| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti si ce inseamna numele Lavinia?

8 răspunsuri:
| Gândac a răspuns:

Ce inseamna:

Fara a fi specific romanesc, dar avand caracteristica singulara ca se gaseste sub aceeasi forma, la toate popoarele, Lavinia pare sa fie un prenume foarte vechi, datand inca din epoca preromana.

Temperamentul generat de acest prenume este idealist si romantic. Daca este indreptata din copilarie catre stiintele umaniste, poate deveni un demn reprezentant al luptei sociale din variate domenii: drepturile omului, ecologie, protejarea animalelor. Pentru aceste domeniiii este de folos talentul oratoric si absenta tracului, mai ales daca este educata din tinerete sa isi stapaneasca emotiile.

Semnificatia numelui Lavinia: Semnificatia numelui este pusa in legatura cu toponimul Lavinium(veche asezare italica). Lavinia, este personaj legendar, fiica regelui Latinius si sotia lui Enea.

LAVINIA- Origine latina, inseamna,, femeie latina''. Este o buna ascultatoare, ii va sprijini pe cei care ii cer ajutorul.Partenera si prietena de nadejde.

Ce cred eu ca inseamna :
Pai eu cand aud numele asta ma gandesc ca vine de la "love" laughing. Si im i inspira o persoana iubitoare, de incredere, si amuzanta.

| Mar a răspuns:

Fara a fi specific romanesc, dar avand caracteristica singulara ca se gaseste sub aceeasi forma, la toate popoarele, Lavinia pare sa fie un prenume foarte vechi, datand inca din epoca preromana.

Temperamentul generat de acest prenume este idealist si romantic. Daca este indreptata din copilarie catre stiintele umaniste, poate deveni un demn reprezentant al luptei sociale din variate domenii: drepturile omului, ecologie, protejarea animalelor. Pentru aceste domeniiii este de folos talentul oratoric si absenta tracului, mai ales daca este educata din tinerete sa isi stapaneasca emotiile.

| Sanzii123 a răspuns:

Originea numelui Lavinia: latina

Semnificatia numelui Lavinia: femeie din Roma

P. S: Mie imi place numele acesta si cred ca trebuie sa fi mandra ca il porti:winking

| Nik a răspuns:

Lavinia nu stiu daca iti e de folos livia ...Livia - Nume de fata folosit in engleza. Este sursa expresiei latinesti insemnand "albastru." Originea acestui nume este considerata a fi forma scurta de la Olivia, un derivat de la numele unei vechi familii romane.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Semnificatia numelui este pusa in legatura cu toponimul Lavinium(veche asezare italica). Lavinia, este personaj legendar, fiica regelui Latinius si sotia lui Enea.

| didu_5680 a răspuns:

"Lavinia" nu este un nume specific romanesc, in schimb dateaza din epoca preromana, are origine latina, el simbolizand "femeie din Roma". Dupa acest nume a fost fondat "Lavinium", un oras mult mai sigur decat Roma.
Temperamentul generat de acest prenume este idealist si romantic. Daca esti indreptata din copilarie catre stiintele umaniste, poti deveni un demn reprezentant al luptei sociale din variate domenii:drepturile omului, ecologie, protejarea animalelor.Pentru aceste domenii iti este de folos talentul oratoric si absenta tracului, mai ales daca esti educata din tinerete sa iti stapanesti emotiile.
Este un nume foarte frumoswinking

| Nik a răspuns:

Ara a fi specific romanesc, dar avand caracteristica singulara ca se gaseste sub aceeasi forma, la toate popoarele, Lavinia pare sa fie un prenume foarte vechi, datand inca din epoca preromana.

Temperamentul generat de acest prenume este idealist si romantic. Daca este indreptata din copilarie catre stiintele umaniste, poate deveni un demn reprezentant al luptei sociale din variate domenii: drepturile omului, ecologie, protejarea animalelor. Pentru aceste domeniiii este de folos talentul oratoric si absenta tracului, mai ales daca este educata din tinerete sa isi stapaneasca emotiile.
Semnificatia numelui Lavinia: Semnificatia numelui este pusa in legatura cu toponimul Lavinium(veche asezare italica). Lavinia, este personaj legendar, fiica regelui Latinius si sotia lui Enea.

Bucurate de acest nume minunat

| Petronela a răspuns:

Semnificatia numelui Lavinia: Semnificatia numelui este pusa in legatura cu toponimul Lavinium(veche asezare italica). Lavinia, este personaj legendar, fiica regelui Latinius si sotia lui Enea.