| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna sintagma " de duzina"?
Ex: oameni de duzina/ reviste de duzina.

7 răspunsuri:
| JesterRO a răspuns:

De proasta calitate.

| coolestpageer a răspuns:

◊ Loc. adj. De duzină = care are o calitate inferioară; prost, mediocru. [Pl. și: duzine] – Din ngr. duzina. Cf. it. dozzina, fr. douzaine.
Sursa: DEX '98 | Adăugată de ana_zecheru | Greșeală de tipar | Permalink si revista de duzina este cu sensul (prost editate, vulgare, calitativ scazut)fundita?

| Christelle a răspuns:

Oamenii de duzina sunt oamenii care nu ies cu nimic in evidenta, nu sunt deosebiti in vreun fel. Pur si simplu sunt la fel ca toti ceilalti. happy

| 34588773 a răspuns:

Sinonimul sintagmei este'lot'...de exemplu im propozitiile expuse de tine, ar putea fi: oameni de grup sau de multime etc si reviste de bax ori reviste produse in masa.

| Amilik a răspuns:

Ceva obisnuit, des intalnit si de cele mai multe ori de prost gust.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La gramada.un unicat e un unicat.o duzina e ceva ieftin si precar, nesemnificativ.marfa de carpati.dai un leu si iei un brat.

| 3ll3nA a răspuns:

"duzina" de obicei inseamna o multime de 12 elemente. In exemplele tale, "duzina" este cu sens conotativ si are inteles de normal, banal, mediocru happy