| Ser9iu a întrebat:

Caut si eu un basm dar care sa nu fie facut de nime adica. nu stiu sa fie facut de voi sa. ceva ca ne-a dat tema la romana sa facem basm si nu stiu cum big grin pls

13 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Pe TPU nu se fac temele...

| asdgfhresry a răspuns:

Deci nu am facut vreun basm. Dar este simplu de facut. Imagineaza-ti un regat din trecut, si de-acolo treci la ireal.Cu metamorfoza, prezenta cifrelor magice, formulele: initiala, de mijloc si de incheiere. Si respecta toate caracteristicile basmului.

| IO.oanaa <3 a răspuns:

Nu am de gand sa iti fac eu tema, dar gasesti multe idei pe http://pui-de-compuneri.blogspot.com/. Bafta;)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cap, imaginatie cultura, si carti citite. daca nu ...asta e.de unde nu-i nici dumnezeu nu cere.

| LORY a răspuns:

Pai ar trebui sa muncesti singur la asta... o sa-ti dau cateva idei:

Gandeste-te mai intai la basmele pe care le stii si incearca sa iti faci si tu unul asemanator. Fiind basm trebuie sa contina elemente specifice cum ar fi:
- lupta dintre bine si rau
- binele poate fii reprezentat de catre un imparat, print, poate chiar un baiat sarac din imparatie etc.
- personajul negativ poate fii, tot specific basmului, un balaur cu x capete (sau ce-ti trece tie prin minte), un zmeu (la fel), un vrajitor/vrajitoare.
- obiecte/lucruri/plante/animale vrajite/care vorbesc sau fac alte multe lucruri.

De exemplu:
-un baiat sarac din popor se indragosteste de fata imparatului si se duce sa-i ceara mana, dar pana a ajunge la palat trebuie sa infrunte diferite pericole. Sau invers. fiul de imparat se indragosteste de o fata simpla, saraca.
- te poti gandi la o peveste gen "Printul broscoi" etc.

astea au fost cateva indicii... cateva idei. De aici trebuie sa dezvolti singur.

Fii inventiv, lasa-ti imaginatia sa zboare! Eu ti-am dat niste idei de basm "clasic" ca sa spun asa, dar poate tu vei avea idei mai bune.

Daca (,) chiar esti in pana de idei, ia o carte de basme sau cauta pe net basme (dar ai grija sa nu fie basme foarte cunoscute) si inspira-te din ele. Ai putea chiar, daca gasesti un basm mai micut, interesant, sa il scrii pe acela, bineinteles cu mici (sau mai mari) modificari.

Poti arunca si o privire aici: www.pui-de-compuneri.blogspot.com

Sper ca ti-am fost de ajutor! Spor la scris!

;;)

| Razvan a răspuns:

Fa un basm despre Monica Columbeanu in rolul Ilenei Cosanzene, Iri il locul lui Praslea, Voicu in rolul lui Greuceanu si Zavoranca in rolul Mumei Paduriidevil

| waXonwaXoff a răspuns:

Http://pui-de-compuneri.blogspot.com/ cel mai bun site pentru compuneri, basme etc!
gasesti aici tot ce vrei!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda...mai gandestete...nu stii sa-ti faci tema? thinking big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bv malaughing deci si eu am un basm de facut si chiar nu-mi sta capul la el.Deci n-am nicio idee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

si eu am tot de facut un basm. Gangeste-te la ce iti place tie mai mult. Pune expresii frumoase si de aici adapteaza basmul la ireal respectand regulile de redactare a unui basm. SPOR LA SCRIS!

| gedderth23 a răspuns:

Si eu tot un basm am de facut, dar nu ca tema.trebuie sa il fac acasa iar la scola dam test si trebuie sa il scriu!crying((

| Mititelu_Robert_1994 a răspuns:

Si eu am nevoie
pentru un basm va rog ajutati-ma