| AlexanderOne a întrebat:

Ce aparat foto imi recomandati pentru excursii? (cel mai bun raspuns funda)

Răspuns Câştigător
| thelordoftime a răspuns:

Fuji,Panasonic,Olympus,Canon,Nikon,Sony oricare este bun dar trebuie sa tii cont de anumite detalii:Cel mai bine sa nu depaseasca 10 megapixeli, sa aiba un zoom de macar 5x, filmare hd, de preferabil pe acumulatori R6 sau AA (deci nu pe acumulator dedicat care se gasesc mai greu si sunt mai scumpi, slot card SD(Sunt cele mai ieftine), daca se poate sa aiba iesire HDMI, u ecran LCD 3 inch, si minimum de setari manuale. Pentru asta iti trebuie intre 500-800 lei sau daca vrei ceva mai bun orienteaza-te catre modele bridge (semi profesionale ) numai ca e in jur de 1000-1200 lei. Daca vrei mai multe detalii cere-le punctual!

9 răspunsuri:
| spxinsane a răspuns:

Bună,
Nu ai pus nici o limită de preţ.
Aşa pot să îţi recomand un Zeith 12 + Hellison 50mm f/2
Sau ceva digital cum ar fi un Hasselblad HD4-30.

Dacă ne spui un preţ o să te ajutăm

O zi plăcută

| ElenaGilb3rt a răspuns:

Nikon Coolpix L22. Si l-a luat mama si l-am folosit intr-o excursie. Eu am unul mai profesional dar sincer s-a descurcat foarte bine ala mic;) E vreo 350 de lei. Uite aici link-ul cu aparatuol de la eMAG. Poate ti-l comazi de aici! http://www.emag.ro/......-pVMA571E6

| Lovemebabybee a răspuns:

Depinde de bugetul tau. Cele mai bune sunt :Nikon, Sony si Samsung.
Fundaa?big grin

| andreea2000cris a răspuns:

Djtt

| crisycris a răspuns:

Depinde i ce fel de excursi mergi pentru excursiile palpitante poti folosi un aparat profesionist iar pentru celelalte excursi poti folosi un SONY sau un alt fel de aparat dar sa nu iei niciodata unul cu mai putin de 3 mega pixeli

| razvan_3732 a răspuns:

Pai depinde de care vrei. Daca vrei o camera compacta la care raportul calitate- pret sa fie foarte bun iti recomand camera foto Olympus de 10 mpx, iar daca vrei camere foto D-Slr iti recomand un Nikon D5000 Kit 18-55VR deoarece are o diversitate de aplicatii iar filtrul de culoare este unul RGB. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| AlexanderOne explică:

De ce sa nu depaseasca 10 megapixeli?

| spxinsane a răspuns:

@AlexanderOne : senzorul la aparatele compacte este destul de micuţ, atunci când are o valoare de să zicem 14 mpx, pixelii sunt mult mai înghesuiţi (degeaba este rezoluţia mare, detaliile fine nu o să fie la fel de clare). 10 mpx este o rezoluţie suficient de mare pentru a scoate un print A3 la claritate bună. Dacă vrei ceva mai mult ar trebui să te orientezi spre dSLR-uri (unde degeaba ai senzor de 18 mpx dacă nu ai obiective mai profi să poţi folosi senzorul la maxim)

O zi plăcută.