| Alecsandraa97 a întrebat:

Ce inseamna prietenia pentru voi? Cel mai lung si mai la subiect raspuns are vot si funda! Mersiii:*.

7 răspunsuri:
| sanders a răspuns:

Sa ai pe cineva care te poate ajuta cu are sa iesi prin oraslaughing la o bere ceva sa ai cu cine sa vorbesti sa iti tina de companie cam ceva de genul asta inseamna prietenia si nu numai pentru mine pentru toti cei ce au prieteni sau prietene

| qDr0g a răspuns:

Eu cred prin prietenie a fi un prieten bun nu asa... cand ajungi in viata la un pas mai greu sa te lase balta. prietenie inseamna o prietenie adevarata nu cum am spus mai sus.eu am decat 7 prieteni adevaratii.pp. sper ca ai inteles adevaratul sens al acestui cuvant. funda? plizZ!

| lallalle a răspuns:

Ce este prietenia si cum trebuie sa fie inteleasa?

Este o problema care ii framanta pe unii tineri si ii incita pe parinti.
Prietenia poate fi inteleasa ca o unitate de sentimente, simpatii, idei comune sau mai putin comune, de principii prin care se apropie doua sau mai multe persoane.
Prietenia poate fi inteleasa ca o profunda apropiere sufleteasca. Oricine doreste sa aiba un prieten bun, caruia sa i sa poata destainuii. Dar cati dintre noi il poate asculta cu tot sufletul si poate chiar ajuta pe acel "timid".
Timiditatea este o infirmitate. De multe ori relatia de prietenie dintre doua sau mai multe persoane este luata in ras de catre ceilalti. Este de ajuns o privire pentru ca sincerul sentiment de simpatie sa incolteasca.
De ce nu stim cu totii sa apreciem prietenia adevarata cu ochii sufletului si nu doar a fizicului.
"Un om frumos este o bijuterie care in timp se uzeaza, iar un om bun este si ramane vesnic o comoara."
De cine ne ascundem oare? De noi insine. Oare intelegem toti sensul cuvantului prietenie?
A fi prieten nu inseamna numai distractie si bani.Asta in nici un caz nu este o prietenie.
Azi tinerii sunt influentati de un curent de conceptii din filme (cel mai des americane) sau reviste prin care prietenia este inteleasa ca un amestec de indrazneala si nebunie.
Este dificil in viata sa fii singur, sa nu ai un prieten caruia sa-i vorbesti, sa nu ai cu cine sa-ti imparti bucuriile, sa nu ai un umar pe care sa plangi(la nevoie).
Este un dezastru sa n-ai cu cine sa razi, sa gandesti, sa meditezi.
Se spune ca generatia noastra este o generatie fara limite, asta inseamna ca nu ii lipseste nimic si totusi ii lipseste ceva, esentialul: prietenia.
Ar trebuii sa ne dezvaluim gandurile acum cand inca mai putem. La aceasta varsta ne dorim sa fim cu cineva cu care sa ne intelegem reciproc.
Zambetele noastre timide nu pot umple sufletul dornic de frumos, de fericire, de prietenie.

| Mihaela a răspuns:

Nu cred ca exista prieteni adevarati. Doar avem impresia ca exista, si nici prietenie adevarata nu exista. Amicitie. Doar atat. Ce se intampla cand avem nevoie de ajutor, dar nimeni nu ne ajuta? Cand simtit ca ne prabusim, cadem intr-o rapa care nu mai are de gand sa se termine, care nu se mai sfarseste. Cadem la infinit, intr-un negru, si strigam dupa ajutor. Dar ne dam seama ca acolo nu e nimeni. Ne dam seama, ca tot ce-a fost, a fost, si ca nimeni nu a ramas acolo, au fost doar momente in care credeam ca avem prieteni, dar au fost prea multe momentele in care ne-am dat seama ca de fapt nu avem. Ca de fapt luptam singuri in lumea asta, si ca nu exista nici macar o persoana care sa ne fie mereu alaturi. Care sa se lase pe ea, si sa vina la noi; care sa incerce pur si simplu sa ne iubeasca, fara sa ne barfeasca sau sa ne paraseasca vreodata. Dar a fost prea tarziu atunci cand ne-am dat seama; pentru ca deja am cazut in rapa care nu se va mai termina niciodata. Am cazut si strigam in zadar dupa ajutor.
Si abia atunci te intrebi : Unde imi sunt prietenii? Abia atunci vezi realitatea, si lumea ta roz dispare; mult prea tarziu.
Ti-am facut si o mica compunere, sper ca ti-ai dat seama din ea faptul ca eu nu cred in prietenie; nu mai cred. Asta e parerea mea personala, si poti sa o accepti pur si simplu, sau sa-mi dai stupid.
Numai bine!

| GabytzaDoolce a răspuns:

Pai...nu stiu ce inseamna neaparat prietenia, dar stiu ce inseamna prieten/a:este persoana alaturi de care vrei sa stai mereu chiar si in cele mai rele momente; adevaratul prieten are incredere in tine orice ar fi si prietenii nu se uita la cum arati(ma refer la aspectul fizic)ci la suflet si asa mai departe... sper ca te-am ajutat! pup.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai lung raspuns, a? Minte-ne ca nu e tema.

| Alecsandraa97 explică:

Nu, nu e tema; vroiam sa aflu cat mai concret ce inseamna prietenia pentru voi, am vrut sa inteleg cat mai bine.