| ionik13 a întrebat:

Ce jocuri se pot juca pe afara
? si va rog sa-mi explicati cum se joaca!

Răspuns Câştigător
| 4LeafCloves a răspuns:

Sunt o groaza de jocuri. Mie cel mai mult imi placea Tarile.
Cum se joaca - in caz ca nu stii.
Se deseneaza cu creta pe asfalt un cerc mai mic, cat sa stai in el cu picioarele, in care poti scrie STOP, iar in jurul lui faci un alt cerc, mai mare, pe care sa il poti imparti la cati sunteti. Fiecare isi alege o parte si scrie pe ea tara dorita de el si se pune in locul respectiv(toti au o parte a lor chiar daca unul este nevoit sa stea in cercul STOP). Cel care sta in cercul STOP are o minge si arunca cu ea in sus cat poate de tare si in timpul acela striga o tara aflata in cercul cu tari, apoi cel ce are pe bucata lui scrisa tara pe care a strigat-o cel din cercul STOP trebuie sa prinda mingea si sa fuga cu ea in cerc si sa spuna stop, iar in timpul acesta ceilalti trebuie sa se indeparteze de cerc cat mai mult. Cand aud STOP trebuie sa se opreasca si cel cu mingea trebuie sa isi aleaga pe cineva pe care sa il atace stand cercul in care se afla deja, daca il loveste ii taie o bucata cu creta din tara si isi scrie numele tarii lui. Apoi jocul continua... E un fel de razboi.

3 răspunsuri:
| alecs871 a răspuns:

Daca esti baiat, baga frate fotbal toata ziua.
Cum se joaca? Iei 4 bolovani, ii pui pe post de bare (sau daca esti intr-un parc si ai pe post de porti pomi e lux), iei o minge sparta (daca ai una intreaga e si mai bine), iti iei in echipa pe cei mai buni si jucati pana... pana va cheama parintii in casa.

| Cristary a răspuns:

Sotron, Baba oarba, sticluta cu otrava, prinselea (pe animale, pe nume).
Sunt atatea dragute :X. Sau: Flori, fete, sau baieti e jocul meu preferat de mic copil laughing
Sau tzintar, dar nu stiu sigur cum se joaca.
Bafta la distractie!

| EllyFMS a răspuns:

Sotron, ciocolata, ratele si vanatorii, spionii, printi si printese, tarile, mima, flori fete si baieti, 5 fete 5 baieti[se poate juca si in mai multi.sau mai putini.sau doar in fete sau doar in baieti], ochii albastrii, inghetata, magarusul, v-ati ascunselea, sticluta cu otrava, tara tara vrem ostasi, castelul, coarda, ceasul.

Daca vrei detalii despre vreun joc add ellics.laura.ca nu am scris aici cum se joaca.