| PedoBarbie a întrebat:

Ce carte să citesc şi ce film să văd? Vreau recomandări.

18 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Depinde ce fel de carte vrei
cu crime: Crima din orient express
dragoste: scrisoare de dragoste
fantezie : obsesie de melissa marr

si filme

horror: orphan
comedie: sex drive

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna! Iti recomand sa citesti romanul lui Colleen McCullough-''Pasarea spin" si sa vizionezi miniserialul turnat dupa aceasta carte. Sunt perfecte! Sau un alt roman bun ecranizat este "Pe aripile avntului", scrisa de Margaret Mitchell. Recomand si cartea si filmul. Lectura/vizionare placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand cartea"Paradisul pierdut"de John Milton. Este o carte deosebita, dar si care te va face sa te simti prestigiata fiindca ai citit-o(dupa ce o vei citi), deoarece contine peste 8000 de cuvinte diferinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar, ca si film, iti recomand"Taxiul dragostei"(asta in cazul in care preferi filmele romantice).

| Darius392 a răspuns:

Jurnalul unui pusti, e si film si carte.

| Sayori a răspuns:

Salve puppy dog eyes

Carti :
Insula delfinilor albastri
Cand ma vei intalni
Vampirii din Morganville
Vampirii Sudului

Filme :
Pretty Little Liars ( sunt si carti )
Jurnalele vampirilor
Mama ( horror )
Saw 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.

Bye - bye happy

| PedoBarbie explică (pentru Sayori):

Mulţumesc pentru cărţi. Şi pentru filme. Primele două filme le ştiu şi Saw are prea multe părţi. Totuşi. Thanks.

| Sayori a răspuns (pentru PedoBarbie):

Cu placintee happy

| dwar a răspuns:

Depinde ce fel de gen de filme preferi si ce fel de carti preferi sa citesti?

| PedoBarbie explică (pentru dwar):

Orice gen. Nu contează.

| dwar a răspuns (pentru PedoBarbie):

Roman de dragoste: Padurea Nebuna de Zaharia Stancu, o carte care mi-a fascinat tineretea
filme: War Horse, My Way(2011),Awakenings cu Robert de Niro,Man on the Moon cu Jim Carey,The Notebook, Accidental Hero cu Dustin Hoffman, Vanilla Sky cu Tom Cruise, Legends of the Fall cu Brat Pitt, 7 ani in Tibet cu Brad Pitt,King of Comedy cu De Niro, The Hurricane cu Denzel Washington, Cidad de Deus(brazilian dar e capodopera), Seabiscuit, 25th Hour cu Anthony Quinn,Patimile Lui Cristos in regia lui Mel Gibson, Hotel Rwanda, Cineva acolo sus ma iubeste cu Paul Newman, Cool Runnings(comedie), Top Secret(comedie criminala din 84 cu Omar Sharif), si lista continua...happy

| PedoBarbie explică (pentru dwar):

Mulţumesc pentru tot.

| dwar a răspuns (pentru PedoBarbie):

Cu placere!

| scrisy23 a răspuns:

Eu iti recomand Atlasul de Smarald si Cronica Focului de John Stephens. Mi-au placut foarte mult. Ar trebui sa fie si a treia carte, dar nu am gasit-o nicaieri. Cred ca inca nu a scris-o.
Rosu de Rubin, Albastru de safir si Verde de Smarald de Kerstin Gier. Sunt extraordinare. Se includ in categoria de '' Carti in care nu te poti opri din citit'' :) Serios, cartile astea cinci sunt preferatelemele, si le poti gasi online pe www.scribd.com
Vor fi mai multe variante, unele cu plata, altele nu. Sa te uiti prin toate, caci majoritatea sunt cu plata.
Bafta la citit!
Funda?

| PedoBarbie explică (pentru scrisy23):

Mulţumesc pentru tot.

| Karinutza15 a răspuns:

Ti-as recomanda cartea,, O lume disparuta'' si serialul pentru adolescenti,, Violetta''

| szandika a răspuns:

Piticot vampirii

| Latusca a răspuns:

Șatra ti-o recomand sa o citesti si film... Parfumultongueovestea unei crime, frumos.