viitorului! (Eu)
Pa, pa.

| Marii a răspuns:

Lasa-ti ura si extazul sa-ti calauzeasca pasul. In fond esti doar un muritor.
Cel mai desavarsit dusman si cel mai mangaietor prieten este propria noastra memorie. happy

| fevrier a răspuns:

"În viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe."

"Lumii nu-i pasă ce crezi tu, ci numai ce-ai descoprit tu şi poate să-i folosească ei."

"În cele mai multe religii, preotul se crede ceva mai mult decât zeul."

"Iubirea care cere stăpânire e o simplă poftă." - Nicolae Iorga

| axel007 a răspuns:

Cine se scoala de diminetza... soareci manancalaughing am glumit un citat interesant este:Cel mai bine si-a flosit viata cel care s-a bucurat cel mai mult de ea. – Samuel Butler, sau; esentele tari se tin in sticlutze mici!

| anad a răspuns:

"N-am sa ajung pe culme? Se poate foarte bine. Dar vreau sa urc atat cat am sa pot, prin mine." Si "Toata lumea vrea sa traiasca pe varful muntelui, insa fara sa bage de seama ca adevarata fericire rezida in felul de a-l escalada"

| Katiee^^ a răspuns:

"Tacerea este prietenul adevarat care nu te tradeaza niciodata." - Confucius happy
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca nu s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati." - Nu stiu laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice padure are uscaciunile ei!

prfml
| prfml a răspuns:

Nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita happy; Daca iti urmezi inima si pe D-zeu visurile ti se pot indeplini; Nu poti simti placerea pana nu simti durerea;

| Smackdown a răspuns:

"booyaka, booyaka, 619"

| AvalohAlyn a răspuns:

Dumnezeu este intervalul dintre două bătăi ale inimii.

| blue_butterfly a răspuns:

"In viata nu totul se cumpara, in schimb totul se plateste".
"Pretuim greutatea unui sfat atunci cand apreciem puritatea morala a celui ce ni-l da. Dar cele mai utile sfaturi ni le dau tocmai cei ce-au avut de patimit pentru ca nu le-au urmat ei insisi".
"Timpul domoleste tentatiile si favorizeaza indemnurile generoase, crizele se lamuresc singure daca nu le starnim."

| jane_2661 a răspuns:

Inainte de a critica pe cineva, uitate in oglinda.

Daca toti oamenii ar sti ce vorbesc altii despre ei nu ar mai exista nici 4 prieteni in lume

Opusul dragostei nu este ura ci indiferenta...

| zorialbi a răspuns:

Omul se roagă de Dumnezeu să-l scape de necazuri şi Dumnezeu se roagă de om să mai lase păcatul. Acum, judecaţi şi voi, cine de cine să asculte mai întâi, Dumnezeu de om sau Omul de Dumnezeu?

Cât asculţi de Dumnezeu, atât ascultă şi Dumnezeu de tine.

Iubirea lui Dumnezeu faţă de cel mai mare păcătos este mai mare decât iubirea celui mai mare sfânt faţă de Dumnezeu.

Să-ţi fereşti capul de frig şi de prostie.

Cred că cea mai deformată fiinţă din capul oamenilor este Dumnezeu.

Nu suntem din maimuţă, dar mergem cu paşi repezi spre ea.

(citate care apartin Parintelui Arsenie Boca)

| Bacemi a răspuns:

Cred ca tocmai aleg citatul postat de tine ca cel preferat. Citatul care imi place mie mult : '' Iubirea este singurul adevar absolut ''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Adevarul este rareori pur şi niciodată simplu." Oscar Wilde

| hiphopbeatz a răspuns:

English ones: In a world of fakes dare to be real.

The Brave are not those who feel no fear, but those who over-come it.

In faith there is enough light for those who want to believe and enough shadows to blind those who don't.

One thing you can't recycle is wasted time.

Happiness is not a destination. It is a method of life.

In romana:Viata e un drum lung cu multe indicatoare. Asa ca, atunci cand gonesti prin ea, nu-ti complica mintea. Elibereaza-te de ura, inselatorii si gelozie. Nu-ti ingropa gandurile, transpune-ti viziunea in realitate. Trezeste-te si traieste!

Ce’ti cer oamenii e nespus mai putin decat ce’ti ceri tu. Ei vor sa joci un rol, tu vrei sa scrii o piesa.

Libertatea e capacitatea de a valorifica infrangerile si de a’si depasi reusitele.

Daca moartea inseamna separarea trupului de suflet, atunci murim foarte des, iar moartea nu este unica, ci plurala.

Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta.

Sunt oameni carora trebuie sa le impui sa nu te cunoasca.

Exista atatea feluri de dragoste, doar unul de prietenie

Pierzi ani de viata, iar la moarte cersesti o clipa.

Iubirile se intalnesc pe drum, nu se cauta una pe alta.

Unii traiesc ca sa uite, altii uita ca sa poata trai.

Viata este alcatuita din lucruri simple, ostenise cautand atatia ani ceva fara a sti ce anume.
and so long.

peacepeace sign

| elena_3975 a răspuns:

Lumea nu se ingramadeste decat in jurul negustorilor de iluzii.-Emil Cioran
Arta de a iubi? Sa stii sa îmbini un temperament de vampir cu discretia unei anemone.-Emil Cioran

| dororai a răspuns:

"E loc sub soare, numai că toată lumea vrea să stea la umbră."

| ღ♥ღuLyღ♥ღ a răspuns:

Intr'o zi citeam pe net si am gasit un citat foarte frumos :" Barbatii nu sunt gelosi pentru ca sunt indrogastiti, sunt indragostiti pentru ca sunt gelosi.". Ma impresionat, si nu stiu de ce dar chiar e frumos! Cat despre curajul fiecarui om :" Arata-mi un erou si iti voi scrie o tragedie." Pentru mine prietenia este foarte importanta si cel mai impresionant citat este : "Sa nu legi niciodata prietenie cu un om pe care nu-l poti respecta"

Stiu ca am dat multe dar imi plac citatele foarte mult pentru ca sunt din viata fiecarui om : www.citate-celebre.ro

| piticot a răspuns:

Un zambet pretuieste mai mult decat aurul, pentru al oferi nu te costa nimic, in schimb in ochii celui ce-l primeste valoreaza enorm.
Dar poti zambi si iar zambi si totusi sa fii misel.

| charlie the alien a răspuns:

"Nu ştiu cu ce arme va fi luptat cel de-al treilea război mondial, dar cu siguraţă cel de-al patrulea va fi luptat cu beţe şi pietre" - Albert Einstein.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zambeste...maine poate fi mai rau! Edward A.Murphy
Am inteles ca un om poate avea totul neavand nimic si nimic avand totul. Mihai Eminescu