| ioana01_5849 a întrebat:

Cat este de mare spatiul?

26 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Infinit ...si e infinit nu fiindca nu iti poti imagina tu maretia lui.ci fiindca se extinde la nesfarsit de 7 miliarde de ani incoace!

| Eღilia62 a răspuns:

E infinit, dar e noi nu putem sa ne imaginam, e peste imaginatia noastra.

| whatevernvm a răspuns:

Infinit.

| UNfriendLY a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=b0lxbzgwW7I
poate asta te poate ajuta, e f mare :D

| Melindutza a răspuns:

Ru cred ca este INFINIT

| qMisaki a răspuns:

Nu se poate masura...Este la nesfarsit. Asa la creeat Dumnezeu.Sunt mai multe galaxii. Poftim : http://www.youtube.com/watch?v=BBhRIDlTok8 e interesant, nu? Sa te uiti MACAR primele 3 minute. Pa;)!

| KenJi a răspuns:

Mai mare decat ti-ai putea imagina.

| xAndraax a răspuns:

Spatiul este infinit.

| Kanghu a răspuns:

Nu exista raspuns concret. Unii cercetatori ar sustine ca infinit. Dupa estimarile facute de mine si de alti oameni de stiinta, are avea in jur de 9.000.000.000 de trilioane de kilometri

| crisbebe a răspuns:

O intrebare prosteasca pusa la plictisala este infinit precum cerul

| NarcyNarcisa a răspuns:

Spatiul este infinit.Nu are limite.

| PlanetaMinunilor a răspuns:

Mare rau ∞

| ReiVaN a răspuns:

Spatiul e infinit.
nu exista inceput sau sfarsit, ia gandeste-te ce ar fi unde s-ar termina spatiul; o foaie alba?
spatiul e infinit dar in contionuaa expansiune.happy

Răspuns utilizator avertizat
| andrey96u a răspuns:

Mai de cat iti poti tu imagina! este atat de mare incat nimeni nu stie exact cat de mare este!
Una dintre teorii suna cam asa: la "inceput" (10-15 miliarde de ani), ar fi fost o masa foarte compacta de materie (in vid probabil, adica spatiul cosmic), care ar fi explodat ( The Big Bang), creandu-se astfel galaxiile, iar in momentul de fata universul se afla in expansiune, adica galaxiile se indeparteaza una de alta.
Pt. informatii poti cauta pe net sau in encarta, britannica, etc. Oricum, un raspuns exact nu exista, pur si simplu...
Infinitul e o notiune teoretica deocamdata... funda?

| white02 a răspuns:

Infinit + 45km la puterea a zecea big grin

| condemnedAntagonist a răspuns:

Este infinit

| CorinaaM a răspuns:

Buna,dratuta! Uite,spatiul nu are un capat,sa stii,poate tie ti se pare imposibil,dar este adevarat. Spatiul este la fel ca si numerele - spune tu care este cel mai mare numar din lume? Vezi, dulceata ca nici numerele si nici spatiul (sau universul) nu se vor termina vreodata. Sper ca tte-am ajutat sa inteleg.Dar daca nu, te rog frumos sa o intrebi pe profesoara ta de geografie cand vei ajunge in clasa a V-a ( V inseamna numarul 5 in romana-nu am vrut sa zic limba romana=Romania ci am vrut sa zic limba romana =Roma)Pa pa, scumpete.Te pup. :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imaginează'ţi că ar avea sfârşit, iar când ajungi la sfârşit te loveşti de un zid. Ce e după zidul ăla?

| IamFantastic a răspuns:

Care spatiu? ala din tramvai rolling on the floor mini-mic

| aladin03 a răspuns:

Buna intrebare!

| cabac a răspuns:

Aceasta nu stie nimeni inca.

| cristy50 a răspuns:

Asta chiar ie o intrebare de.rolling on the floor))nu ai de unde sa stii cat de mare ie spatiu loooolz doamne frate...ie infinit...rolling on the floor

| dadadaotelueviatamea a răspuns:

Spatiul este infinit. Cel putin pana acum nimeni nu a reusit sa-l vada in totalitate, iar el pare ca nu se termina. Si in fiecare an se tot mareste. Deci, cam este infinit.

| SaZicem a răspuns:

Lool, infinit.

| alex_4233 a răspuns:

Destul de marerolling on the floor