| Georgia2002 a întrebat:

Ce fac cand m-am taiat intr-un ciob? Dar este minuscula taietura? Iar cand apas ma doare? Mi-am pus un plasture si apoi mi-am pus un ciorap! Taietura este in calcai! Sa imi raspunda cineva urgent!

2 răspunsuri:
| liliacALB a răspuns:

Daca nu a ramas acolo o bucatica de ciob e ok, va trece ca o rana obisnuita. Daca a ramas atunci trebuie scoasa. Cum poti sti asta? Pai in 1-2 zile ar trebui sa nu te mai doara si sa nu mai fie nevoie de plasture. Daca dupa intervalul acesta simti in continuare ca acolo e ceva strain, daca tot te doare si mai sangereaza atunci mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te doare pentru ca e o zona folosita des, calci pe ea. Dupa ce te-ai taiat ar fi trebuit sa dezinfectezi rana cu rivanol sau alcool medicinal, apoi aplicai plasture. Si evita sa mergi la strand/rau pana nu iti trece de tot.