| denysuk25 a întrebat:

Ce origine are numele Alex si ce semnifica?

13 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Numele Alexandru si Alexandra reprezinta forme latinizate ale numelui grec Alexandros ( Αλεξανδρος ) , semnificand "aparator/protector al oamenilor" , derivat din verbul grecesc "alexo" ( αλεξω ) cu sensul de " a apara , a ajuta" si sunbstantivul "barbat " ( ανηρ ) .

| 100SweetSmile4you a răspuns:

Alex este de fapt o prescurtare a numelui „Alexandru",rezultând că au aceeași semnificație.
Își are originea din limba greacă,de la Alexandros și înseamnă „protectorul/apărătorul oamenilor".
Semnificația, mai pe larg, aici:
http://www.horoscop2010.ro/......u-a-b-si-c

| MoonLight a răspuns:

ALEXANDRU [greaca] Alexandros = aparatorul; alexein = a apara, a veni in ajutor.

| Bailey a răspuns:

LEXANDRU / ALEXANDRA
- de la "Alexandros", nume grecesc care inseamna "protector al barbatilor / al oamenilor"

| ѕოiℓε01 a răspuns:

Numele Alexandru si Alexandra reprezinta forme latinizate ale numelui grec Alexandros ( Αλεξaνδρος ), semnificand "aparator/protector al oamenilor", derivat din verbul grecesc "alexo" ( aλεξω ) cu sensul de " a apara, a ajuta" si sunbstantivul "barbat " ( aνηρ ). Ca sa te convingi uite aici un site :

http://godessdiana88sex1.blogspot.com/......logia.html

| opierdevara a răspuns:

Numele Alexandru si Alexandra reprezinta forme latinizate ale numelui grec Alexandros ( Αλεξανδρος ) , semnificand "aparator/protector al oamenilor" , derivat din verbul grecesc "alexo" ( αλεξω ) cu sensul de " a apara , a ajuta" si sunbstantivul "barbat " ( ανηρ ) .

| HoneyBooBoo a răspuns:

Numele Alexandru si Alexandra reprezinta forme latinizate ale numelui grec Alexandros ( Αλεξανδρος ) , semnificand "aparator/protector al oamenilor" , derivat din verbul grecesc "alexo" ( αλεξω ) cu sensul de " a apara , a ajuta" si sunbstantivul "barbat " ( ανηρ ) .

| blackmesa a răspuns:

De la "Alexandros", nume grecesc care inseamna "protector al barbatilor / al oamenilor"

| Biscuiti a răspuns:

ALEXANDRU / ALEXANDRA - Acest nume este folosit in Israel, Germania, Anglia, Grecia, Franta, Norvegia, Suedia si Danemarca. Sursa este Alexandros, un nume masculin grecesc, care inseamna "protector al barbatilor/oamenilor." Porecle de la Alexandra ar fi: Alex, Alexa, Alexi, Alexia.
Aceasta a fost numele original al zeitei grecesti, Hera.
Numele a fost facut popular in vechime de catre conducatorul Alexandru cel Mare. In timpul cuceriririlor multor tari cunoscute, de la Egipt la India, Alexander a dat numele sau mai multor orase.

| mutascu a răspuns:

Numele este o forma latinizata a numelui grec Alexandros si inseamna "aparator, protector al oamenilor". Cuvantul este format din verbul "alexo" care inseamna a apara, a proteja si substantivul "andros" care inseamna barbat, om.

Purtatorul numelui de Alexandru este o persoana ce inspira independenta si incredere de sine, initiativa si inclinatie spre activitatile fizice. Se pare ca accepta compromisul da lucru in subordinea cuiva. Cei care poarta acest nume sunt adesea persoane optimiste, sociabile, independente si indragostite de libertate.

Mai multe detalii aici http://semnificatia-numelui.visele.ro/cauta.php?nume=Alexandru

| HyDrogen a răspuns:

Alexandros(grec) si are semnificatia de aparator, cel ce protejeaza, ocrotitor

| syka2210 a răspuns:

Alex vine de la grecescul "Alexandros". Nu erau prea multi cu numele aceste pe vremea aceea, spre deosebire de zilele noastre. se spunea ca cel care avea acest nume (alexandros, nu alex) era un protector al oamenilor. ceva gen bodyguard laughing

| Andra_9765 a răspuns:

Origine greceasca (aexos) =protectorul oamenilor